Мегапроект в Турция ще „гълта“ – разбирайте го в пряк смисъл, вода от река Тунджа, за да напоява земеделските производители в Одрин! А, у нас, а ние – българите… Няколко материала пуснахме във ФАКТИ на тема убиването на напояването в България. И още ще пускаме, а дано накрая някой, който упражнява власт в тази страна, вземе да прочете нещо, пък може и да се замисли. Земеделци, протести, пари, министър Вътев, академик Денков, споразумение, пари, Европейски съюз, регламенти, Зелена сделка. Много думи, зад които седят само пари, но не и визия, не и план за развитие, не и поглед с хоризонт 10-20 години. Пари. Дайте ни пари, искаме още, слаба реколта, Ковид ни удари, война я наследи, Украйна подбива цени, не можем, умираме, фалираме и т.н. Може да се продължава още много. Протести, кабинетът се поддава, вади пари, тишина, мълчание и така до следващия път. Има ли пари, всички са доволни. И така година след година, премиер след премиер, министър след министър.
Скоро обаче земеделският министър Кирил Вътев, след като намери пари и сключи споразумение със земеделците, призна нещо. При гостуването си в телевизия каза, че проблемът на земеделието ни е напояването.
„Сега вадим по 400 кг. царевица от декар. Ако имаме напояване, ще вадим 1600 кг“, обяви той. (б.р. – цитат от 13 февруари)
През целия смислен – доколкото това е може да се каже изобщо, демократичен преход на държавното предприятие „Напоителни системи“ се гледаше само като на донор, да се изкарат от някого някакви пари.
Но не за дружеството ще става въпрос. Напоителните ни системи са в колапс. Това всеки го знае. Но знае ли всеки какво правят в Турция и Гърция…
Турция
Язовир Чьомлеккьой е „40-годишната мечта“ на производителите от Одрин. Той ще донесе вода на 56,5 хил. декара земя. Строителството му е включено в инвестиционната програма на Турция през 2022 г. При завършването на язовира поливното земеделие в района ще придобие все по-широко разпространение, а моделите на посевите и производителността ще се увеличат. С проекта за язовир и напояване ще се облагодетелстват 11 села в и около Одрин, а това ще направи региона доминиращ в производството на ориз, слънчоглед и пшеница.
Местният председател на Партията на справедливостта и развитието в Одрин Белгин Иба казва: „С проекта, който ще бъде изпълнен от нашата Генерална дирекция на държавните хидротехнически съоръжения, 56,5 хиляди декара от нашата земя ще се срещнат с вода и плодородието на Одринската почва ще оживее с живота, даден от водата. Това ще осигури значителна добавена стойност за нашия регион.“
Президентът на Земеделската камара на Лалапаша Танер Йозтюрк заяви, че капацитетът за напояване ще се увеличи с изграждането на язовира и добави: „Стойността на водата се покачва в резултат на сушата, която се увеличи с глобалната климатична криза. Последиците от климатичната криза започнаха да се усещат и в Одрин. Водата и поливното земеделие са от голямо значение. Слънчогледът и много подобни важни продукти са засегнати от сушата. Преминаването към поливно земеделие позволява производството им. Това ще осигури значителна добавена стойност за нашия регион. Със завършването на язовира недостигът на вода в оризовите полета през сухите години ще бъде предотвратен. Когато има вода, селското стопанство ще бъде много по-продуктивно.“
Язовир Чьомлеккьой е мегапроект, в който е заложен първо смисълът, а след това се търси ефектът. Така разсъждават в Турция.
Как ще се захранва язовирът, откъде ще идва водата…
От река Тунджа. Тя е третата по дължина река в България, като по-голяма част от нея – цели 350 километра мият бреговете на българска земя – територии на областите Хасково, Ямбол, Сливен, Пловдив, Стара Загора, а 40 километра от реката пресичат вилает Одрин в южната ни съседка Турция и самия Одрин – най-голямото населено място по течението на реката.
Откъде извира река Тунджа?
В Калоферска планина на Стара планина, на 2083 метра надморска височина и близо до връх Юрушка грамада е изворът на Тунджа. При извора си обаче тя не носи това име, а се нарича Селска река. Различни са и имената, които Тунджа е носела в миналото. Наричана е Тонзос или още Тонзус. По целия си път Тунджа преминава през десетки населени места, като ширината на коритото ѝ непрекъснато се променя – от няколко метра до няколко километра. В някои от най-тесните участъци по поречието на Тунджа са изградени язовирни стени като например в района на село Копринка е изградена язовирната стена на язовир „Копринка“, а в района на Межденишкия пролом – язовирната стена на язовир „Жребчево“ – това са двата най-големи язовира по течението на реката.
По поречието на Тунджа има 33 населени места, сред които 6 града и 27 села, 5 от които населени места са в южната ни съседка Турция. Там е и най-голямото населено място по поречието на Тунджа – Одрин.
