Следвоенна Европа си изживя времето. Без да го съзнаваме напълно, ние живеем в предвоенна епоха. Украинците воюват на континента вече три години - готови ли сме да направим същото утре? Докато дългата война на Русия на Путин поставя на изпитание цяло едно общество, какви уроци можем да научим от издръжливостта и мобилизацията на украинците? Такива въпроси бяха разисквани на дискусия под надслов "Може ли Европа наистина да спечели война", организирана от френското издание Le Grand Continent и в която взеха участие преподавателят по политически науки в университета Париж-Нантер Анна Колин Лебедев, експертът по руска военна пропаганда Иън Гарнър, вицепрезидентът на Европейската банка за възстановяване и развитие Пиер Хайлброн, финансовият министър на Украйна Сергий Марченко, както и украинският писател Ярослав Трофимов.
Ярослав Трофимов: Европа вече е в разгара на най-кръвопролитната война след Втората световна война: близо три години широкомащабни боеве в Украйна, където стотици хиляди хора са убити или осакатени, милиони са разселени и цели градове са превърнати в руини . Въпреки това много западноевропейци не смятат, че са във война. Преди да можем да говорим за спечелване на война, първо трябва да признаем, че сме във война. Гледах резултатите от скорошно проучване на Gallup в Европа, където гражданите бяха попитани дали биха защитили страната си, ако бъде нападната: 29% от испанците, 23% от германците и само 14% от италианците казаха, че биха могли да се бият за своите държави. Този начин на мислене е широко разпространен в цяла Европа, воден от пожелателно мислене - мнозина се надяват, че този конфликт на Изток може някак си да бъде решен, че Путин може да бъде умилостивен с една или две отстъпки за Украйна. Но е ясно, че това няма да се случи, тъй като руски официални лица често са заявявали, че амбициите им са много по-големи. Тяхната цел е да прекроят европейската архитектура за сигурност и да спрат разширяването на НАТО. Европейските данъкоплатци с право не са склонни да финансират много по-големи разходи за собствената си отбрана или в подкрепа на Украйна. Общият размер на германската военна помощ за Украйна, предоставена и обещана, възлиза на около 28 милиарда евро за три години, въпреки че голяма част от тях все още не са изплатени. Въпреки че това е голяма сума, тя се равнява на около две евро на германец на седмица. Това е скромна сума, която трябва да се плати, за да се предотврати по-нататъшното разпространение на войната.
Г-н министър, Украйна, подобно на много други страни, не беше готова за война. Ако бяхте попитали украинците преди 15 години, това не беше страна на воини, готови да се бият. Украинската армия почти не съществуваше през 2014 г. Как стана тази трансформация? Какви уроци може да научи останалата част от Европа от забележителната способност на Украйна да се мобилизира и да се бори с мощен противник?
Сергий Марченко: Позволете ми да започна, като споделя моя личен опит с вас. На 24 февруари 2022 г. се канех да се гмуркам. Дори си бях приготвил оборудването. Като повечето хора не очаквах голяма атака на украинска територия. Като член на правителството и на Съвета за национална сигурност бях напълно наясно с потенциалните рискове. Все още обаче не бяхме склонни да приемем напълно, че това може да се случи. Ето защо е толкова трудно да се предвиди или подготви избухването на война. Днес, след повече от 1000 дни на конфликт - 1061 дни, за да бъдем точни - имаме ясна представа какво се случва и как да се справим с него. Един от най-важните уроци, които научихме, е, че трябва да сме решени да продължим да се борим докрай. Трябва да приемем бруталната реалност, че може да сме сами в тази война. Въпреки че сме благодарни за подкрепата на нашите партньори, в крайна сметка само украинците са тези, които се бият срещу Русия и, като цяло, други нации, които сега са въвлечени в конфликта — няма да ги назовавам, но знаете за кого говоря. Наша колективна отговорност е да намерим начин да продължим да се съпротивляваме на Русия. Така че първият урок е, че трябва да останем решителни.
