Хиляди неизвестни досега микроби бяха открити в най-големите дълбочини на океана

10 Март, 2025 12:57 732 4

  • микроби-
  • микроорганизми-
  • дълбочина-
  • дъното на океана-
  • марианската падина

Изненадващо е биоразнообразието на мястото, където не прониква светлина, а температурите са близки до нулата

Хиляди неизвестни досега микроби бяха открити в най-големите дълбочини на океана - 1
Снимка: Shutterstock

Учени откриха хиляди непознати микроби от океански зони като Марианската падина, съобщи Сайънс алърт. Анализирането на техните методи за оцеляване може да даде на биолозите цял нов набор от ресурси, които да използват във всичко - от медицина до еволюционни изследвания, предава БТА.

Само 6 км мътна вода разделят океанската повърхност от най-дълбоките части на океана, наречени хадална зона. Тя обаче е съвсем различен свят, който се спуска на дълбочина до 11 км. В нея прониква по-малко от 1 процент слънчева светлина и фотосинтезата е невъзможна.

Изненада за науката

Китайски изследователи са се спуснали 33 пъти с пилотирана подводница в хадалната зона и са взели проби от седимент и морска вода. Последващият анализ идентифицира 7564 вида микроби, от които почти 90 процента са нови за науката.

"Нашето изследване се фокусира върху дългогодишна цел в микробната екология - изясняване на това как средата оформя микробните общности, особено при екстремни условия", пишат изследователите в сп. "Сел".

Температурите в хадалната зона са близки до точката на замръзване, налягането на водата е огромно и има много малко хранителни вещества. Като се има предвид това, разнообразието от видове е изненадващо.

Микробите, открити от изследователите, обикновено прилагат една от двете стратегии за оцеляване. Някои имат по-малки, по-прости геноми, еволюирали за ефективен живот. Тези микроби показаха данни за ензими, предназначени да устоят на стреса от живота на такива дълбочини.

Други микроби имат по-големи геноми – създадени не за ефективност, а за гъвкавост. Това ги прави по-способни да се адаптират към натиска на околната среда и да могат да оцелеят от по-широк набор от вещества за препитание.

"Изключително голяма новост, разнообразие и хетерогенност се наблюдават в хадалния микробиом, особено сред прокариотите и вирусите, които са повлияни както от по-широкия контекст на екстремни условия на околната среда, така и от деликатната топография в хадаловата зона", отбелязват изследователи в редакционна статия.

Микробите обикновено намират подходящи кътчета и пролуки в дълбините на океана и се придържат към тях. Всяко от местата, от които са взети проби, има своя специфична комбинация от микроби, с малко припокриване между тях.

На по-големи дълбочини сътрудничеството изглежда е по-важно за оцеляването на микробите, като тези малки организми споделят хранителни вещества и показват поведение, което е от полза за общността като цяло (включително образуване на защитни биофилми).

Изследователският екип направи своите открития достъпни онлайн, за да могат други учени да работят с тях под заглавието на проекта за изследване на околната среда и екологията на Марианската падина (MEER) и да обогатят знанията за това как животът оцелява в екстремни условия Това дава нови възможности за изследване в биотехнологиите.


Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 5 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Неразбрал

    2 2 Отговор
    И това изненадва някого? Ми хубаво, живеят си там.
  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Бъркайте още

    1 1 Отговор
    После ще има ковид 25 и т.н.
  • 4 Ндаа

    0 0 Отговор
    Ше изплъзи новия Ковид значи...скоро!