Руслан Трад: Войната срещу режима в Сирия може да е свършила, но наследството му още е там

14 Декември, 2024 17:02 1 142 11

  • руслан трад-
  • сирия-
  • война

Много се надявам този урок да бъде научен, но нямам наивността, че ще се случи утре, каза военният анализатор

Руслан Трад: Войната срещу режима в Сирия може да е свършила, но наследството му още е там - 1
Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Следващите месеци ще са решаващи за това как ще изглежда този преход в Сирия. Войната срещу режима може да е свършила, но наследството му е още там. Тази битка ще е много по-дълга. Това заяви пред БНР Руслан Трад, военен анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон.

"Във всяко начало надеждата е голяма. Струва ми се, че са се отърсили от наивността, с която започнаха преди години войната срещу режима. Тогава вярваха, че светът ще им помогне. Многократно бунтовниците бяха изоставяни. Тази наивност беше премахната на фронтовата линия. Очевидно има много проблеми, особено в провинциите, защото реално няма полицейска власт. Новите власти протягат ръка официално поне към стария режим, поне към чиновниците в него. Няма уволняване на хора, няма чистки. Но е твърде рано да говорим накъде ще отидат нещата", коментира той.

Това, което задържаше режима, не бяха лоялността на малцинствата към него, а икономическите изгоди на големите фамилии, подчерта Трад в интервю за предаването "Събота 150". По думите му най-голямото разделение в Сирия е на богати и бедни.

"Надявам се тази система, която десетилетия наред се развиваше и изсмукваше всички сили на Сирия, да бъде прекъсната. Много се надявам този урок да бъде научен, но нямам наивността, че ще се случи утре".

По думите му конфликтът в Сирия никога не е спирал:

"Сирийският конфликт продължаваше на различна интензивност. Той въпреки че отпадна от дневния ред на новинарския поток, той винаги е присъствал. Няколко пъти сме споменавали, че е голяма грешка да се отклонява вниманието от Сирия. В контекста на тази война и на отслабването на режима на Асад, и отделно на подготовката на бунтовниците, които имаха 4 години поне, за да се подготвят, защото през последните 4 години имаше провеждане на различен тип операции, които бунтовниците използваха, за да трупат опит. За всички тези години хората, участвали в офанзивата, придобиха много сериозен опит. Те получиха и много добра възможност. Ако съдим по думите на бунтовниците от последните дни, очевидно те са подготвяли поне една година тази офанзива".

Самите сили на Асад не бяха подготвени за нещо подобно, смята Руслан Трад. По думите му бунтовниците са били много по-единни и са имали мотивация да воюват.

От другата страна - режимът се намираше в много тежка ситуация, подчерта той и добави, че войниците са получавали по 80 долара на месец: "Дори от тази гледна точка е трудно да намерят мотивация да воюват".

Според него бунтовниците са имали няколко предимства. Те започнаха да воюват по украинския начин, например с използването на дронове, посочи анализаторът. По думите му украинското военно разузнаване през последните 5 седмици е подпомагало значително подготовката на офанзивата срещу силите на Асад.

Иран и Русия присъстваха значително в Сирия, напомни анализаторът, като отбеляза също войната в Украйна и конфликтът между Иран и Израел. През последната година имаме различни процеси в Близкия изток, които не са в голяма полза за Москва и Техеран, коментира той.

"Ако режимът на Асад не може да провежда операции на терен, няма как Москва да спира такова настъпление, което видяхме през последните дни. От друга страна е по-интересно защо иранските милиции не се намесиха или поне не се намесиха по-убедително".

Все пак според Руслан Трад Иран не е казал последната си дума:

"Може би ще се опита да дестабилизира новата власт в Дамаск. Но все пак има факторът Израел, който нанася значителни удари върху всяко движение на тези милиции. Руснаците най-вероятно или ще се опитат да договорят оставане на базите си с бунтовниците и нови управляващи в Дамаск, или цялата тази военна сила ще бъде прехвърлена вероятно към Източна Либия, където руснаците разполагат с бази".

В началото на това сме да разберем какво се е вършело от режима на Асад, каза още Руслан Трад. По думите му има много теми, за които още не се знаят подробности, включително за водената дипломация. Има много документация, която се обработва, но има и много, която е унищожена, изтъкна той.


Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 6 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Примати

    6 9 Отговор
    Важното е , че Асад го няма....
  • 2 дончичо

    2 4 Отговор
    Либия либерта ,А
    Митко Бомбата"...де го чукаш ...лелеее дек се пукна
  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Здрасти

    11 9 Отговор
    Като е много хубаво при демократичните терористи, защо тея навлеци из Европа, не се прибират? Новите управляващи вече свалих жените от правораздавателните органи в Сирия. Скоро цялата администрация ще бъде прочистено от жени. Ето че демокрацията пристига при тях. Сега разбрах евроатлантиците защо пляскат за новото управление.

    Коментиран от #7

  • 5 Путиноид

    8 11 Отговор
    По интересно е
    Кой сега ще произвежда Каптагонът.
    Основния Бизнес на Асад
    От който натрупа Милиарди.
    А Войниците му
    Получавали по 80 Долара.

    Хахахаха

    Оня Ботокса поне дава
    По 2000 долара за
    Своите Могилнци.
    По щедър е


    Хахахаха
  • 6 то е ясно

    5 7 Отговор
    Само някой наивник може да си въобразявам тръгва по магистралата на свобода и благоденствие. В България о без война режима на комунизма беше отхвърлен, но наследството му още е на власт. Какво остава за Сирия? Пък знае ли човек, може по бързо и по успешно да преодолеят негативите от миналото.
  • 7 Алоо

    6 9 Отговор

    До коментар #4 от "Здрасти":

    Нали и при Талибаните е така .
    Жените - под ножа
    Обаче за тях нещо
    Не плачете , Капейки Смачкани

    Коментиран от #10

  • 8 Какво ще става в Сирия решава Анкара

    6 2 Отговор
    Килимчетата в президентският дворец се изтъркаха от желаещи аудиенция при султана. Ей сега във вторник след блинкън коляно ще подгъне и урсулата
  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 Здрасти

    0 0 Отговор

    До коментар #7 от "Алоо":

    Ко каза, нищо ли?
  • 11 Не я мислете Сирия

    5 2 Отговор
    Поне в следващите 500 години. И ние бяхме така преди 1396г. Непрекъснати войни между 3-4 клана, населението се чуди при кой претендент за централната власт да отиде, че да му смъква по-малко кожи от гърба. В същото време чакалите от запад и север късат мръвка по мръвка от снагата на България. После идват турците и настъпва 5 вековен мир и населението се плоди и нараства. По същият начин и в Сирия султанът на 13дни реши проблем над който другите се потяха 13 години, също както за месец реши нерешеният от 30 години проблем в Карабах. Та, нищо ново под слънцето...