Last news in Fakti

28 Декември, 2019 10:12 17 545 26

Шафранът - златна мина за България

  • шафран

В България идеята за производството на тази скъпа култура се роди през 2009-а

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Той живее на Стръмни рид в Родопите до телевизионната кула. Оттам гледа как земята опустява, как тютюнът си е отишъл от планината, а с него и хората. Но идеята за шафрана го вълнува отдавна. Избягал от България през 1973 г., едва на 20, и успял в Швеция с верига магазини. Ходил е в Иран още по времето на Пахлави. Там от приятели разбрал как и в суровия климат на планината може да се препитаваш с шафран.

"Реално в България идеята за производството на тази скъпа култура се роди през 2009-а година. Беше ми омръзнало да слушам министри и политици да казват, че нещо трябва да се прави, а никой нищо конкретно не предлагаше. Ето, аз я предлагам", казва той.

Началото

Със съпругата му Рени купили първите 70 кг луковици от Турция и ги раздали в около 30 села в Кърджалийско, за да пробват почвите. Засадили и в двора на къщата си и още първата година се уверили, че тази култура се развива идеално, независимо от структурата на почвите. После Тахиров решил да пробие и в държавните опитни полета. Пътувах много пъти до БАН, носех от моя разсад, предложих да опитаме в Пловдив, Русе, Враца, Видин. Беше нужно научно доказателство, че има почва за шафрана у нас. Това лилаво чудо вирее в цялата страна", убеден е пионерът.

През 2015-а той основава Българската национална асоциация за производство на шафран и биологични шафранови продукти. Членовете ѝ вече са над 6 500 с общо около 10 000 дка площи, а има и производители извън асоциацията. Хасан и Рени обработват 60 декара. Според него това производство е десет пъти по-леко в сравнение с тютюна, заетостта е само месец и възвращаемостта е бърза. "Не е като да чакаш пари по европроекти за ябълкова градина например. Според нашите статистики, парите от един декар шафран се равняват на прихода от 300 декара пшеница или поне 70 декара лозе. Къде в Родопите толкова земя на едно място! За шафрана инвестираш през август и през юни вече имаш луковиците, 100 процента си връщаш вложеното, а през октомври-ноември береш цветовете. Това е наистина спасение от обезлюдяването", казва Хасан. И допълва, че все повече млади образовани хора от градовете се връщат към наследствените си имоти на село – шафранът ги привлича.

През май тази година представители на асоциацията са сключили договор с Китай за 600 тона луковици от България, азиатската държава обаче иска хиляди тонове. Договор има и с Иран, създава се център за развитие на шафрана в България. Лобистът за алтернативния земеделски поминък обяснява, че иранците са лидер в света по производство на тази култура, те продават няколкостотин вида негови продукти. "Не е за вярване – тази страна е хилядолетен производител, а сега ние ще изнасяме луковици за там. Полезно е и за двете страни – ние се нуждаем от техния опит, а те от нашите луковици, които се развиват много по-бързо поради подходящите климатични условия в България", обяснява разпалено той.

Планът „Шехерезада“

През 2018-а година пътувал с българска делегация в Иран. Разговаряли с икономическия министър Емил Караниколов – разбира се, че за шафрана. Той му възложил да разработи 5-годишен план за производството, да направи проектосметка за това колко трябва да вложи държавата и да опише прогнозите за развитието. "Направих го. Посочих, че ако държавата инвестира първоначално един милион евро, създаде голямо опитно поле, започнем със сто тона или към 10 милиона луковички, засадим двеста декара първата година, то само след година ще имаме 50 милиона луковици. Те се размножават много интензивно, след което се дават на производителите. Ако 5 000 производители с по половин декар засадят по 25 000 луковици, условието е следващата година да върнат обратно също толкова. Така се изгражда пирамида – тези хора създават още толкова производители, осигуряват им първичния материал. А след пет години засадените площи в България могат да станат един милион декара и 100 000 семейства в планинските региони ще имат постоянен поминък, и годишен приход от около 30-40 000 лева. Излиза, че държавната инвестиция в едно семейство е десет евро. Това звучи като приказка от 1001 нощ, но не е. Аз не живея в приказките на Шехерезада, обработвам си земята и печеля, затова знам", уверява Хасан.

