Last news in Fakti

7 Юли, 2021 13:27 2 587 24

Въоръжението на бойните кораби виси като дамоклиев меч над адмиралите от флота

  • бойни кораби-
  • съвет за отбрана-
  • мо

17 години след влизането ни в НАТО, военноморските сили на България продължават да са далеч от стандартите на партньорските държави

Въоръжението на бойните кораби виси като дамоклиев меч над адмиралите от флота - 1
Снимка: ЕРА/БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

След седмици борби на всички нива Съветът за отбрана в МО ще разглежда темата за въоръжението на бойните кораби през следващите дни. Съветът се ръководи от министъра на отбраната, като в него участват заместник-министрите, политическият кабинет, началника на отбраната, командирите на видовете въоръжени сили и не последно място представител на президентството.

МО трябва да вземе бързо и информирано решение как ще похарчи близо 1 милиард лева на данъкоплатците за въоръжението на бойните кораби на флота. Тъй като липсва широк публичен дебат по темата, Фрогнюз стартира собствено разследване. Тя зададе въпроси на МО по каква методика и анализ се избира въоръжението на бойните кораби и колко ще струва. От получения отговор разбираме, че настоящото политическо ръководство на МО има отговорно отношение, опитва се да се ориентира в ситуацията, но е наследило договор сключен от предишното правителство, без анализ на възможностите за основното въоръжение на бойните кораби. Този договор е сключен с немската корабостроителница Люрсен. Корабостроителя от своя страна е предложил шведската система RBS-15 MK3. Съгласно публична информация това е стара система и не е разпространена широко в НАТО. Освен това е скъп продукт, но никакъв опит не е направен да се преговаря или дори да има потвърдени цени. Това е все едно да си купуваш пушка без да знаеш колко ще струват патроните за нея. Така се получава, когато стратегически поръчки се правят без конкурс и реална конкуренция. Въпреки сериозната офанзива от норвежката фирма Kongsberg, никой не е разглежда тяхното предложение за по-евтина и по-модерна алтернативна ракета. Междувременно стана ясно, че в процеса на тези единоборства Saab са намалили първоначалната цена за доставка с 1 милион лева на ракета и са се доближи до цената на норвежкия си конкурент. Този спад в цената е единствено в резултат на действията на министър Панайотов, които се опитва да открехне врата на процеса по закупуване на ракети, грижливо затворен от предишното ръководство на МО и висши военни. Опитите на министър Панайотов да промени порочните процеси, за сега срещат сериозна съпротива от военното ръководство и ВМС, които държат на своето.

„Трябва да се знае, че сделката за закупуване на корабите е приключила, но предстои сделка за закупуване на въоръжение и тя е на сериозна цена.“ – казва министър Панайотов на пресконференция за медиите. Според него не корабостроителницата, а страната ни в крайна сметка трябва да води преговорите и да избере какво да е въоръжението на новите бойни кораби. На практика алтернативи не се разглеждат. Едва ли в краткия си престой в МО министър Панайотов ще успее да разбие модел на работа на тъмно, граден с години в това ведомство. Решението за избора на ракета, каквото и да е то ще бъде подложено на сериозен анализ още от следващото редовно правителство и истината ще излезе наяве.

А всъщност каква е алтернативата?

На Европейския пазар се предлагат освен ракетите RBS-15 MK3 на Saab, френските ракети Exocet на европейския отбранителен концерн MDBA, както и норвежката ракета Naval Strike Missile (NSM). Настоящата активизация по темата идва в резултат именно на Kongsberg, които са предложили на МО нов вариант на ракети NSM, които могат да бъдат закупени от Норвегия или директно от САЩ, ако правителството реши това, както вече писа Фрог.

Тъй като стандартна практика на МО е да залага в проектите скрити разходи, като недокомплектувани боеприпаси, липса на последваща логистична поддръжка и инвестиции в инфраструктура, за да изглеждат приемливи за обществото, Фрогнюз зададе въпроси към двете фирми участващи в процедурата, за да стане ясно какво предлагат и на каква цена.

От Saab ни отговориха, че на този етап те ще предоставят отговорите на зададените въпроси на отговорните институции и не възнамеряват да информират широката общественост. Редакцията на Фрогнюз е готова да публикува техните отговори, ако променят становището си.

Предоставяме зададените въпроси и получените отговорите от норвежката фирма Kongsberg без редакция:

1. Какъв е последният модел ракета, предлаган от вашата компания?

Ракетата NSM Bl 1A e от последно 5-то поколение и тя се предлага на България.

2. Каква е цената за придобиване на 8 до 12 ракети, както и цената за поддръжка през целия период на експлоатация на ракетите?

Това представлява търговска тайна, но от опит знаем, че текущото производство на ракети за по-голям брой клиенти, в комбинация със съвременния дизайн, води до по-ниска цена в сравнение с по-старите модели ракети с по-малък брой клиенти. Това показва опита ни в Полша, Малайзия, САЩ, Германия и Канада.

