Протестиращите искат да убият ламята, но ще се уцелят в крака, заяви в интервю за Факти.бг социологът Андрей Райчев по повод исканията за мажоритарен вот.
Г-н Райчев, кои избори за България са най-подходящите в момента, протестиращите поискаха мажоритарен вот ?
Мога да ви кажа, че те целят хубаво нещо, но ще улучат много лошо нещо. Те искат да убият ламята, но ще се ударят в крака себе си. Причината е следната – мажоритарният вот звучи много добре като лозунг, но на практика всички страни, където е въведен мажоритарен вот има двупартиен модел, и тук ще стане така. Мажоритарността води до двупартийност. Това е аксиома на нашата наука. Ще извадят очи, защото вместо мажоритарен вот ще има само две клики, както в Гърция, където вечно си разменят властта. Към това те добавят и още едно искане отзоваване на депутати, което вече ще осигури еднопартийна система. Защото двупартийна система с отзоваване на депутати означава, че властта може да отзове депутатите на опозицията. Така, че това ще влоши още повече нещата. Мотивацията им е положителна, но момента, в който са решили да я приложат е ужасно неподходящ за случая.
Има успешни модели като например Франция...
Там не е точно мажоритарен вот, по сложно е, и нищо успешно няма – системата е двупартийна. Англия е класическата система за мажоритарен вот, а идеалната система от гледна точка на представителството на обществото е Германия. Там системата е мислена, тя е много добре направена, това е много добре обмислена пропорционална система с преференциално гласуване. Англия е единствената страна от големите, където няма Зелена партия. Защото зелените са 10% и нищо не могат да направят. Да се направи оперативна система значи в списъка да се впише Гърция, нещо, което изобщо не ни трябва. Хората искат да кажат: Искаме по този начин да избираме по-добри личности, първо те и сега могат, няма да го правят. Второ те никога няма да поберат в главата си 240 души, това е изключено. А да избереш 240 готини хора трябва да държиш в главата си примерно четири пъти по толкова. И те ще ги запомнят ли, ще изберат ли, ще знаят ли 1000 души, това е смешно. Те не могат да възпроизведат повече от три министри в това правителство.
Но големите партии, които би следвало да са облагодетелствани, не прегръщат идеята за мажоритарен вот. Защо?
За големите партии е много изгодно. И миналия път една от големите партии взе 30 места от 240 – те. И какво избраха личности – нищо подобно и 30-те места отидоха в ГЕРБ. Ако не беше такава вълната в ГЕРБ щяха да се разделят между ГЕРБ и БСП. И край нито една друга личност нямаше да влезе във властта. Така, че това са истински некомпетентни личности, мътят главата на хората с тази глупост. Реално това значи да утвърдим в България вечно две олигархии, които вечно ще си разменят топката. Хората не искат да го разберат и за съжаление ще си докарат голяма беда. Но нали знаете голямото общество си докарва голямата беля, после взима голямата лъжица и започва да сърба голямата горчива каша.
Мажоритарния вот не парира ли така наречените харизматични личности?
Защо да ги парира обратно. Ето Бойко Борисов се състезаваше за 30 мажоритарни гласове и спечели и 30-те. Те не гласуваха за мажоритарни кандидати, а гласуваха за него. И това е вече понятно да гласуваш за Борисов, а да гласуваш за Петров, който Борисов е посочил?!. Ще дам пример с Плевнелиев. Плевнелиев не спечели президентските избори, а Бойко Борисов спечели президентските избори посочвайки Плевнелиев. Те не бяха го чували този човек или поне не всички го бяха чували. Понеже Борисов каза гласувайте те гласуваха. Това е типичен мажоритарен избор и се вижда, че Борисов го печели. Това е илюзия на хората, че те ще могат да изберат. Няма да могат и това е доказано в историята на човечеството. Но за съжаление дори като опитахме на миналите избори, не се убедихме в това и сега хората ще имат възможност да се убедят на собствения си гръб. Аз отново ще повторя, гражданите казват нещо много хубаво като мотивация: „Искаме почтени хора на власт и ще получат точно обратното”.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 бай Стамат
Коментиран от #12
09:04 05.03.2013
2 Бай хой
Не могат обаче да върнат времето на обратно.