Миналото лято той е предал детайлния си план на министър Караниколов, но до момента не е получил одобрение. Хасан не знае дали изобщо е разглеждан и обсъден, само си повтаря, че няма право да се ядосва. Голямата му цел е България да създаде собствена шафранова марка, която би конкурирала и "Нестле" – шафранова вода например. "Тази култура е златна мина. Нали ако бутилка вода с екстракт от шафран е с 50 стотинки по-скъпа от обикновената минерална, ще я предпочетете заради безценните ѝ качества. Или ако в бебешките и детските храни има такава добавка. В други страни се прави чай, сапун и какво ли още не, това е много продаваема стока."

До Швеция и назад

Избягал от комунизма през 1973 с приятел – през Сърбия, седмица пеша из планината, с влак до Марибор, после през Алпите пеша… В Австрия останал малко над година в емигрантския лагер в Трайскирхен до Баден, недалеч от Виена. "Защо ли - на 20 вече бях ядосан, преследваха ме. На едно тържество за 9 септември в моето село Фотиново се добрах до микрофона и извиках: "Хора, слушайте ме, най-голямата лъжа в света е комунизмът!". Тогава бях ученик в Техникума по икономика в Хасково. И накрая през 1989-а се яви и доказателството за думите ми. Образованието си по икономика продължих в Швеция, основах свой бизнес в Малмьо. Там живях до 2000-та година“, разказва Хасан.

Свръхдинамиката на западния живот го изтощила, връхлетяла го и трагедията с двете деца – дъщерята с тежка форма на аутизъм, сина си изгубили едва 12-годишен. "Тогава започнах да пия безконтролно, не исках да съм жив. Но шведите ме прибраха на задължително лечение за две години. Отказвах алкохола за кратко, но после пак… Всяка улица, всяко дете ми връщаше спомените. Лекарите ме посъветваха да сменя средата. Избрах да се върна в родния си край, в моите Родопи, а Рени е неотлъчно до мен", казва той. И вече обмисля следващия си ход – за лилавите полета на България и живналите селища.


Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 53 гласа.


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Хасан Азис

    74 8 Отговор
    Самоче нас ни мързи в червата
  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 боцмана

    33 7 Отговор
    Шафрантиите , също!
  • 4 Ахахахсх

    70 9 Отговор
    Ами няма да го разгледжат... като не си включил по 10% комисионни за Боко, за министъра, за калинките...
  • 5 ЗЕВС

    38 5 Отговор
    Първообраза на статията е бил, за възможноста на територията на България да се отглежда шафран. След преглед на главния редактор на DW (всички знаем, че DW не е независима медия), към статията е добавена и втората част, „До Швеция и назад". DW си е DW кара, вара се комунизма му е в устата.
  • 6 Пак

    10 29 Отговор
    Пак ли с тоя минзухар на занимавате бря??!
  • 7 случаен

    80 3 Отговор
    Четири коментара преди мен и всичките негативни! Ето това ни пречи най-много на нас българите. А човека заслужава поздравления и признание за това което прави. Ако и половината от това което е написано е вярно, в идеята му има много хляб.
  • 8 Браво на човека

    45 4 Отговор
    Изкупуването на тютюн е мафия, само в шафрана е истината.
  • 9 ГОЛАТА ИСТИНА

    26 9 Отговор
    То не бяха охлювни клъстери, калифорнийски червей, сега е друго...
    Как се берат на ръка цветчета, колкото нокът от 50 дка.?
    Малините и ягодите не останаха хора да приберат от полето, а после и левче не дават на килограм.
    Поредната пирамида за б@лъци. Купи си луковици, а после се оправяй...
  • 10 дедо Ставри

    13 1 Отговор
    Това да не са сини минзухари?

    Коментиран от #13

  • 11 Петър Петров

    30 2 Отговор
    Ами как българите робуват в Англия да берат ягоди на мързеливите ингилизи.Не могат ли да работят за себе си в Родината си.
  • 12 Зевзека

    13 2 Отговор
    Има ли нещо общо между шафрана и шафрантията ?
  • 13 ИМПЕРИАЛИСТ

    8 0 Отговор

    До коментар #10 от "дедо Ставри":

    Почти,.... по-едри са и се казват шафранов минзухар...
  • 14 ИМПЕРИАЛИСТ

    12 3 Отговор
    Шафран, шафран и пак шафран - това е спасението за тютюневия бранш. Разбра ли го най-сетне, ДПС-електорат......?
  • 15 Петко

