В последния ми разговор с главния прокурор Сотир Цацаров останах с впечатление, че той има желание принципът на подчинение в прокуратурата да бъде "малко по-хлабав". Компетентността от най-горно ниво трябва да бъде свалена една степен – на средно ниво, от средно – на оперативно.
Това каза за предаването "12+3" по "Хоризонт" Хелмут Палдер, бивш наказателен съдия, бивш прокурор и съветник на министъра на правосъдието в Бавария. Според него характерът на главния прокурор има огромно значение за стила на работа на прокуратурата и направи сравнение между управленията на Филчев, Велчев и Цацаров, когото нарече отговорен към властовия ресурс, който е съсредоточен в него:
Мисля, че започна доста позитивни реформи и доколкото мога да преценя, ще ги доведе до край.
Палдер потвърди, че е останал с впечатление, че понякога прокуратурата действа политически ангажирано спрямо тези, които не са на власт. В дългосрочен план позициите на институцията ще отслабнат много, ако тя действа под натиск, предупреди юристът. Според него не е необходимо създаването на специална разследваща структура, която да се занимава с политиците, какъвто дебат имаше у нас:
Именно учреждението, което по принцип е призвано да разследва, трябва да разследва и случаите на корупция във висшите етажи на властта. Това е прокуратурата. В рамките на прокуратурата могат да направят такъв отдел, който да е специализиран. Дори и в Румъния тази специализирана прокуратура е прокуратура.
Експертът оцени работата на специализираната прокуратура в Румъния като много професионална, но напомни, че и там службата с години е била възпрепятствана от политиците.
Румъния действително направи голям напредък именно чрез тези дела срещу политици с осъдителните присъди. Това може да бъде един пример за България, защото, ако България не върви по този път, ще изостане, ще бъде "откачена" от групата на Румъния.
Палдер отказа да коментира делото срещу Цветан Цветанов, защото още не е приключило.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА