Last news in Fakti

25 Декември, 2018 16:11 2 569 14

Пари за здраве в България има. Но само за някои.

  • здравеопазване-
  • българия-
  • пари-
  • здраве

Първо добрата новина: в България ще има още една модерна болница. Лошата е, че и тя ще бъде в София.

Пари за здраве в България има. Но само за някои. - 1
Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

2018 година започна с протест на медици от общински болници, борещи се за оцеляване и с натрупаните от 31 общински лечебни заведения общо 24 милиона неразплатени задължения. Годината приключва с превръщането на т.нар. правителствена болница “Лозенец” в учебна база към Софийския университет “Св. Климент Охридски” и с решението на правителството с един подпис да плати дълговете ѝ за 23 милиона лева.

“Погасяваме ги, за да не кажете, че ви я дадохме с дългове”, обяви премиерът Бойко Борисов, който огласи и друго решение на кабинета: до 2020 г. София ще се сдобие с още едно лечебно заведение. За бъдещата национална педиатрична болница в недостроената 13-етажна сграда на терена на Александровска болница ще бъдат заделени 20 милиона лева - за дограми, фаянс, врати и довършителни дейности.

Активното лобиране даде резултат, въпреки фалстарта през 2004 г. по времето на кабинета на НДСВ и ДПС на премиера Симеон Сакскобургготски. Тогава за болницата беше осигурен кредит, имаше и изпълнител, за което тогава усилено лобираше италианският бизнесмен Пиерпаоло Черани, близък на италианския престолонаследник Виктор Емануил, братовчед на Сакскобургготски. През 2006 г. Черани беше обвинен в Италия в ходатайстване с цел получаване на държавни поръчки в здравеопазването и телекомуникациите в България. Именно провалилият се проект за педиатрична болница в София бе “поръчката” в здравеопазването, дала основание на бившия депутат от ДСБ Стойчо Кацаров да нарече вбесяващ цинизъм това, че "под маската на грижа за децата беше изготвена класическа корупционна схема".

За необходимостта от национална педиатрична болница настояват от години 31 неправителствени организации, Педиатричната асоциация, медици. Най-силният им аргумент е, че в една такава болница всички специалисти за лечението на деца ще бъдат на едно място, което би било голямо улеснение за родителите.

Огромен дисбаланс между София и провинцията

Но извън София и още няколко по-големи градове достъпът до навременна специализирана медицинска помощ е критичен. Детски отделения в областни и общински болници, като тези в Смолян, Сандански или Враца, дори затвориха за известно време тази година поради недостиг на лекари и медицински сестри. Представете си какво означава това за родители с болно дете, което се нуждае от хоспитализация - те трябва да пътуват до друг град, да търсят възможност за престой там, това води след себе си по-високи разходи, а детето не получава своевременно лечение.

Свръхконцентрацията на специалисти и болнични легла на няколко места в България и пълната им липса в цели други райони си е дискриминация. Най-много излишни болнични легла има в София, Пловдив и Пазарджик - според Националната здравна карта, в чието изготвяне участва и екипът на здравния министър Кирил Ананиев. Макар в управленската програма да е записано, че правителството ще осигури прилагането на Националната здравна карта като инструмент за преодоляване на регионалните дисбаланси, приложението не просто се отлага - на практика то е неосъществимо днес.

В София са струпани близо една пета от всичките 345 болници в България - държавни, частни, общински и десетки диагностично-консултативни центрове (ДКЦ). Но повече болници не означава повече здраве, иначе българите щяха да са от най-здравите европейски нации. По брой хоспитализации спрямо броя на населението България заема първо място в ЕС по данни на Световната банка и на ЕК; страната е първенец по смъртност, като детската е два пъти по-висока от средната за ЕС; България е сред първите 3 страни в ЕС с най-ниска средна продължителност на живота; пациентите в България доплащат най-много и т.н. За лечение на деца до 18 години отиват не повече от 10% от годишните разходи на НЗОК, която през 2019 ще разполага с рекорден бюджет - 4,3 милиарда лева, но лъвският пай отново е за лекарства и болнично лечение, а за профилактика и ранна диагностика са предвидени под 8% от всички средства. Защо, например, държавата да не поеме пренатални кръвни тестове на бременните жени, за да бъдат избегнати ражданията на деца с малформации? Те струват между хиляда и 5 хиляди лева и са непосилни за повечето български жени. Но в сравнение с издръжката на социални домове за деца с увреждания и подкрепата за родители на такива деца те изглеждат по-доброто решение.

Остър дефицит на специалисти

Педиатрите, но и много други специалисти, намаляват. В момента практикуват не повече от 1400, от които поне 1/5 са на пенсионна възраст, вкл. над 70-годишни. Най-остро се усеща липсата им в доболничната помощ. Но нито дефицитът на специалисти, нито системата за получаване на медицинска специалност кара управляващите да обмислят мерки в тази посока.

По време на онлайн дискусията за националната педиатрична болница, проф. Владимир Пилософ призна, че дефицитът от кадри е проблем, който още няма решение. Което означава, че сградата първо ще се достроява, а после ще се мисли как тя да бъде напълнена със специалисти.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Сталин е бил прав

    23 4 Отговор
    Само разстрел ще "оправи работите" у нас-нищо друго...
  • 2 Помнещ

    31 1 Отговор
    Кой започна т. н. ,,здравна реформа" ?? 20 години никакъв ЛЪЧ на надежда! Търговия на здраве , кражби , пътеки , далавери , една бездънна ЯМА, наречена НЗОК!
  • 3 Трагедията

    24 1 Отговор
    НАЙ-ГЛАВНИЯТ ПРИОРИТЕТ НА ВСЕКИ УПРАВЛЯВАЩ У НАС Е ЗАБРАНА НА ПОВЕЧЕ ОТ 2 ДЕЦА ЗА ХОРА БЕЗ ОБРАЗОВАНИЕ, АКО НЕ БЪДЕ СПРЯН ТЕХНИЯТ РАСТЕЖ ЩЕ ПРОДЪНЯТ НАПЪЛНО ХАЗНАТА И ДО 5-6 ГОДИНИ ЩЕ СА МНОЗИНСТВО ИЗДЪРЖАНО ОТ 2 МИЛИОНА РАБОТЕЩИ

    Коментиран от #11

  • 4 Абв

    4 11 Отговор
    Аз не мога да разбера тия фашисти какво изказват мнение. Разбира се , че ще е в София, първо повечето специалисти и без това в момента са в София. Важното е всички деца от страната които имат нужда да стигат своевременно в нея, да има място за родител и наистина да получат най-съвременните и добри практики и изследвания.
  • 5 ПОГАСЯВАЛ ДЪЛГОВИТЕ ДЕТ САМИ

    23 1 Отговор
    СА СА ЛЕКУВАЛИ ТАМ И С ЧИЙ ПАРИ ГИ ПОГАСЯВА? С НАРОДНИТЕ ЕЙ ТВА СА ВИКА БЕЗОЧИЕ И НАГЛОСТ. ОТНОВО И ОТНОВО.....
  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Нямам пари за рушвети

    12 3 Отговор
    Нашенска работа, всичката сила или парите ни отиват за свирката на локомотива , а не за теглене на вагоните.
    Демек се източва и се краде.
    Дори за всяко семейство да има болница не значи че се лекуваме по добре.
    Значи , за 6 милиона население нямаме нужда от толкова много болници.
    Просто ще измучат парите с фиктивни и фалшиви имитацийи на дейност.
    Айде наздраве, време е за червеното вино
  • 8 Money for nothing

    10 1 Отговор
    Наскоро добри хора събраха 600 000 евро за лечение на безнадеждно болно дете в чужбина. Не изкара и 6 месеца. Ако се позамислите съберете пари за да има у нас общински болници. Ще струва по-малко и ще живеете повече. Пък в чужбина ще са по-малко бедни
  • 9 Северопропаднал

    17 0 Отговор
    Всички са ощетени, не само децата, а и възрастните, но на никой не му е зор. Пример: на територията на обл. Монтана и Враца има двама-трима много добри ревматолози, които работят с НЗОК. В Монтана няма действащо КВО. Познавам хора, които карат близките си в Пирогов и лъжат, че са получили травмата си в София, за да ги приемат в болницата. Ето защо много хора се пренесоха в София. Е сега ревете за фините прахови частици, но ако в провинцията има работа и достъп до качествена медицина всички ще дишат по-чист въздух.
  • 10 СссереМ

    2 17 Отговор
    Все пак София дава 60 процента от БВП на странана и е редно да е тук,а и държавата не е чак толкова голяма за да има проблем с придвижването,има и магистрали така че .....къде да я сложат в силистра ли?

    Коментиран от #13

  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 рррр

    7 1 Отговор
    превърнаха здравеопазването в търговия .Които няма пари умира даже и да има платени здравни .
  • 13 Посерко, Посерко,

    5 1 Отговор

    До коментар #10 от "СссереМ":

    пак миризливи простотии ръсиш! Хайде, марш да лъскаш кенефа. 😂
  • 14 ДОКО

    2 0 Отговор
    КОЙТО ИМА ПАРИ В РАЯ..КОЙТО НЕМА ПОКРАЯ..ХА НАЗДРАВЕ БЪЛГАРИНО..ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ..НЕ СЕ ОТЧАЙВАЙ..ВСЕ ПАК ЖИВОТА СИ ИМА И КРАЙ..И МЪКИТЕ СВЪРШВАТ..ОПА ТОВА Е НАШАТА ДАЛАВЕРА..