Вторият урок е, че това не е спринт, а маратон: трябва да се подготвим за дълга борба. Ако сме готови да водим продължителна борба, това означава, че сме добре екипирани и мислим дългосрочно. Трябва да избягваме да създаваме нереалистични очаквания, като например да мислим, че войната ще приключи следващия месец или следващата година. Няма бързо решение, няма магическо решение. Ето защо на въпроса "Какво ще правите през 2025 г.?", ние отговаряме: "Ще продължим да се борим. "Нашето послание към всички наши партньори е, че подкрепата на Украйна си заслужава, защото нямаме друг избор, освен да продължим. Трябва да се подготвим за дълга война. Със сигурност трябваше да започнем да се подготвяме за това през 2020 г., но днес сме напълно ангажирани с това. Въпреки загубите на територия, смъртта на цивилни и изтощението на нашата армия, ние трябва да се съсредоточим върху дългосрочна стратегия, насочена към справедлива победа за Украйна. Ако си позволим да вярваме, че някои политически лидери в Европа или Съединените щати ще намерят лесно решение, грешим: такъв план не съществува. Всяка успешна стратегия трябва да се основава на силна Украйна, способна да се защити в дългосрочен план, а не само за една година. За да илюстрираме нашия ангажимент, ние вече подготвихме нашия бюджет за 2025 г., който включва значителни военни разходи. Планираме да отделим повече от 50 милиарда евро за отбрана: това е половината от общия ни бюджет. Този бюджет е подкрепен със заеми от нашите партньори, които са от решаващо значение. Тези средства ни дават сигурността, че въпреки политическите решения или предизвикателства, ние сме способни да водим тази война до 2025 г. Мисля, че това е добро послание за нашите партньори: не е време да се колебаем, а да намерим начин да увеличим подкрепата за Украйна.
Анна Колин Лебедев, Вие изучавахте реакцията на украинското общество към тази война, как мислите, че ще реагират европейските общества? Какво мислите, че ще се случи във Франция, Италия и други страни, ако бъдат нападнати след година, две или пет години?
Анна Колин Лебедев: Проучвам динамиката на съпротивата в Украйна от 2014 г. насам — защото е важно да се помни, че войната не започна през 2022 г., а през 2014 г. През годините украинското общество се трансформира и адаптира. Един от въпросите, които си задавам, е как един обикновен цивилен, който никога не си е представял, че ще вземе оръжие или че ще прави нещо друго, освен да живее нормален живот, се включва в тази борба. В момента се намираме на подобен кръстопът в Европа. Ако все още не е 2022 г., то е някъде между 2014 г. и 2022 г. Европейските общества вече са изправени пред невоенни атаки от Русия, точно както и Украйна през 2014 г. И така, какви поуки можем да си извлечем от реакцията на украинците? Една от поразителните черти на украинското общество е значението на гражданските движения: украинците се самоорганизираха, за да защитят страната си по начини, които надхвърлят традиционните военни действия. Тук не става въпрос само за битка за вашата страна, както обикновено разбираме. Борбата може да приеме много форми. За много украинци това означава да се присъединят към армията, да я подкрепят с дарения или да участват в дейности, които често се считат за военни функции. Те включват евакуиране на бойци от фронтовите линии, закупуване на оборудване за армията, сглобяване на дронове и подпомагане на семействата на бойци или ранени войници. Тази огромна мрежа от цивилни се оказа невероятно мощна в подкрепа на военните усилия. Когато се питаме дали този пример може да ни бъде полезен, аз си задавам следния въпрос: готови ли сме за това? Готови ли са нашите държави да позволят на гражданското общество да се намеси и да играе роля в националната отбрана? Парадоксално е, но една от причините, поради които украинските граждани са толкова активни в защитата на страната си от 2014 г. насам, е тяхното усещане за слабостта на държавата им. През 2014 г. Украйна преживя голяма политическа криза и армията не разполагаше с всичките си способности: цивилните разбираха, че ако не се намесят, страната рискува бързо да загуби войната. Често свързваме слабите държави с неспособността да мобилизират гражданите си: в Украйна се случи точно обратното. Поради слабостта на държавата, отговорността за защита на страната се разшири отвъд обикновеното политическо участие или очакване на държавна подкрепа - това се превърна в граждански дълг. Хората активно участваха в различни дейности, включително бойни действия в доброволчески батальони, които не бяха официално управлявани от държавата, но играеха решаваща роля. Тези групи често допълват или дори заместват държавата в определени региони. Днес, въпреки че украинската държава е много по-силна, същата динамика все още е в сила, като цивилните играят значителна роля. Въпросът е ще позволят ли нашите държави на гражданите да се самоорганизират, за да защитават страната си- особено в отговор на невоенни заплахи, като тези, пред които сме изправени в момента?
Готови ли сме, например, да видим как хората се подготвят за война? Точно това правят украинците в рамките на неправителствени организации или училища за самообучение. Какви са очакванията на нашите общества от държавата? В много от нашите общества очакваме тя да ни защити. Ако се появят автономни инициативи, мисля, че нашите държави ще се почувстват застрашени от инициативата. Затова се оплакваме от факта, че гражданите не са готови да се бият, но първо трябва да се запитаме, черпейки от украинските уроци: готови ли сме да видим нашите общества да участват в динамиката на бойната подготовка?
