Археолози от съвместна египетско-испанска експедиция направиха значително откритие в древния град Оксиринх (днешен Ал Бахнаса) в област Миня, Египет. Според съобщение на египетското Министерство на туризма и на паметниците на културата, находките предоставят нов поглед към религиозните и погребалните практики на птолемейската епоха.
Сред най-забележителните находки са тринадесет златни езика и нокти, поставени в устите и телата на мумии. Практика, предполагаща, че целта е била осигуряване на възможност за комуникация с бога Озирис в задгробния живот. Открити са и 29 амулета, изобразяващи колоната на Джед, скарабеите, както и богове като Хор, Тот и Изида, представени както индивидуално, така и в необичайни комбинации, информира БТА.
Амулетите и артефактите са придружени от ритуални сцени и текстове, които досега не са документирани в този район. Според генералния секретар на Върховния съвет за антиките, Мохамед Исмаил Халед, тези находки не само разширяват познанията ни за птолемейската епоха, но и предоставят ключови данни за духовния живот на древните египтяни.
The Egyptian-Spanish mission uncovered human remains with 13 golden tongues and nails from the Ptolemaic period at Al-Bahnasa, Meniya. They also found tombs with colourful decorations, mummies, coffins and unique artifacts. #Artefacts #Coffins #Meniya #Discoveries #Egypt #Tourism pic.twitter.com/vQkdFAJ62w
— Ministry of Tourism and Antiquities (@TourismandAntiq) December 14, 2024
Археолозите са разкрили четириъгълна каменна погребална шахта, която води до основна зала с три камери, изпълнени с мумии, подредени в безупречен ред. Това показва, че става дума за колективно погребение. Ръководителката на испанската част от експедицията, Естер Понс Меладо, споделя, че организацията на погребението е от особено значение за разбирането на социалната структура на този период.
В съседна погребална шахта е открита гробница с богато украсени сцени, изобразяващи собственика и семейството му в компанията на боговете Анубис, Озирис, Атум и Хор. Особено впечатляваща е сцената върху тавана, където небесната богиня Нут е заобиколена от звезди и свещени лодки — символи на вечния живот и възхода на душата.
اكتشاف أظافر ذهبية وألسنة لمومياوات العصر البطلمى بالبهنساhttps://t.co/QDJoT4xAIt pic.twitter.com/84nZkcgtjN
— الأهرام AlAhram (@AlAhram) December 15, 2024
Оксиринх, разположен на около 160 километра югозападно от Кайро, е едно от най-важните археологически места в Египет. Мястото става световно известно в края на 19 век, когато британските археолози Бърнард Гренфел и Артър Хънт откриват огромен архив от папируси. Сред тях са изгубени произведения на древногръцки автори като Сафо, Софокъл и Еврипид.
По-рано тази година в Оксиринх бяха намерени мумии от Римската епоха, някои от които носеха позлатени и богато украсени погребални маски. Сходства между тези открития и новооткритите златни артефакти подсказват, че традициите в този регион са еволюирали в продължение на векове.
Сензационните находки в Ал Бахнаса не само разширяват разбирането за птолемейската култура, но и отварят нови въпроси за религиозните вярвания и социалните обичаи на древните египтяни. Докато изследванията продължават, учените остават уверени, че предстоящите разкрития ще хвърлят допълнителна светлина върху една от най-загадъчните епохи в човешката история.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Пич
12:05 16.12.2024
3 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️
Едно от които е нещо което се слага върху МЪЖКИ ПОЛОВ ОРГАН ‼️
12:06 16.12.2024
4 Фараони
13:00 16.12.2024