Last news in Fakti

28 Септември, 2022 13:20 7 454 11

Метеорологът Анастасия Стойчева пред ФАКТИ: Над 12-километрови облаци преминаха над София вчера

  • анастасия-
  • стойчева-
  • бури-
  • софия-
  • мълнии-
  • гръмотевици-
  • дъжд

На 14 септември 1925 година по планините е валял сняг и се е образувала снежна покривка, припомня тя

Метеорологът Анастасия Стойчева пред ФАКТИ: Над 12-километрови облаци преминаха над София вчера - 1
Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Трима души починаха, след като бяха ударени от мълния в градинката на ул. „Пиротска” в София. Друг пострадал е откаран в „Пирогов” в тежко състояние, но вече е без опасност за живота. Само за половин час над столицата са паднали 800 мълнии (как да се предпазим от мълнии вижте тук). Гръмотевична буря се разрази снощи над София, а поройният дъжд на места бе придружен от градушка колкото грахово зърно. Защо падна толкова много дъжд? Пред ФАКТИ говори гл. ас. д-р Анастасия Стойчева от Националния институт по метрология и хидрология (НИМХ).


- Г-жо Стойчева, как се образува тази силна и мощна буря, придружена с гръмотевици и мълнии, която обхвана София вчера. Стигна се е и до трагичен инцидент, след като трима души бяха поразени, а четвърти е в болница?
- Бърз студен атмосферен фронт премина над страната ни. Голямата разлика в температурите и това, че се намираме в югозападен поток, който пренася влажна и топла въздушна маса от Средиземноморието, а в същото време от северозапад прониква хладен въздух и създава неустойчива въздушната маса, доведе до тази буря. И по тази причина, въпреки че лятото приключи, все още сме в летен циркулационен режим. Развиват се купесто-дъждовни облаци, от които падат интензивни валежи, има гръмотевични бури и това е съпроводено с усилване на вятъра.

- Колко мълнии са паднали в София вчера?
- Около 500 мълнии са паднали според колегите от отдела, наблюдаващ гръмотевичната активност над страната.

- Подобно явление колко е типично за района на столицата?
- Гръмотевичните бури са познато явление в нашата страна. Не бих отделила район, който е защитен или не от такива процеси. Град София се намира във високо котловинно поле, което е част от планинските масиви в Западна България. Знаете, че западната половина от страната е с голяма разлика в надморската височина - от почти 0 метра покрай река Дунав, до най-високата точка на Балканите – връх Мусала. При такава богата орография, каквато имаме ние, не е необичайно да се развиват такива мощни гръмотевични бури. Планинските райони предполагат допълнително усилване на гръмотевична активност при атмосферни смущения, които преминават през страната ни.

- Реално колко дъжд падна…
- Над хижа Боерица, на Витоша, имаше добре развит във височина над 12 километра облак. Количеството на валежа, регистриран от автоматичната измервателна система на НИМХ, в хижата е 42 л/кв. м., на Владая имаме отчетени 35 л/кв. м.

Тези валежи са за кратко време, за 30-40 минути и по тази причина създават и проблеми.

Над Кремиковци също премина голям облак, а падналите валежи там са 32 л/кв. м. В Южния парк измереното количество е 27 л/кв. м., в Нови Искър - 26 л/кв. м. На Рилските езера, защото такива облаци се развиха и на други места в страната, количеството е 52 л/кв. м. Това са локални явления, които имат като резултат неравномерно разпределение на валежите, неравномерно разпределение на гръмотевичната дейност, която е свързана с развитието на съответния облак.

- Такива аномалии и такова количество, въпреки че е паднало краткотрайно, има ли статистика дали е типично, в повече или по-малко през годините…
- Като цяло септември месец е много спокоен. Отваряйки назад архива, може да намерим много данни за септември, когато е имало такъв тип време. През 1901 година на 17 септември в Сухиндол е паднал пороен дъжд с гръмотевици, а по същото време

в Свищов порой е влачил камъни с обем между 1 и 1,5 кубика.

През същата година, но малко по-рано – 4 и 5 септември, в Русенско пада пороен дъжд и завлича къщи и добитък. Топло и с много валежи е бил септември през 1909 година. На Петрохан тогава пада дъжд с количество от 152 л/кв. м., Тетевен - 148 л/кв. м., Силистра - 129 л/кв. м. Дъждовно е било през 1911 година във Враца – 233 л/кв. м. за месеца. През 1916-а в Копривщица падат 258 л/кв. м. за месец и т.н.

- На база тези цифри сега септември е спокоен?
- Още един пример. На 14 септември 1925 година по планините е валял сняг. Образувала се е снежна покривка. През 1927 година пък имаме максимални температури между 33 и 38 градуса. Тоест, септември месец носи характеристики, при които се усеща промяната и прехода от летни към есенни циркулационни процеси.

- Този 12-километров облак, който е бил над Витоша, какво влияние е оказал за дъжда в София…
- Той се е образувал за около 15-20 минути. Извалява се на едно място, а част от валежите от него се пренасят и над южните квартали в столицата.

- Той ли е бил най-големият…
- Над София е имало три основни вълни. Над Банкя и Иваняне влезе първият облак. Изваля се в района, но след това започна развитие над Витоша. Друг облак имаше над Нови Искър и Кремиковци. И там облакът надхвърли 12 километра. При такива облаци и голяма динамика се реализират интензивни валежи.


Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 14 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 нали

    12 0 Отговор
    Имаше суша, преди седмица писахте колко сухо било по Земята.
  • 2 мдаа

    4 1 Отговор
    Т.е. геоинженерни.
  • 3 ГРАД КОЗЛОДУЙ

    11 0 Отговор
    ПРИРОДА пред нея сме БЕСИЛНИ
  • 4 ТаУмВзе

    16 1 Отговор
    Едни време се Стреляше с ракети по такива градоносни облаци. Са хора умират от мълнии. Добре е.

    Коментиран от #7

  • 5 ЗаТиквата

    4 0 Отговор
    да бяха се изпразнили над Банкя !!!
  • 6 Не че нещо,ама

    5 0 Отговор
    "На 14 септември 1925 година по планините е валял сняг и се е образувала снежна покривка, припомня тя". Може и да припомня, но аз спомен от 1925 г. нямам...
  • 7 Ало

    7 0 Отговор

    До коментар #4 от "ТаУмВзе":

    Едно време било безен комунизъм. Сега е съвременна Демокрация. Не се стреля по облаците за да може икономиката да се движи. Нали след градушка започват огледите на МПС-та и оттам икономиката ни се изтрелва и започват да пишат колко добре се развиваме :)))) счях и падение едновременно
  • 8 Дассс

    6 1 Отговор
    А предния ден преминаха десетки самолети с едни такива пухчета;)
  • 9 алепу

    3 2 Отговор
    Доколкото съм запознат над земята има стратосфера,йоносфера и магнитосфера. Та оттам да тръгнат разсъжденията а не "мощни циклони или антициклони". Тези мегаволти на мълниите се правят отгоре при дедо Божи а не водата в облаците.......... При бае Тодор нямаше смъртни случаи от мълнии под дървета.
  • 10 Празников

    3 3 Отговор
    Тая разплетена дамаджана как ли пък помни какво е валяло през 1925 година?
  • 11 читател

    5 0 Отговор
    искам да попитам от каква националност са загиналите от мълнията, има нещо което не се казва докрай, четвъртия щом е сириец ?