Пиер Хайлброн, какви поуки могат да извлекат европейските страни от войната в Украйна според Вас? Какви уроци можем да научим за това как нашите общества трябва да се развиват в отговор на тези предизвикателства?
Пиер Хайлброн: Ще продължа оттам, откъдето Анна спря, относно ролята на държавите, особено що се отнася до Европа. Европейският проект винаги се е основавал на идеята за ограничаване на властта на държавите, тъй като исторически държавите са били инициаторите на войните на континента. Целта беше да се създаде структура, в която икономическите връзки между частни субекти да помогнат за намаляване на агресивността и конкуренцията между държавите. Тази система включва споделен суверенитет по икономически въпроси, водещ до механизми като изключителните правомощия на Европейската комисия и гласуване с квалифицирано мнозинство в Съвета. Но тази идея за споделен суверенитет не се отнася за военната сила, където решенията винаги трябва да се вземат с единодушие. Това е област, в която европейската интеграция изостава. Това разграничение е важно, ако вземем предвид границите на Европа пред лицето на войните и техните последици, като вземем предвид произхода на самия Съюз. Възприятието за заплаха се промени значително през последните две години. Войната в Украйна представлява ли екзистенциална заплаха за много страни? Ситуацията е много различна от възприемането на Covid-19 например. По време на финансовата криза от 2008 г. европейските лидери обсъдиха възможността за споделен европейски механизъм за финансиране, но за да се ускорят действията беше необходим шок, признат от всички за сериозна заплаха, а именно смъртната заплаха, която засегна хората по време на пандемията. Бих искал също така да повторя забележката на президента Макрон относно това, че няма червени линии, когато става въпрос за действия на местно ниво. Става въпрос за повишаване на информираността, че имаме работа с нещо сериозно, нещо, което не е нито далечно, нито абстрактно за страни като Франция, Германия, Испания и др. Що се отнася до самокритичността на Европа, вярно е, че бяхме твърде бавни в нашите отговори - точно както бяхме по време на финансовата криза. Не бива обаче да забравяме, че е направено много. Европа оказа най-голяма подкрепа на Украйна, предоставяйки 65 милиарда евро гражданска помощ и 45 милиарда евро военна помощ. Както каза президентът Макрон, малките усилия е по-малко вероятно да успеят, отколкото по-големите, по-координирани усилия: имаме предизвикателства за преодоляване и едно от тях е необходимостта да се съсредоточим върху това какъв разказ за нещата представяме пред хората. Европейците често нямат общи кошмари или мечти, а именно тези споделени преживявания мобилизират хората. Това означава и работа на местно ниво.
Във Франция работихме за отваряне на мандати, така че Френската агенция за развитие да може да предлага суверенни заеми на украинските общини. Според мен е важно да не се ограничава сътрудничеството до междудържавни отношения, а да се включва и местното ниво. Друга важна област е създаването на стимули за подкрепа на военните усилия. Въпреки че е постигнат напредък, все още не сме излезли от гората. Имаме инструмент за действие за икономическа устойчивост (ERA), който предоставя заеми за конкретни цели. Трябва да го използваме, за да насърчим европейските производители да увеличат производството си чрез осигуряване на по-голяма видимост и финансова сигурност. Трябва да го използваме и за насърчаване на съвместно производство между европейски и украински отбранителни компании. Финансирането остава ключов въпрос. Когато говорим за наративи, е важно да подчертаем, че битката не е загубена и че има добри примери за успех. В Чешката република, например, голяма кампания направи възможно представянето на бежанците като актив за чешката икономика, а не просто като разход. Тази реч помогна да се спечели много по-голяма подкрепа за Украйна.
Въпреки че, Европа все повече осъзнава важността на войната в Украйна, повечето европейци все още не се възприемат като във война - и технически не са. Ежедневието на французите, германците и италианците не се е променило съществено. Междувременно президентът Путин продължава да представя конфликта като война между Русия и Запада. Въпреки че, не е имало преки военни действия на територията на НАТО, естеството на войната се е променило: виждаме нарастване на хибридната война - актове на саботаж, намеса в избори, кибератаки и опити за влияние върху западните общества отвътре.