3. До каква степен ракетата, предлагана на България, е откриваема от съвременните бойни кораби?

Ракетата NSM е почти неоткриваема, благодарение на пасивната глава за самонасочване, пасивните датчици и „стелт“ дизайн концепция.

Пасивните контрамерки не са единственото оръжие на NSM. Ракетата е способна на екстремни маневри по време на атака. Това е особено полезно срещу зенитно-артилерийски комплекси на корабите, които стрелят по прогнозирани траектории.

4. Какви системи за активно/пасивно противодействие могат да се използват срещу ракетата?

Системите за електронното заглушаване не влияят на ракети с инфрачервено насочване, докато активната радиолокационна глава за самонасочване към целта винаги лети в „електронна мъгла“, когато противника има модерни системи за радиозаглушаване. До този момент нашите клиенти не са срещали ефективна лъжлива цел, която да заблуди NSM. Идентичен кораб близък до вашия би бил най-добрата и може би единствения начин да не бъде ударен кораба, но тогава другия кораб ще бъде поразен.

5. Колко на брой огневи изпитвания на този вид ракети са били провеждани и доколко са били успешни?

Броят на изпитванията не може да се оповести публично, поради поверителност, но се правят много на брой и чести стрелби. Видео материали са качени в YouTube от самите клиенти.

6. Разполагате ли с данни за влиянието на климатичните условия върху системата за самонасочване на ракетата?

Да, разполагаме със статистически данни за климатичните условия на съответните места по света и провеждаме изпитвания на главата за самонасочване спрямо този огромен масив от данни. Анализът доказва, че влиянието е незначително, и това е важно при оценката и изборът на ракетата NSM от нашите големи клиенти, които са взели в предвид това обстоятелство при избора на ракета с оптично/инфрачервено насочване.

7. Кои държави имат на въоръжение модификацията на ракетата, която се предлага на България?

Норвегия, Полша, Малайзия, САЩ. Германия, Румъния и Канада също са избрали тази ракета. Всичките тези упоменати договори са сключени през последните пет години. Преди повече от десет години сключихме първия си договор с Полша.

8. Кои държави-членки на НАТО имат на въоръжение вашите ракети или възнамеряват да ги въведат?

Ракетната програма NSM е възприета от най-големите натовски държави (виж въпрос 7). В САЩ Морската пехота и флота използват тези ракети. Присъединявайки се към тази потребителска общност, България ще бъде добре приета и ще има гарантирани логистични, оперативни и политически ползи.

Редакцията на Фрог продължава да следи процеса по придобиване на корабна ракета за ВМС.


Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 8 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 хамсал

    41 2 Отговор
    Според състоянието на флота ни званието, което трябва да е на шефа му е капитан първи ранг! Никакви адмирали, вицета и контри такива! То индианец няма, вождовете стотина!

    Коментиран от #6, #10

  • 2 Янките ВЪН

    24 8 Отговор
    "Черната кутия на падналия изтребител МиГ-29 трябва да бъде изпратена единствено само до съюзническа и доверена държава, а не до Русия. Такава позиция изрази подполковник Глен Грант, британски военен експерт. Той препоръча "черната кутия“ да бъде изпратена в Украйна, която е лоялен съюзник на НАТО. Според него историята ни е дала многобройни примери, като последните са свързани с анексирането на Крим от Москва през 2014 г., че на Русия не можем да се доверим. Ингилизите нямат думата, те даже не са в Европа вече. А лай НАТО е една баса организация , кочто ако не е подкрепена от световните терорист ФАЩ.
  • 3 kvy

    27 4 Отговор
    А навремето имахме цял Военно-промишлен комплекс....
  • 4 бай Дън

    27 2 Отговор
    Цялата работа е да купуваме ОРЪЖИЕ от янките. Те друго и не могат да правят -само войни.
  • 5 русенец

    17 3 Отговор
    Крайно време е да напуснем тази търговска организация ако искаме да имаме армия и въоръжение като хората!
  • 6 kkk

    17 1 Отговор

    До коментар #1 от "хамсал":

    Чакай бе, ти къде видя да имаме "флот"? Имаме 3 пробити корита без въоръжение дето и за рибарски лодки не стават.

    Коментиран от #11

  • 7 Хи Хи

    13 0 Отговор
    Ако на всеки адмирал дадат по 1 гумена лодка ще формираме сериозен флот.
  • 8 Qano

    14 2 Отговор
    Яко, с парите за нормални пенсии, ще си купим пушки. И ще ядем лук.

