22 Юни, 2013 09:00 12 352 10

Най-добре е хората да дойдат

  • христо христов-
  • най-добре-
  • хората-
  • да дойдат
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Христо Христов пред  Дарик радио

Разглеждайки плакатите, които човек може да намери сред протестиращите, най-много ми хареса този! Защото всички знаем, че дните на този кабинет са преброени, но това, което не знаем, е какво ще правим след това.

Ясно ни е, че ако повторим същото упражнение със същите процесуални правила, резултатът ще бъде един и същ, макар и с различни играчи. Ако има нови избори на есен по сегашния избирателен кодекс, дали БСП ще получи по-малко гласове от ДПС или ГЕРБ ще са с 10 депутатски места по-малко от сега, няма много да ни стопли сърцата и да ни напълни джобовете. Камо ли да ни върне вярата.

Ето защо смятам, че докато си вървим кротко, обикаляйки вечерна София, наслаждавайки се на енергията, задружността и позитивизма, трябва да мислим и за основите на България. Защото през 90-та вече поставихме основите на Модерна България, които може би тогава са ни изглеждали свръх иновативни, различни и прогресивни, но сега вече знаем какво работи и какво не. Знаем кои правила можем да пренесем механично от западните правни системи и кои не.

А сега какво?

Дълбоко се съмнявам, че зорът на ДПС, БСП и Атака да изготвят нов Избирателен кодекс е продиктуван от желанието на управляващите да допуснат различен режим на излъчване на народни представители, който да работи за обществото, а не за тях. Тоест, от сега мога да кажа, че усилията и надеждите им, че по този начин ще тушират общественото недоверие и гняв, са безпредметни. Толкова дълбоко е недоверието в сегашното правителство, че и да създадат най-перфектния законодателен акт никой няма да ги остави да го приемат. Народната стихия ще ги помете много по-бързо, отколкото документът ще бъде приет в правната комисия.

В същото време ако подадат директно оставка, то следващите избори ще се състоят по същите правила като сегашните, защото служебния кабинет не може да законодателства. Ако правилата са същите, то и играчите ще са подобни. Съмнявам се, че за 2 месеца, защото толкова е максималния срок по Конституция, в който трябва да се проведат следващите избори, каквато и да е политическа формация (добре възродена стара или новообразувана) ще успее да се наложи по такъв начин, че не само да мине 4-процентната бариера, но и да бъде избрана от Народното събрание за управляващ субект на Република България. В този ред на мисли пред обществото ни има само една приемлива алтернатива (може би има и друга - 100% мажоритарни избори, но предвид субективизма на тези, които ще създадат новите правила, се съмнявам, че изборите ще дадат желания от обществото резултат. Най-много да ни замажат очите и съвсем да се обезверим, че може да има промяна).

Алтернативата е сегашното Народно събрание да насрочи избори за Велико народно събрание, които да се проведат през есента. Като един от най-важните процеси в България, гласуването за ВНС ще вдигне избирателната активност до много високо ниво. Цялото общество ще следи внимателно процеса. Ще стане сблъсък на идеи и повод за дебати.

И ще излъчим 400 народни представители. Тук обаче идва уловката. Правилата за провеждане на избори за Велико народно събрание са същите като изборите за Народно събрание. Това ще рече, че в него ще попаднат една голяма част от сегашните управляващи и опозиция. Тук гаранциите на обществото, че няма да направят същите зулуми, са две:

- общественият интерес по време на изборите за ВНС ще е висок и ще вдигне избирателната активност до рекордни нива. Това значително ще намали резултата на партиите с твърд електорат в новосформирания законодателен орган.

- ВНС приема решения с 2/3 мнозинство по всички внесени проекти на три гласувания в различни дни. Това ще рече, че ще трябва широка обществена и политическа подкрепа за взимането на каквото и да е решение.