09:21 05.03.2013
3 хаана
10:07 05.03.2013
4 The Big Boss
Наистина ли го мислите това или така Ви се плаща.
Няма ли да признаете за огромната криза в Б-я. Не мислите ли че пропорционалната избирателна система ни кара вече 20 г. да вкарваме крадците в парламента?
Браво на Вас, добър сте в плашене на хората. "Не излизайте от клетката , знаете ли каква джунгла е навън ...
10:27 05.03.2013
5 РЕално
10:28 05.03.2013
6 anarxia
10:28 05.03.2013
7 FRIDAM
10:31 05.03.2013
8 Атанасов
Предложение за промяна на Избирателния кодекс от действащото Народно събрание
от Траян Атанасов Понеделник, 04 Март
На редакционната поща на Биволъ се получи следното отворено писмо до Президента в полза на преференциалното гласуване със системата STV. Хареса ни рационалното, подредено и аргументирано предложение, което рязко контрастира с какофонията на идеите, излъчвани от различни участници в протестите.
В науката има един прост принцип, наречен "Бръснач на Окам": не усложнявай нещата без необходимост. При въвеждане на STV усложнение има, но то е минимално и необходимо, за да се постигне желаният ефект на граждански контрол. Важно е също, че промяната е постижима в рамките на редовния, действащ в момента парламент. В рубриката "Какво да се прави" Биволъ ще предостави трибуна и на други издържани и аргументирани експертни мнения и предложения.
Уважаеми господин Президент,
Ето го моето конкретно предложение и искане, което ще помогне за излизане от така наречената политическа и социална криза:
Замяна на сегашната избирателна система за избор на парламент със системата STV - Единичен прехвърляем вот.
Защо избирателната система, за избор на парламент трябва да се смени?
При парламентарните избори в България се гласува за партии. Избирателите не могат да определят какви хора попадат в партийните листи и в последствие стават „народни" представители. Реално ние гласуваме за 1-2 популярни човека от дадена партия, а те избират какви слуги да заберат със себе си в парламента.
По този начин там влизат хора, които не представляват народа, а просто изпълняват нарежданията на лидерите си.
При последните три избора на Народно събрание ясно се вижда, че чрез 1-2 души, обичани от народа, една партия спечелва много места в парламента.
Ние гласуваме само за 10-ина човека, вместо за 240.
Много по-трудно се подкупват 240 депутата отколкото 10. Сега е достатъчно да бъдат подкупени лидерите на парламентарно представените партии.
Това е причината за нарушението на разделението на властите.
Когато една партия спечели мнозинство в Народното събрание тя сформира правителство и управлява страната. Така тази партия се сдобива с изпълнителната власт. От друга страна същата партия може да променя законите, тъй като има мнозинство в Народното събрание.
Оказва се, че изпълнителната и законодателната власт са съсредоточени в ръцете на едноцифрен брой хора - лидерите на партията спечелила мнозинство.
Българският избирател чувства, че от него не зависи нищо, което е причината за ниския процент гласуващи.
Ако една партия не събере достатъчно гласове, за да влезе в парламента, гласовете на хората, които са я подкрепили се губят.
Затова гласоподавателите са принудени да избират по-малкото зло. Те гласуват за дадена партия само, за да може друга партия да спечели по-малко места в парламента.
Коя избирателна система е подходяща?
STV - Single transferable vote (Единичен прехвърляем вот)
При STV се гласува за личности, които се подреждат по ред на предпочитание.
Гласоподавателят директно избира хората, които да го представляват в парламента.
За разлика от мажоритарната система обаче, тук няма загуба на гласове!
Ако първият по предпочитание кандидат не бъде избран, гласът на избирателя не се губи, а се прехвърля към втория по ред на предпочитание кандидат.
Предимства:
1.Справедливо, пропорционално представяне на всички политически възгледи в обществото;
2.Не се губят гласове;
Недостатък: Усложнява се броенето на гласовете.
Това не усложнява гласуването.
Всеки човек завършил 4-ти клас може да подреди кандидатите по ред на предпочитание.
STV се използва в:
•Австралия;
•Ирландия;
•Малта;
•Шотландия;
•Северна Ирландия;
•Индия;
•Исландия
•Нова Зеландия;
•Пакистан;
•Някои градове в САЩ.