Иън Гарнър, като историк и специалист по Русия, до каква степен този тип враждебност в сивата зона е от решаващо значение за Европа? И, което е по-важно, колко подготвени са европейците да се изправят срещу тази нарастваща заплаха?
Иън Гарнър: Европа е готова на 0%. Мисля, че всъщност днес сме по-малко подготвени, отколкото преди две години. Русия е много ясна в речта си: тя се вижда в екзистенциална борба със Запада, в битка за своето оцеляване. Дали тази история е вярна или не е без значение — важна е историята, която Русия разказва. На вътрешния пазар тя успя да продаде идеята, че ако не се бие, ако не унищожи Украйна по най-бруталния и престъпен начин - чрез убийства, изнасилвания, депортиране на деца и опустошаване на градове като Мариупол - тогава тя няма да може да се възстанови. Говорим за загубата на идентичност на Русия като имперска сила след 1991 г. Държавата твърди, че Русия е била унизена от Запада: Полша се присъединява към Европейския съюз, Естония ще получи свобода, а Съединените щати ще продължат да отслабват позициите на Русия. Въпреки че смятам, че Русия излезе от Студената война в по-добра позиция, отколкото си мислеше, това усещане за загуба е дълбоко.
Държавата казва на своя народ: "Трябва се борим или ще бъдем унищожени". Това е мощно послание, направено още по-завладяващо от социалните медии, насърчаващи драматични, капиталистически фантазии - епични видеоклипове, показващи как Мариупол ще бъде грандиозно възстановен, например. Разбира се, това е само пропаганда. В действителност усилията за реконструкция са минимални: само няколко набързо построени жилищни сгради. Но историята продължава. За обикновения руснак свидетелството на унищожаването на Украйна се възприема като нещо, което може само да им помогне.
Но какъв разказ имаме в Европа и Северна Америка, за да убедим хората, че сме в такъв тип конфликт? Руските хибридни атаки - особено тези, използващи социални медии - са предназначени да засилят обществените разделения. Какви истории можем да използваме, за да отговорим, и как можем да ги развием? Бих казал, че отговорът се крие отвъд националната държава. Фактът, че само 14% от хората в Италия са готови да защитават страната си, трябва да ни накара да осъзнаем, че обществото може да се обединява все повече и повече около постнационални идеи. Много десни в Италия може да се чувстват по-близки до поддръжниците на Доналд Тръмп в Съединените щати, Виктор Орбан в Унгария или дори руски политически движения, които обещават сила, мъжественост и възродена национална идентичност. Те може да чувстват, че имат повече общо с тези фигури, отколкото с техните либерални, леви съседи. За да се справим с това, трябва да създадем истории, които резонират с чувството за идентичност на хората, убеждавайки ги, че имат справедлива причина да се бият. Гражданите няма да воюват за Европейския съюз — колкото и важен да е, Съюзът се възприема като бюрократична и далечна институция, която в момента не е източник на вдъхновение. Русия разбира това, като използва тези разделения и безмилостно ги засилва. В същото време тя засили и използването на физическо насилие. Казахте, че войната изглежда не е засегнала страни като Франция или Германия. Но всъщност ги засегна. С възхода на социалните медии хората непрекъснато са въвлечени в разделящ дискурс, който подклажда омраза към техните съседи. Руското влияние е очевидно в тези цифрови пространства и създава поляризирана среда. Но нещата се случват не само онлайн: обикновеният живот започва да усеща ефектите. Може да сте обект на кибератака на работа или ежедневието ви може да бъде прекъснато от инциденти като палеж, саботаж или атака срещу веригите за доставки. Но ние не казваме на хората, че това е война. Представяме го като нещо периферно, сякаш Русия се е намесила само в периферията. В действителност това има дълбоко въздействие върху нашите общества.
Това е много странна война, в която едната страна е мобилизирала напълно икономиката си, поставила я е на бойна основа и открито е влязла в конфликт със Запада, докато ние в Европа продължаваме да се държим така, сякаш нищо не се е случило. Това е особено очевидно на икономическия фронт: изминаха три години от началото на войната в Украйна, но военно-промишленият комплекс на Съединените щати и Европа все още не може да увеличи производството на артилерийски снаряди... Г-н министър, как можем да помогнем за преодоляване на празнината във военния капацитет на Украйна?