    41 0 Отговор
    Развеселих се на зарибявката, ако не гледам шафран от 12години щях да се вържа. Тахиров ,когото познавам лично пропуска факта че добива е с около 60процента по-малко от в Иран заради ясно изразените 4годишни времена. А обработката и третирането на земята е повече от в Иран направо двойно без да изпадам в подробности. Отделно Европа е наводнена от евтин арабски шафран , мога да си купя грама в магазин за по 3 евро грама ,а при нас гледаш двойно повече земя за да достигнем добив като в Иран... Всеки с малко размисъл ще достигне до извода че няма голяма печалба и конкуренция. Печалба има само прекупвача на луковици Тахиров ,продавайки ги на ентусиасти. Това е който разбрал разбрал

    Коментиран от #17

  • 16 луд хасан

    11 3 Отговор
    ``акъл ``пак дава?!Като Догановите индийски биволици.....
  • 17 копи пейст

    9 4 Отговор

    До коментар #15 от "Петко":

    Повечето шафран се отглежда в пояс, започващ от Средиземноморието на запад и достигащ до Кашмир на изток. Годишно в света се произвеждат около 300 тона шафран.[6] Иран, Испания, Индия, Гърция, Азербайджан, Мароко и Италия (подредени в намаляващ ред по производство) са основните производители на шафран....
    Четирите годишни времена ги има и на други места където се отглежда шафран, но на калпав х.. вълната му пречи.
  • 18 мани мани

    14 2 Отговор
    шафрантия :) джагалите изкупиха сума земи на мързеливи българя и почнаха да засяват с тая минзухарена култура :)
    в действителност не е скъпа, но пустиняците надолу и настрани от туркя много я тачат, а там в тия чукари и пясъци тя не вирее... инак де що е почва и я боднеш, тя си никне... у нас и в европата не е тачена никога, но тия надолу от анадолата си умиргат за нея :) бг турците винаги са били много окумуш хора! единствени те кяриха от тютюна и се обогатяваха без да плащат данък, и сега изкупиха супер евтино земята ви, за да засеят злато! и ще жънат злато, защото сте глупави! проумейте го, осъзнайте го, разберете го! не си продавайте земите, а сейте вие и се обогатявайте без да плащате данък! намерете си пряк малоазиатски, азиатски купувачи, а не посредници! посредник да ви бъде единствено 1 банка, която да обслужва паричният ви поток! елиминирайте държавата и други посредници лапачи! не си давайте земята!

    Коментиран от #22

  • 19 Гала Вапцарова

    10 0 Отговор
    Гладни кокошки , просо сънуват - прилича на тото и търкане на билетчета, ако беше толкова лесно, мислите ли че мутрите, мафията, политиците и банкерите, щяха да оставят Тахиров да сее и продава луковици... шафрана, като "Лайф Чойс" е за следващото поколение шарани
  • 20 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 21 Телефончету

    4 0 Отговор
    В БГ не съвсем, гледах производството му, доста е трудоемко, пазар трябва да имаш., азиатците са специалисти в производството му, така че не зная, някои хора обичат не по лесен начин да си печелят пари и са трудолюбиви...! Желая им успех на тези хора...!
  • 22 Абе изрут

    2 2 Отговор

    До коментар #18 от "мани мани":

    Изчезвай с малоумните си коментари...!
  • 23 Рози

    2 0 Отговор
    Както тютюна както и много други неща в тази мфиотска държава нямат шанс за развитие
  • 24 Дончо Горския

    3 0 Отговор
    Асанка, Асанка!!!!! Господ те е чукнал, Но Правилния Господ! Хвърли всичко циганоидно, убеди приятелите си, захвърлете тази религия и почни да строиш Църкви! Ама нейсе, стой си тамо!!!! Християнството, винаги Е било и ще бъде преди Саляма!!!!
    И шафрана, сам ще тръгне към Православните!!!!
  • 25 Боже...!

    2 0 Отговор
    И тез били в Иран, оти имам едни съседи и те тръгнали, но не можа ли да стигнат, защото там не искат мелези, демек ни какъф и от никъде, че нещо и с акъла не добре...а шафрана не е за прост човек..!!!
  • 26 Димов

    0 0 Отговор
    Не шафранът, а шаранът е златната мина за българските тарикати и дерибеи.