    Коментиран от #16

  • 9 стария моряк

    8 1 Отговор
    На снимката , приемане на гориво на море.
  • 10 русенец

    14 3 Отговор

    До коментар #1 от "хамсал":

    То и пожарна нямаме, ама имаме генералисимус от пожарната, че и с научно звание фелдшер , че не беше ли и доктор на науките!:) Друго е да напраскаш на един мостик на джонка 20-30 адмирала, нали?:) Звучи внушително. Мен лично това нямаше да ме дразни, ако всичката тая генералска и адмиралска паплач в България не получават едни огромни заплати за нещо, което не извършват. А тези заплати са за сметка на пенсиите на хората примерно.
  • 11 хихихихиии

    7 4 Отговор

    До коментар #6 от "kkk":

    Имаме, имамееее, ти к*о си мислиш? Ей ги на-"От днес българският бряг ще бъде патрулиран от четири лодки, дарени от САЩ на Военноморските сили на България. Tри лодки тип RHIB (надуваеми с твърдо дъно) и една средна патрулна лодка ще подпомагат българския флот в борбата с наркотрафика и трафика на хора. Днес посланик Рубин, главнокомандващият на Военноморските сили на България контраадмирал Петев и кметът на Варна Иван Портних приветстваха военнослужещите от Военноморските сили на България, които завършиха Kурс по крайбрежно патрулиране с бързоходни лодки."
  • 12 Гледайте Перли Харбър

    7 1 Отговор
    Без въоръжение и муниции на борда като ги нацелят с торпеда екипажа има шансове да оцелее щото няма да се взривят мунициите ако се въоръжи и се напълни с муниции при нацелване от торпедо кораба ще се взриви и ще оцелеят малцина
  • 13 Плачат, а са с "гол корем"

    4 1 Отговор
    И самолетоносач да имат в този "гьол" Черно море срещу кой? Пари на хората за да си показват, че на "голият им корем, са забучени два пищова". Стратезите, търговци за покупка на оръжие с блажна комисионна, знаят, че няма да са при него (дори най-модерно за боен кораб) при наличие на така нареченият "кинжал" !
  • 14 иван иванов

    7 2 Отговор
    стига давахте народни пари за скъпи играчки....от кого ще ни пазите с тези стари корита без въоражение и самолети на хартия...с тези пари колко много може да се направи за народа...стига с тъпотийте.
  • 15 Перо

    6 2 Отговор
    Няма ли в съвета да участва и светия синод. Това е говорилня от некомпетентни хора. Тези въпроси трябва да се решават от у-ние Военнотехническо в МО-2,а не от случайни чиновници! Преди да ликвидират българския военнопромишлен комплекс,мутрите трябваше да мислят за последиците и парите на данъкоплатците,но проблема е,че ЦК на БКП не бяха вкарани в Белене,а дадоха властта на криминални и държавни престъпници. Сега всички ще плащаме за малоумието!
  • 16 Патриот

    7 8 Отговор

    До коментар #8 от "Qano":

    Щото по време на най-справедливия строй пенсиите бяха над европейското равнище, западняците ни завиждаха за пенсиите, а руснаците не ни продаваха остарели оръжия срещу долари, а ни ги подаряваха! Пък българите преяждаха с меса, понеже магазините преливаха от стоки, пък по заплати бяхме на второ място в света, затова се бяхме обградили с телени мрежи, за да спрем налива от желаещи да емигрират в България западняци... Намали бояришника, товарищ. Социализма и алкохола не са простили на никого!!!

    Коментиран от #20

  • 17 Механик

    13 3 Отговор
    РАзковничето се крие в изречението ,че 17 годинислед влизането в НАТО, БЪлгария има потопен флот, приземена авиация, претопени и подарени на македония танкове, ракетни войски, които дори срещу градоносните облаци са безсилни, пехота съставена от момиченца, които илизат по майчинство, а след това напускат....
    Само за сведение искам да кажа, че 5 години след влизането на България във Варшавския Договор, България разполагаше с многобройна и срашна армия, въоръжена до зъби.
    п.п.
    Да, знам ,че сега армията е така зле, понеже са виновни комунистите, но опорката се изтърка.
  • 18 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 19 Behemoth

    2 2 Отговор
    Оръжейните системи са по важни от броя на корабите...
  • 20 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 21 Не ни

    2 1 Отговор
    трябват оръжия . Служебното правителство вече поръча 2 катера за 1 милиард,сега им се усладиха комисионните и хоп - оръжие за още един милиард. А АМ Хемус спряна. А вдигане на доходите няма. Спрете да харчите парите за глупости.
  • 22 бай Даньо

    1 0 Отговор
    Всичко написано в Фрогнюз може да се игнорира като антибългарско па кво остава за чета аргументацията им за избор на ракети ...
  • 23 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 24 РЕЗЕРВИСТ

    2 0 Отговор
    Въпросът не е кое е по-изгодна а от кое ще се лапа повече! Логиката е една и съща при всички поръчки за въоръжение направени до сега. Скъпа и сложна за експлоатация техника, без осигурена логистика и по-голямата част от въоръжението. Само плащай, плащай, плащай! И така до края на света