Сергий Марченко: Разбрахме, че основните двигатели на икономическия растеж в Украйна са частното потребление и държавните инвестиции в различни сектори. В момента отбранителният сектор е наш основен приоритет, защото не става дума само за оцеляване, но и за създаване на нови възможности за растеж. Нашият потенциал за индустриален растеж, особено в отбраната, се разви драстично от началото на войната, особено през последната година. Спомням си много добре, че в началото на тази година разбрахме, че няма да има допълнителен бюджет от Съединените щати между октомври 2023 г. и април 2024 г. Получавахме само минимална подкрепа в натура от Съединените щати и още през първото тримесечие на тази година разбрахме, че Украйна ще трябва да предприеме допълнителни мерки. Като се имат предвид нашите ограничени ресурси, нямахме друг избор, освен да започнем да произвеждаме собствени боеприпаси, особено 155-милиметрови артилерийски снаряди — тъй като имахме остър недостиг от тях. Друг критичен момент е природата на съвременната война. Това вече не са традиционни битки. Танковете не са толкова ефективни в тази война: те могат да се използват само като артилерийски платформи и дори съвременните танкове, като Abrams, които получихме, са уязвими за дронове. Това го видяхме и с руската бронирана техника. Модерната война включва окопни битки, напомнящи за Първата световна война, с войски, които се бият за малки части от територия - но подкрепяни от артилерия и дронове. Ключовият елемент във военните действия днес е технологичният прогрес, особено в областта на електромагнитната война. Страната, която може най-добре да използва съвременните технологии за неутрализиране на вражески дронове и контрол на бойното поле, ще има значително предимство: през последните шест месеца основното искане от Министерството на отбраната беше придобиването на нови дронове. То поиска от Министерството на финансите допълнителни средства за закупуването им, тъй като дроновете са се превърнали в основен акцент. Ракетите остават важни: вече успешно изстреляхме украински крилати ракети и се готвим да изстреляме собствени балистични ракети.
Знаем, че Русия има предимство в ракетните способности и може лесно да се прицели в нашата енергийна инфраструктура - включително трансформатори и електрическа мрежа. За да устоим и да противодействаме на тази заплаха, ние трябва да развием подобни способности: няма друг начин да възпираме Русия. Ако ни възприема като слаби и неспособни да защитим нашата критична инфраструктура, това бързо ще ескалира. Въпрос на време е тя да постигне целите си. Затова трябва да демонстрираме желанието и способността си да се защитим.
Износът на петрол е двигателят на руската военна машина. Без приходи от този износ Русия не би могла да продължи да си набавя и произвежда оръжия. Но досега Украйна не е засегнала нито една от точките за износ на петрол от Русия, въпреки че са наблизо в Черно море. Защо?
Сергий Марченко: Прицелихме се в техните рафинерии и успешно достигнахме до някои от тях тази година. Що се отнася до атаките срещу петролния флот, те биха могли да бъдат друга цел, но има по-широк световен консенсус, че не трябва да нарушаваме баланса между страните, които са се споразумели за лимити на цените на петрола - гарантирайки, че цените няма да паднат под или да се покачат над определени нива . Това е компромис, който трябва да вземем предвид.
Това, което казвате, по същество е, че войната е екзистенциална за Украйна... но само докато цените на петрола останат стабилни?
Сергий Марченко: Нека ви отговоря с един цитат от президентската кампания на Роналд Рейгън през 1984 г.: "Някои хора виждат мечката в гората. За някои мечката е лесна за забелязване; за други е невидима. Някои казват, че мечката е кротка; други, че е кръвожадна и опасна. Тъй като никой не може да е сигурен, че е прав, не е ли умно да бъдеш силен като мечката — ако наистина е мечка?"
Въпреки нарастващата политическа нестабилност на континента - особено във Франция и Европа - как можем да гарантираме, че защитата на Съюза ще се превърне в основен приоритет?