Бъдещето

Какво да приеме това Велико народно събрание? Това е тема, която си заслужава да се обсъди от всички гледни точки. Като слушам обществените нагласи бих казал, че хората имат различни идеи, някои от които, несъвместими по природа, но все пак с ясна логика:

- възможност за отзоваване на депутати;

- 100% Мажоритарен вот;

- възможност за контрол на обществото над изпълнителната власт;

- задължителни референдуми по места;

- избиране на шефа на Райнното полицейско управление чрез избори;

- президентска република;

- много други.

Колкото и да са многобройни идеите, те се свеждат до една: КОНТРОЛ. Контрол на обществото над избраните народни представители и изпълнителната власт. А защо не и над правоохранителните органи.

Може би за нашата действителност не е достатъчно просто да вземем от законодателните решения на западните държави и да ги приложим механично, позовавайки се на думи като демокрация и либерализъм? Може би ние сме по средата на цивилизациите и имаме нужда от по-адекватен, по-смесен подход? Може би трябва да вземем частица от изтока и да я примесим със запада, за да не се превръща либерализма в анархия, а демокрацията в средство за възпроизвеждане на политическата класа?

За решаването на бъдещето на нашата Родина е необходимо широк обществен дебат. Нека използваме времето, което правителството си мисли, че печели от народа като не подава оставка, в градивна дискусия, която ще ни направи по-силни за следващата битка, която ще е наесен. Защото политическата класа е много по-подготвена за този сблъсък от гражданското общество. Даже може да се каже, че ще е на техен терен, по техните правила. Трябва да сме умни, обединени, решителни и креативни, за да победим!

Най-добре е да дойдат ХОРАТА!

 


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Vladimir Garkov

    1 1 Отговор
    Може би трябва да вземем частица от изтока и да я примесим със запада, за да не се превръща либерализма в анархия, а демокрацията в средство за възпроизвеждане на политическата класа?

    Много точно казано!
  • 2 Симеон Тасев

    0 1 Отговор
  • 3 Anonymous.

    1 0 Отговор
    Страхотна статия и много точно написана. Дано мотивацията и енергичността на народа не се изчерпат със свалянето на това правителство от национални вредители и предатели. Дано енергията ни държи за да извършим далеч по-кардиналните промени които се изискват за да не се продължим пътя към пълната мизеря, и да се заличим от картата на света - този път окончателно. Дано и далновидността не ни се изпари пред кретенските спектакли на клоуни от калибъра на Бойко Борисов и неговата мафиотска пасмина . Бсп и Дпс трябва да изчезнат като партий и организаций - защо няма да коментирам !!! Организираната олигархична престъпност трябва да се ограничи от тарикатския пряк достъп чрез политическите партии на власт до обществени средства и поръчки, и най-вече до еврофондовете давани за развитието на България, а не за мазния им бизнес на тия въшки. Докато не се отървем от тях и не ги изолираме тотално (разстрела е по-заучен и оправдан метод, но все пак живеем в модерни и цивилизовани времена, ясно е че и в затвора няма да идат), няма да потръгнат нещата - наивно е да вярваме че ще бъдат съдени и ще отидат в затвора понеже и съдебната система е също толкова корумпирана. Те не са нищо повече от колония паразити, които са инфектирали държавата и обществото ни до критично състояние. За да се излекуваме ни трябва революция като тази от 89г. - но много по-силна и много по прецизна за да не създаваме друго злоядо и подивяло чудовище като настоящата ни демокрация мутира
  • 4 Anonymous.

    0 0 Отговор
    до коментар №3:

    ИЕВАЛА, АШКОУСУМ, МАШААЛА, АФЕРИМ, АНЖЪК /извинявам се ако греша правописа, но нямам нищо общо с резняците и пиша по вербални спомени/, абе с една дума ХА БРАВО !!! за вярното прозрение:

    "Докато не се отървем от тях и не ги изолираме тотално (разстрела е по-заучен и оправдан метод, но все пак живеем в модерни и цивилизовани времена, ясно е че и в затвора няма да идат), няма да потръгнат нещата" - този метод /за по-сигурно по-атрактивен: "нежно" провесване с бънджи на главата, от покрива на НС, да се порадват на всенародната "любов" отдолу / за "изчистване" на "елита" е единствения, който доказано от историята дава резултат. За справка: френската революция, Румъния - 1989 и др. и др. и ... резултата от 23г. мирни протести и крякане по площадите у нашенско .
    За съжаление ако някой тръгне да го организира ще го е.....т до девето коляно / за справка - съдбата на висшите военни "приятели" на Ердоган /, а без организация няма да се случи нищо "спонтанно" и всенародно.

