Колкото повече Корнелия Нинова тръби за честни избори, толкова по-настоятелен става въпроса "защо"? За всички е ясно, че БСП не е алтернатива. Самите негови членове го знаят. Комунистите се преименуваха на социалисти, но те са от котилото на "марксизма". Марксизма е в основата на тяхното мислене.
Не е дошъл момента за отговорността на Номенклатурата за разграбването на държавата, или е много късно. Кой все още гласува за тях обаче? Избирателите им мечтаят за времето през което момичетата ходеха с плитки, а момчетата с фуражки. Това време няма да се върне. Социализъм няма никъде по света, освен в книгите с червени корици. Дори френските социалисти, които служеха за пример на българските, са на изчезване. В момента те търсят трескаво ново име на партията, защото думата "социализъм" е старомодна и изпразнена от смисъл.
Групата на БСП в парламента е далеч от дългосрочни планове. Те искат да си останат в парламента. Да продължават да получават депутатски заплати и да се возят на Мерцедеси. "Честни избори" за тях означава - нищо да не се променя. ГЕРБ да получават и да разпределят парите от Европа, а те "социалистите" да казват, че всичко виждат. И нищо повече. Докога така ще продължава България? Без равносметка на свършеното до сега? Без носене на отговорност за икономическото бедствие? Корупцията? За обезлюдяването и липсата на визия за бъдещето? Как да разбираме искането за "честни избори"? Ако случайно има промяна те ще са "нечестни", а без промяна - честни? Тази "съкратена процедура" прескача слепешката отговорността за действащият от 30 години - изборен кодекс. Без него, много вероятно БКП/БСП нямаше отдавна да е в парламента.
Не питайте за ГЕРБ! Управляващата партия е производно на "кодекса" създаден от БКП. Ролята на опозицията е фатална, защото тя е формална, а не реална. БСП не може и не е алтернатива, а пречка за промяната, защото по изброените по-горе причини, тя се бори за статуквото. Двете парламентарни сили са свързани с общини и предприятия. От тях те набират подписи и "е-ге-не-та", без които участието в изборите е невъзможно.
ДПС работи по същата схема. От партията за "Права и свободи" зависи хляба на българските турци. А в нея има и етнически българи! Да, ДПС дава тази възможност, на българи ненаситни за пари и търсещи имунитет. Местата обаче са ограничени и на тях са седнали тежкотоварни предприемачи. В частност един, или както се казва - "две хубави очи, особено едното".
Подобна е картинката и с "фалшивите" македонци от Русе. Те също се охраниха внушително благодарение на годините прекарани във властта, но първоначалната им уж етническа база се стопи. Нито македонците от Пирин, още по-малко тези от Скопие не искат да чуят за тях. Какво им остава за да продължат да подпират лавката на парламента? Изхода е само един - да се гушнат с Бойко. Това е политическата българска действителност, резултат на изборния кодекс създаден от БКП/БСП. Той доведе на власт лакоми и бездарни хора. Качественият подбор на българската нация е застрашен.
Кодексът съдържа и един финансов капан, за който никой от участниците в изборите не обелва дума. Държавата раздава предварително пари на калпак на всяка партия и сдружение изявили желание за участие. В резултат на тази парична стръв, в последните избори участваха 72 партии. Платени са членовете на секции, застъпници и наблюдатели.
Паричното "насърчаване" било израз на "демокрация". В сравнение с България, във Франция няма раздаване на пари. Секциите се формират на доброволни начала и участието е израз на гражданско съзнание. В политическата надпревара се започва със собствени средства. Държавата връща парите изразходвани от кандидатите, при условие, че спечелят повече от 4%. Кой може да твърди, че българската демокрация е в пъти по-добра от френската, понеже в България има между 70 и 100 партии, а във Франция между 5 и 6?! Че за кмет на София се кандидатират 70 претенденти, а за кмет на Париж само 5?! Това е капана, в който влизат извънпарламентарните "опозиционни мишлета". Раздробяването на недоволните от властта в десетки партии и движения, "увековечава" престоя на ГЕРБ и "партньорите" в парламента!
Има ли изход от този омагьосан кръг? Винаги има, но колкото повече колелото на живота се върти, толкова по-трудно ще става. Преди всичко този покварен кодекс трябва да бъде разобличен и предизборните партийните субсидии - премахнати. България няма Валенса, няма Хавел. Все пак има милиони млади българи, които ползват чужди езици. Владеят фейсбук и интернет. Те знаят, че не са по-малко способни от германци и французи. Остава само да се хванат за ръка и да го докажат.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Последния Софиянец
16:03 27.01.2021
2 истина е
16:11 27.01.2021
3 БАЙ Х@Й‼
Коментиран от #6
16:13 27.01.2021
4 Чеков
16:16 27.01.2021
5 3,14К
16:16 27.01.2021
6 pbdan
До коментар #3 от "БАЙ Х@Й‼":
В комисията всички са "капо ди тути капи".16:17 27.01.2021
7 !!!?
16:24 27.01.2021
8 pbdan
16:26 27.01.2021
9 БАЙ Х@Й‼
Коментиран от #12
17:15 27.01.2021
10 гост
17:21 27.01.2021
11 От чужбина
Всички говорят, че са против статуквото, защото това е което народа иска да чуе, но всъщност са за него. Не само, че не се опитват да го променят, но и активно се борят то да остане.
Всички!
18:00 27.01.2021
12 От чужбина
До коментар #9 от "БАЙ Х@Й‼":
Трябва да се въведат мажоритарни избори и ако повече от 50% от избирателите пожелаят не се явява на работа, не дава периодични отчети и т.н., то той да бъде отзоваван и на неговото място да влезе в Парламента следващият от изборите. Това ще е човек от друга политическа сила и това ще промени съотношението в Парламента, което ще принуди депутатите да си гледат работата по-отговорно.18:48 27.01.2021