За да се смени избирателната система не е нужно да бъде свиквано Велико Народно събрание. Обикновеното Народно събрание може да промени изборния закон.
С уважение,
Траян Атанасов
Източник: https://bivol.bg/stv1.html
11:03 05.03.2013
9 Dirk
Ясно е какъв интерес има той и кого защитава.
Още ще се явят като него и ще ни плашат колко страшна заплаха е мажоритарната система.
Ако не се страхуваха от мажоритарната система, големите партии щяха отдавна да са я наложили в България.
11:06 05.03.2013
10 Стефан Димитров
Именно от това се трахува той и всички политици!
Коментиран от #19
11:09 05.03.2013
11 Човек от народа
1. Озъптяване на монополите.
2. Възможност за истински избор, прозрачност-контрол и санкции над властимащите:
а) Мажоритарни избори;
б) Отзоваване на депутати
в) Носене на отговорност от депутатите за делата и гласуванията им и последиците настъпили от тях. (Нека да имат право да говорят каквото искат - т.е - да не носят отговорност само за изказванията си)
3. Пряка демокрация в по-голяма степен от представителната:
а) Механизми за прозрачност и контрол над властимащите - прозрачност-достъп до информация за гражданските сдружения.
б) участие на граждански консултанти в обществени съвети към държавните и общински структури и ведомства.
в) Нови форми на пряка и представителна демокрация, например "Народни трибуни, избрани от народа - виж: http://neverojatno.wordpress.com/2013/02/25/tribune-2/
11:19 05.03.2013
12 Владимир Йосифов
До коментар #1 от "бай Стамат":
+111:27 05.03.2013
13 Хитко
Нека го кажа на глас:
"Като си пееш, Пенке ле, кой ли теслуша?"
и
"Да убием простака с мълчание".
11:33 05.03.2013
14 Kriss
Вие също се страхувате за кожата си и вършите поредното предателство, като съзнателно заблуждавате хората!
11:35 05.03.2013
15 цк на бкп
Аман от такива "социолози".
Крадеца вика, дръжте крадците :)
Типично по комунистически!!!!
11:58 05.03.2013
16 грозен
12:13 05.03.2013
17 gost
12:18 05.03.2013
18 иванов
12:23 05.03.2013
19 Орлов Мост
До коментар #10 от "Стефан Димитров":
10% ЩАСТИЕ ПЛЮС 10-те искания на протестиращите граждани!Президентът на РБ да поиска от Народното събрание Декларация за подкрепа
и съгласие за изпълнение на следните 10 предложения от протестиращите граждани:
10% плюс за доходите, като компенсация на увеличението на ток-вода- топло разходите, чрез увеличаване на държавния дълг, както е в целия културен свят (без сиромахомилски дянковщини). Така РБ няма да бъде първа по без бюджетен дефицит (прощавай Евро!), но няма да е и последна по доходи на гражданите.
1. 10% увеличение на минималната заплата (340 лв.) и 10% увеличение на ниските заплати (до 500 лв.) от 1 юли 2013. Така ще се изравним с Косово, Румъния и Сърбия.
2. 10% ново увеличение на всички пенсии (и 10% повишаване на прага) от 1 юли 2013.
„Швейцарското правило“ да стане задължително за ежегодно компенсиране на пенсиите.
3. 10% намаляване на безработицата чрез финансиране на проекти до края на 2013.
4. 10% гражданска квота (10% нови лица, кандидати за депутати) в съществуващите партии чрез Декларация от всяка отделна партия от Парламента.
5. Конституционен контрол върху медиите за недопускане на подстрекателство с антиконституционни призиви за промяна на държавното устройство.
6. Приемане на Закона за образованието от съществуващия парламент. Чрез извънредно („спиране на часовника“ за седмица). Парламентът ни дължи това усилие.
7. Студентките с извънредно финансиране за отглеждането на до три деца. Едногодишен мораториум върху повишаване на таксите за студенти.
8. Приемане на Закон за взаимоспомагателните каси и приравняването им с другите кредитни институции в полза на малкия бизнес до 1 септември 2013.
9. Постигане на реално задължително основно образование чрез тестова проверка.