    Тъй, че: мили ми изтерзани млади и стари преживели всички атаки на "демокрацията" и кукловодите й, единственото, което ни остава е или да ставаме все по-издръжливи на мизерия -студ, глад, болести и т.н. или директно да се "местим" на "Бакърена", щото на "орландовци" отдавна няма места. И както се казва "кучетата си лаят - кервана си върви" или по-новому "протеста отдолу шуми - Орешарски отгоре го "боли .... "". Успех в оцеляването.

    П.С. Подкрепям предложението з
  • 5 Асен Асенов

    1 0 Отговор
    Според мен е по-добре президентска република.
  • 6 Асен Асенов

    1 0 Отговор
    И с турците поживо, поздраво да се разделим... Автономни ли да стават, какво ли, но не може търци да управляват бг
  • 7 Alexander Anguelov

    0 0 Отговор
    Прогреса в развитието на една държава на едно общество е следствие от развитието на политическия ( избирателния) модел, респективно на качеството на хората който попадат в държавната машина на управление. Бъдещият просперитет на България зависи от:
    1. Изцяло Мажоритарна избирателна система по Австралийски модел: това е моделът, в общи линии, по който се избира Българския Патриарх и Папата в Рим: защо не се поучим от този свещен опит от хилядолетия.
    2. Задължително гласуване
    3. Електронно гласуване: което ще направи избирателния модел много лесен и сигурен.
    4. Избиране на Съдии, Областни управители, и Полицейски началници.
    5. Право на отзоваване на народните представители.
    Така съществуващата избирателна система у нас е най-голямата измама в съвременната история на България.! Хора събудете се. Ако не сменим системата България никога няма да се оправи: това е истината.
    Спешно е необходимо да се направят проект на Гражданското общество за Нов Избирателен Кодекс/ Закон който да се внесе в Народното събрание.


  • 8 Stoyan

    0 0 Отговор
    Аз съм против мажоритарни избори.

    Избирането на народни представители на географски принцип лишава народното събрание от представителство на социалните групи.

    Да, мажоритарно може да се избира папа, патриарх или президент
    Но не и група от хора която да представлява цялото общество.

  • 9 Alexander Anguelov

    0 0 Отговор
    Стояне: У нас в България политическите партии са се превърнали в търговски дружества, в повечето случай еднолични, с предметна дейност посредничество, вместо да бъдат инкубатори на политически и организационни таланти. Каква е ползата от такъв модел? Това при условие на констатацията, че партиите идвайки на власт не реализират своите програмни обещания?! Проблема идва от партийните практики където демократичните или мажоритарните принципи са значително накърнени. Поради това че това е практика във всички партии през последните 23 години демонстрира, че то е продиктувано от вътрешни закономерности: съзнавани или не. Извода: не може да се разчита на надеждата партиите да се само-реформират! Изхода: общи мажоритарни избори!
  • 10 Shmeker

    0 0 Отговор
    Аре ся след 25 години преход сме на кота 0.
    Не знам за кво беше всичкото това, освен че някои хора станаха олигарси. То хубаво, ама станаха олигарси без да има изградена индустрия, само на някакви измислени бизнеси, които на практика не носят БВП, а напротив - парите са изнасяни.

    Истината е че трябва да има къде да се работи и то неща които носят продукт и печалба, а кой ще направи това нещо? И кога? Очевидно не може да стане веднага, щото фабрики и заводи не се строят за 2 дни.
    И защо няма продукт и печалба за държавните предприятия, които дори и заплати не могат да платят? И тях ли, всичките 5 или 6 които са останали ще искат да фалират и приватизират на безценица??