Пиер Хайлброн: Ние все повече осъзнаваме, че това е критичен проблем, но е вярно, че ситуацията е различна в различните страни. Подкрепата за Украйна е много по-голяма във Франция, отколкото в Италия например или в други страни. Естествено подкрепата е по-силна и в съседните на Русия страни. Но това, от което се нуждаем сега, е да се оборудваме с необходимата инфраструктура и да приемем проблемите на отбраната сериозно. Идвам от страна, която има дълга традиция да инвестира в отбраната - дори и често да се е справяла сама. В продължение на десетилетия ние бяхме една от малкото нации, които се придържаха към инвестиционните насоки на НАТО, въпреки че това донякъде намаля след края на Студената война. Напредъкът е бавен, но ситуацията се променя. Един от основните проблеми е липсата на координирано планиране, което интегрира финансови и отбранителни ресурси. Всяка държава-членка е склонна да действа изолирано и въпреки че Европейската комисия и върховният представител имат ключова роля, подходът все още е в начален стадий. От съществено значение е да се определи как да се идентифицират пропуските в нуждите на Украйна и как да се запълнят чрез координиране с други европейски и световни производители. Основна част от това планиране е разбирането на зависимостта на Украйна от жизненоважни доставки като боеприпаси през следващите месеци. Ако Съединените щати спрат да доставят определено оборудване, това ще има сериозни последици. Европа трябва да планира тези сценарии. Трябва също така да гарантираме, че отбранителната промишленост в Европа е наясно с наличното финансиране, тъй като заемите за покриване на финансовите дефицити на Украйна за 2025 г. вече са налични. Истинското предизвикателство не е само финансирането; това е способността да се планират, програмират и интегрират усилията между европейските държави и техните индустрии. Това не означава, че трябва да разчитаме само на европейските индустрии. Както споменахте, инициативи като тези на Дания и Норвегия са от решаващо значение. Въпреки че не е пълно решение, то показва, че комбинацията от достъп до капитал за отбранителната промишленост на Украйна и европейския капацитет за планиране може да ни позволи да реагираме ефективно на производствените предизвикателства, пред които сме изправени. Мащабът, скоростта и координацията на усилията ще бъдат от съществено значение за придвижването напред.
Бих искал да се върна към една точка, която министър Марченко спомена за развиващия се характер на войната в Украйна. Той посочи, че танковете са до голяма степен остарели. Това, което виждаме днес, е, че на практика има само две армии в света - Русия и Украйна - които имат капацитета, способността и опита да водят съвременна война. Западните военни, включително армията на САЩ, не са се сблъсквали с конкурент от Корейската война насам. При тези обстоятелства какво смятате, че са научили западните армии от конфликта в Украйна? Колко още трябва да научат и колко сериозно приемат тези уроци?
Иън Гарнър: Мога да говоря от опита си в Канада, където работя в тясно сътрудничество с военен персонал, включително учители в Кралския военен колеж и Колежа на канадските сили в Торонто. В канадската военна среда има ясно разбиране, че трябва да се извлекат поуки от последните конфликти. Въпреки това, няма абсолютно никаква политическа подкрепа, която да осигури на военните ресурси за прилагане на тези уроци. Като се има предвид ангажиментът на Канада към НАТО, тази липса на подкрепа вероятно е общ проблем в цяла Европа. Правителството на Джъстин Трюдо си е поставило за цел да достигне 2% от БВП, предназначен за разходи за отбрана до средата на 2030 г., За съжаление Трюдо рискува да загуби следващите избори, а неговият приемник, лидерът на консерваторите Пиер Поалиевр, не проявява голям интерес към увеличаване на разходите за отбрана. Липсва национална политическа воля за признаване на настоящата ситуация като война, което възпрепятства способността на военните да се подготвят и адаптират. Канадската армия се премества в балтийските страни и укрепва своите партньорства там, но без бюджет и ресурси за инвестиране в критични области като дронове или за участие в модерни военни тактики като кибервойна или хибридна война, това е почти невъзможна задача. Корените на този проблем са парите, политическата воля и липсата на обществена подкрепа. Без промяна в общественото възприятие - такова, което признава, че не сме в свят след Студената война, а в свят, в който войната и хаосът се превръщат в норма - нещата наистина няма да се променят.
Този проблем не е уникален за Канада. Много европейски страни, включително Обединеното кралство, са изправени пред подобни предизвикателства. Въпреки цялата риторика за необходимостта на Русия да бъде отпор, британската армия намалява общите си способности в реално изражение. Как мислите, че европейските компании могат да бъдат убедени? Какво трябва да се направи, за да се предаде посланието?