Когато започват строителните работи, турският министър на земеделието и горите Ибрахим Юмаклъ заяви, че язовирът ще има годишен капацитет за задържане на вода от 22,5 милиона кубични метра: „Когато язовирът с обща стойност на проекта от 800 милиона лири (б.р. - около 48 млн. лева) е завършен, това ще укрепи производствената мощ на Одрин.“
И така турската почва ще става по-плодородна с българска вода.
Гърция
На 9 юни тази година изтича 60-годишната спогодба между България и Гърция да осигурява 186 млн. кубика вода от р. Арда за напояване на земи в Гърция при 85% обезпеченост. Спогодбата за уреждане на висящите финансови въпроси и развитие на икономическото сътрудничество между двете страни е влязла в сила на 9 юли 1964 г. Тя практически урежда и други спорни въпроси между двете съседни държави и има характер на следвоенна компенсация от България към Гърция. С нея се финализират насрещните претенции, датиращи от периода отпреди Първата световна война.
Включват се претенции от всякакво естество между двете държави, по-специално произтичащите от Мирния договор от 10 февруари 1947 година – за обезщетение на гръцките физически и юридически лица спрямо българската държава, чиито имущества, права и интереси в България са били засегнати пряко или косвено от национализация, секвестиране, отчуждаване, ликвидации, колективизация и др., продиктувани от структурните реформи на българското народно стопанство.
Българското правителство също така е поело ангажимент да плати на Кралство Гърция сумата от 7 000 000 щатски долара. От тях 12% са постъпления от неявни сделки и износ на български стоки за Гърция, с изключение на машините и съоръженията, заделянето от стойността на които възлиза на 20%.
„От спогодбата се канализират 186 милиона кубични метра вода годишно към гръцката страна през летните месеци, за да напоява директно 202 000 акра северен Еврос и косвено още 80 000 -100 000 акра от същата територия, както и хиляди акра земя в централния и южния регион“, съобщават гръцки медии.
Количествата, канализирани за 60 години в Гърция, са задоволителни и на базата на тези 186 милиона кубически метра са регулирани всички нужди от напояване.
По поречието на река Арда в България има изградени три язовира, обединени в каскада – „Кърджали“, „Студен кладенец“ и „Ивайловград“. „Арда“ е единствената система от големи язовири у нас, изградени на едно поречие. По обща водосборна площ от 5128 км2 и инсталирана мощност каскадата се нарежда сред най-големите хидро-енергийни комплекси в България, а по общ обем на язовирите от над 1,2 милиарда кубични метра е на първо място в страната.
Основното ѝ предназначение е производство на електрическа енергия и регулиране на речния отток. Преминавайки през град Кърджали, водите на Арда веднага навлизат в следващия язовир от каскадата – „Студен кладенец“. До следващия язовир „Ивайловград“ има 25 км. Шест километра след язовирната стена Арда напуска България и навлиза в Гърция.
Пак българска вода храни почва в Гърция…
А у нас мислим само как да искаме и да получим пари, за да правим земеделие…
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 чакълов
09:05 21.02.2024
2 да бе да
09:08 21.02.2024
3 а дунав е германски
Коментиран от #6, #18
09:08 21.02.2024
4 Танас
09:10 21.02.2024
5 Нури
09:12 21.02.2024
6 Хахахаха
До коментар #3 от "а дунав е германски":
Не е тъпичка статията, но населението не го разбира това. След като водата и реката са в България, това е български ресурс, който не се използва по предназначение и се оставя да изтича, като само си изхвърляне л@йната вътре. Но все пак така е, България не е Швейцария! Ъъъъъъ и никога няма да бъде.Коментиран от #15
09:17 21.02.2024
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 долу ЕС
09:21 21.02.2024
10 Сталин
09:25 21.02.2024
11 Ганьо
09:28 21.02.2024
12 Този коментар е премахнат от модератор.
13 Равносметка
Коментиран от #34
09:34 21.02.2024
14 Ком
09:34 21.02.2024
15 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️
До коментар #6 от "Хахахаха":
Смехурко, по-точно СМИШНИК, що не пишеш кой извади тонове тръби за напояване и ги продаде за старо желязо❓Ако не знаеш , ще ти подам жокер - виж кой е Жоро Тръбата ❕
09:38 21.02.2024
16 към автора
09:54 21.02.2024
17 Този коментар е премахнат от модератор.
18 САП
До коментар #3 от "а дунав е германски":
Защо да е тъпа?Защото не се вписва в опорките ви.
Да на поливното земеделие в българия е сложен кръст много одавна.
То не е само водите на река Тунджа, но и на всички реки в българи.
Селото в, което живея жи имаше 5 помпени станции за подземни води отделно километри канали за напояване от язовири със всичките им шлюзове и др.
Всичкото за, което Турция планира да изгради в Одринско. В България го имаше и последните 30 години беше изоставено в добрия случай в лошия активно разрушавано.
Но за хора за, които всичко расте на щанда в магазина, това е без значение.