10. Отказ от влизане в Шенгенското пространство. Щом не ни искат, отказваме да влезем. Това ще ни предпази от реалната афро-азиатска емигрантска вълна към РБ.
Коментиран от #32
13:06 05.03.2013
20 Жана Дарк
E sega drugarkata rai4eva+drugar4etata mu&sie ot 4ujbina 6te gi lapat na golf igri6tato,6te gi nau4ime da podska4at kato jabi,da krqkat kato jabi i da kopaqt dupki kato jabi...A te neka si sanuvat tezi ludi-ludi jabi nasan...(EuroNews no coment:)
14:31 05.03.2013
21 Румен
14:35 05.03.2013
22 Митко
15:16 05.03.2013
23 Костадин Ризов
Коментиран от #31
15:27 05.03.2013
24 123
Могат да го отзоват само неговите избиратели. А, не както оная г.д твърди, че управляващите могат.
15:36 05.03.2013
25 мйгф
16:01 05.03.2013
26 987
(Това не отменя, разбира се исканията на протестиращите. Само трябва да се ешелонират във времето, според възможността да бъдат изпълнени и да се гарантира изпълнението им)
"Протестиращите имат право, дори и да не знаят веднага как да го изразят. Нека те да настояват преди изборите да се проведе "Обща (паритетна) национална комисия", съставена от 20 души (представители на гражданското общество, експерти от независими НПО и администрацията и т.н.). Тази комисия да състави списък с предложения, отнасящи се до различни ключови сектори - политически, съдебен, социален, икономически. Нека протестиращите настояват освен това политическите партии да се "определят" спрямо заключенията на тази комисия и това да стане преди изборите. Подобна комисия може да бъде определена още утре от президента, който "олицетворява единството на нацията" (член 92-1). Тази комисия може да се произнесе в срок от един месец. Така бъдещото българско правителство, излъчено след изборите, ще има определен курс, а общественото мнение - задължението да бъде бдително."
Франсоа Фризон-Рош
Трябва да се започне от някъде и то в рамките на закона.
16:03 05.03.2013
27 tapoto-zeleno
16:27 05.03.2013
28 румбо
16:42 05.03.2013
29 The Big Boss
16:53 05.03.2013
30 7777
17:34 05.03.2013
31 bubblehead
До коментар #23 от "Костадин Ризов":
Както се вижда в най-развитите държави модела е двупартиен, пропусна да спомене и САЩ, а там нещата не са така трагични, както иска да ни ги представи този другар...------------------------------------------------------------------
вероятно това е някаква шега... В Америка политическата сцена е пълен блокаж защо всички конгресмени са с ръка в нечии джоб на големите и по- малки лобита. ( тука корупцията е офицялизирана , няма под масата плащания ами така посред бял ден - лобизъм, и счетоводство се води дори ...) и резултата избухна световна финнасова криза заради дерегулираните банки кризата свърши и банките още не са регулирани .... Има проблем с камарата оръжия в населнеито и няма политическа воля дори днес когато тая въшка излезе на чело дори да се реши проблема ... Америка не е положителен пример за нищо днес ...
17:58 05.03.2013
32 7777
До коментар #19 от "Орлов Мост":
По то4ка/ 2 -ра/ Аз не съм много съгласен,с увели4ение на максимални те пенсии.Аз съм от провинцията,в моя град има много военни пенсионери които работят,и полу4ават пенсия.Работодатели те ги предпо4ита, защото не плащат осигуровки,а млади хора с деца стоят без работа..И пенсионери които имат ЕТ,също са освободени от осигуровки.И нищо не се споменава за съдебната система?18:03 05.03.2013
33 Димов
18:59 05.03.2013
34 социопад
20:43 05.03.2013
35 муспи
00:19 06.03.2013
36 gad
00:33 06.03.2013
37 Teo75
03:43 06.03.2013
38 кик
06:35 06.03.2013
39 кик
нещата в сащ няма как да са траги4ни защото те са ужким образец който налагат по целия свят като действат регионално и по интереси ужким да направат и по другите места да е хубаво демокрация и ала бала....да ама не........
06:38 06.03.2013
40 Данкопа
07:51 06.03.2013
41 Нели Милева
За мен това е основният индикатор, че точно мажоритарна система е нещото, което не искат - тоест, доброто за нас.
15:23 21.03.2013