Анна Колин Лебедев: Позволете ми да предложа малко оптимизъм: общество, което не е готово за война, може да се адаптира и подготви относително бързо. Украйна ни дава ярък пример. Министър Марченко започна с това, че вечерта на 23 февруари 2022 г. не е очаквал на следващия ден да има широкомащабно нахлуване. Въпреки това, когато беше необходимо, Украйна успя да мобилизира своите интелектуални, институционални и финансови ресурси, за да отговори ефективно. Разбира се, да се надяваме, че никога няма да се сблъскаме с масово нахлуване на собствените ни територии. Но преди да се случи такъв сценарий, какво можем да направим? Мисля, че трябва да насърчаваме смислен дебат, а не само да развиваме разкази. Тези дебати трябва да се основават на украинския опит. Защо? Защото Украйна има много прилики с европейските общества: тя е урбанизирана страна, високо образована, с демократична система, либерални ценности и население, което цени личностното развитие. Когато такова общество, толкова подобно на нашето, се сблъска с война, можем да научим много за това как се адаптира и предизвикателствата, пред които е изправено: много се говори, например, за необходимостта украинската армия да мобилизира бойци. Това е чудесна отправна точка за обсъждане на ролята на цивилните в защитата на тяхното общество. Идеята за гражданския войник може да не отговаря на съвременната идентичност на украинските или европейските граждани, които ценят своята автономия и не се виждат като войници на първа линия, но си струва да проучим развитието на ситуацията. Украйна се адаптира към тази ситуация по креативен начин. Трябва да преминем отвъд тесния медиен фокус, който често свежда конфликта до движения на първа линия, които не резонират с широката общественост. Важно е да придадете истински смисъл на разговора. Трябва да проучим какво означава всеки гражданин — в зависимост от неговото социално положение, умения и чувство за дълг — да участва в защитата на своето общество. Наскоро написах статия за Le Grand Continent по този въпрос и сега е подходящо време за тези разговори. Все още имаме време да се подготвим, но сега е моментът да започнем тези дебати.
Европа все повече осъзнава — поне в разговорите, които водим тук — че живеем повече в предвоенна, отколкото в следвоенна ера, която отдавна сме приели за даденост. Погледнато назад и вашия опит, какъв съвет бихте дали на европейските граждани и лицата, вземащи решения, да се подготвят за едно несигурно и потенциално нестабилно бъдеще?
Сергий Марченко: За да дадете полезни съвети, първо трябва да спечелите привилегията да го правите. Не мисля, че все още сме спечелили това право в Украйна, дори с уроците, които научихме: все още сме в средата на нашата борба. Трябва да се направи много повече за укрепване на нашия правителствен капацитет — това е критична уязвимост. Както Анна Колин Лебедев правилно отбеляза, ние започнахме със слаба държава, лишена от институционална сила да изпълнява напълно основните държавни функции. Така че ние също имаме още много да научим от Европа, когато става въпрос за укрепване на страната ни и укрепване на нашите демократични институции. Трябва да признаем, че това не е просто медиен разказ, а много реална, много непосредствена война. Въпреки това, аз не предлагам някакъв милитаризиран "лагерен манталитет", нито кампания за готовност. Лично аз като министър не съм подготвен за битка: не съм тренирал да се бия или да убивам и искрено се надявам никога да не попадна в ситуация, в която трябва да го правя. Това е естествено човешко състояние на ума - повечето хора не се интересуват да стават бойци. Само малка част от обществото е готова да се бие. Но все пак трябва да се подготвите психически за това. Това означава да сме готови да се изправим пред реалността на войната и да преразгледаме ежедневните си нагласи - към нашите съседи, към други страни - и да се запитаме какво можем да направим колективно, за да отговорим и предотвратим подобни конфликти. Решението е не само във физическата сила, но и в интелектуалната и емоционална устойчивост. Европа има много брилянтни умове, които биха могли да ни помогнат да намерим отговори. Ето защо съм тук: да проуча решения не само за спечелване на войната, но и за постигане на траен мир.
Устойчивостта започва в ума, не само на бойното поле.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Може
09:02 05.01.2025
2 вицове от сутринта
Коментиран от #55
09:04 05.01.2025
3 Краварска медия
09:06 05.01.2025
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Ццц
Коментиран от #59
09:07 05.01.2025
6 Верно
Коментиран от #95
09:08 05.01.2025
7 Зомбиленд
09:08 05.01.2025
8 Българин
09:09 05.01.2025
9 Българин
09:09 05.01.2025
10 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️
"Може ли Европа да спечели война?:
🤔🤔🤔
Може , разбира се ❕
Проблемът е Коя Европа🤔
Защото
войната е ИЗТОЧваНА Европа
срещу ЗАПАДНалА Европа ❕
09:09 05.01.2025
11 може
09:11 05.01.2025
12 цяла Европа барабар с краварите
09:12 05.01.2025
13 Оги
09:13 05.01.2025
14 име
От бандери, които преди 3г се биеха в гърдите как щели да си вземат Крим и Донбас с всички средства, а днес реват да ги спасяваме, няма смисъл да искаш акъл. То се вижда колко могат. Преди началото на денацификацията имаха над 700 хил армия редовни с резервист. Имаха я, вече я няма.
09:15 05.01.2025
15 Цялата натовска
А кво спечели покрайна освен шамари?