09:55 21.02.2024
19 Е, то
Коментиран от #24
09:55 21.02.2024
20 щурецъ
Коментиран от #31
09:59 21.02.2024
21 Танас
09:59 21.02.2024
22 Брабинеца
10:15 21.02.2024
23 Шест
10:16 21.02.2024
24 Турнага
До коментар #19 от "Е, то":
Е, ти Дунава с Тунджа ли ще сравняваш ! Дето Тунджа е една вада. И тоз земеделски министър дето откри таз година, че след напояване добивите се увеличавали, смятай , като подпиши едни спогодби дето ще се задължим да им пускаме незнам ски колко милиона литри вода и като нищо ще опразнят и язовир Жребчево.Коментиран от #32
10:19 21.02.2024
25 Ивайло Тонев
10:29 21.02.2024
26 бобо
10:35 21.02.2024
27 Калинке
10:36 21.02.2024
28 Жмръц
10:36 21.02.2024
29 Мехмед
Коментиран от #40
10:40 21.02.2024
30 Неподготвен си, Калине
Коментиран от #35
10:59 21.02.2024
31 Рибар
До коментар #20 от "щурецъ":
На р. Тунджа има 2 системни язовира за напояване - Копринка и Жребчево. Всяка пролет се пълнят и всяка есен се изпразват. Копринка напоява Старозагорското поле, а Жребчево - Слвиен и Ямбол.11:03 21.02.2024
32 Насакото Яката
До коментар #24 от "Турнага":
В сравнение с поречието на р. Дунав България също е един малък двор.11:05 21.02.2024
33 А ние
Както винаги
11:05 21.02.2024
34 Джурасик парк🤭😁.....
До коментар #13 от "Равносметка":
От къде испълзявате ве😁????, храни ли сме СССР и целият свят, и сме били Швейцария на Балканите нали? 😁11:18 21.02.2024
35 Гошо тръбата...
До коментар #30 от "Неподготвен си, Калине":
Точно така колега.... кажи им го, че голямата вода не тече по тръби, тръби не са ни нужни😜.11:21 21.02.2024
36 Генерал Гъби Гъбев 🍄
11:30 21.02.2024
37 🤭.............
11:43 21.02.2024
38 Всичко смислено
А сега за технология се считат айфона и мало силикон, ,аврян някъде... Опростачването от ЦРУ Козяк е в пълен ход...
11:52 21.02.2024
39 Калпазанин
12:09 21.02.2024
40 Този коментар е премахнат от модератор.
41 Анонимен
12:22 21.02.2024
42 До Джурасик парк
12:24 21.02.2024
43 Мегапроект в Турция ще „гълта“ вода от
12:26 21.02.2024
44 Агнето
Коментиран от #54
12:40 21.02.2024
45 Любопитно
Коментиран от #46
12:41 21.02.2024
46 прокопи
До коментар #45 от "Любопитно":
Не е вярно . Яз "Цанков камък".Коментиран от #47
12:47 21.02.2024
47 нннн
До коментар #46 от "прокопи":
Прав си. Как можах да забравя делото на великия хидроинженери? Добре де. Един има.Коментиран от #49
13:32 21.02.2024
48 някой
13:34 21.02.2024
49 прокопи
До коментар #47 от "нннн":
Това , че е само един е ясно, но колко народна пара беше открадната по така наречените проекти за обследване на язовирните стени и тяхното ремонтиране- майка плаче. Милиони! И какво? Всичко беше заметено по стар народен обичай. Обследване - нула. Ремонти - нула. Общо взето, равен резултат - нула на нула. Виновен е съдията.Коментиран от #50
13:42 21.02.2024
50 Кое не е ясно?
До коментар #49 от "прокопи":
Че не разбираш от хидротехника. Пари за обследване и наблюдение се дават всяка година, защото това е непрекъснат процес. Да, милиони са. Това е скъп и обемен труд. Едно геологическо проучване под основите на стената може да глътне милион. Иначе стената се свлякла заедно с язовира надолу по дерето. Фирмите, ремонтиращи такива съоръжения, не са много. Затова тези неща не стават изведнъж.Коментиран от #51
13:51 21.02.2024
51 прокопи
До коментар #50 от "Кое не е ясно?":
Не казвам, че не трябва да се прави. Казвам, че не се прави. А за обработка на бетонни повърхности мога доста дълго да ти обяснявам. И за премахване на компрометирани участъци, и за обработка на корозирала арматура, и за песъкоструй с кварцов пясък от с. Сеново с определен размер, и за торкретно полагане и още много, много. Сега захапваш ли за какво говоря?14:09 21.02.2024
52 уйко калеко
14:47 21.02.2024
53 1122
17:35 21.02.2024
54 ТИ ЧУВАЛ ЛИ СИ ЧЕ
До коментар #44 от "Агнето":
ТЮТЮНА И ЛОЗЯТА СЕ ПОЛИВАТЕ.. +? +??? +?!!!! ТАМ ИМА И ДВЕТЕ... А С ВОДА КАКЪВ ЧРВЕН ПИПЕР СТАВААА..17:54 21.02.2024
55 Анонимен
19:47 21.02.2024
56 ГанЯ
08:36 22.02.2024
57 Фют
19:09 01.03.2024