09:17 05.01.2025
16 Мишел
При война срещу Русия , европейската част на НатО изчезва след до 1 час. Русия има над 10 пъти повече тактически ядрени оръжия ( над 2000 срещу 140 броя), и то на нови носители. ( Яков Кедми, 2022г)
09:17 05.01.2025
17 Гост
09:17 05.01.2025
18 ПОЛИТБЕСЕДА
09:18 05.01.2025
19 Такива маниполации
Коментиран от #21
09:18 05.01.2025
20 Тошо
Всякакви неудачници,калинки и олигофрени вече са се превърнали в медиен масив и експерти.
09:19 05.01.2025
21 “маниполации”
До коментар #19 от "Такива маниполации":
кО казА, кО?Я, пак…
09:21 05.01.2025
22 Някой
09:21 05.01.2025
23 здрасти
09:24 05.01.2025
24 льо Гранд континент
Не бях го чувал досега, но виждам и че нищо не съм изпуснал. Менюто им от мантри навсякъде е едно и също. Нищо ново.
09:27 05.01.2025
25 Дориана
09:28 05.01.2025
26 Някакви
Обратния ефект ще е че хората явно ще трябва да воюват именно с тези ,,дървени философи"
09:29 05.01.2025
27 кота нула
09:30 05.01.2025
28 Отговорът е не,
Ако “може”, да покаже.
09:31 05.01.2025
29 не че нещо
Коментиран от #31, #128
09:32 05.01.2025
30 лупо
09:34 05.01.2025
31 ПАМПЕРСА
До коментар #29 от "не че нещо":
Дори няма да имат време да запалят танковете и да вдигната от леглата своето дрога общество англо саксите.Така ще застинат повярвай,а такива като теб ще бъдат пратени да бъдат разпарчетосани на преден фронт първи.Но тогава ще плачкаш хванал полата на майка си ридаейки:Мамо това не било кънтър страик.Коментиран от #33
09:38 05.01.2025
32 Преди да се зададе подобен
09:40 05.01.2025
33 а няма няма
До коментар #31 от "ПАМПЕРСА":
спомням си изненадания невярващ поглед на мачото Саддам преди да го обесят09:41 05.01.2025
34 Вижте кво!
Русия винаги е била и си остава наш враг!!!
09:41 05.01.2025
35 хъ хъ
09:42 05.01.2025
36 и с кой да се бие Европа
А ЧФ няма повече съвременни надводни кораби, добави събеседникът. „Фрегатата „Адмирал Макаров“ и до този момент е на Балтика, въпреки че беше приет в боевия състав в края на декември, доколкото разбирам, затваряйки очи за проблемите му. Независимо от цялата острота на ситуацията в Сирия, „Адмирал Макаров“ просто физически не е в състояние да доплава до Черно море“, отбеляза събеседникът.
Коментиран от #134
09:42 05.01.2025
37 Гръч
Коментиран от #40
09:44 05.01.2025
38 не разбрах с кой ще се бием
В състава на 6-и флот на ВМС на САЩ (който отговаря за Средиземноморския басейн) влиза ескадра от четири есминци с управляемо ракетно оръжие (УРО). Този флот разполага в Средиземно море с авионосна ударна група – атомен ударен самолетоносач плюс два ракетни крайцера и два есминеца с УРО. Основните сили на Шести флот се поддържат от амфибийно-десантна група със съответстващите кораби и, най-вероятно, две подводници, оборудвани с ракети „Томахоук“. Независимо от получената през последните години нова техника, проблемът с недостатъка на ударна мощ в ЧФ не е решена преди всичко заради недостига на надводни кораби, смята бившият командир на групата за управление на ракетни оръжия на Големия противолодъчен кораб (БПК) „Комсомолец Украини“ (от Черноморския флот на СССР) капитан първи ранг от запаса Сергей Ищенко.
09:45 05.01.2025
39 Анализатр
1.Откъсване на Русия от финансовата система
2.Забрана на руски паспорти на територията на Европейски съюз
3.Кораб пребивавал в руско пристанище 12 без право до влиза в европейско такова
09:45 05.01.2025
40 амо то
До коментар #37 от "Гръч":
християните в русия са под 50%. Означава ли това, че РФ е ислямска държава?Коментиран от #52
09:46 05.01.2025
41 И кво спечели
Коментиран от #66
09:47 05.01.2025
42 Този коментар е премахнат от модератор.
43 Колко територия
Коментиран от #47
09:50 05.01.2025
44 верно е
„Това не е достатъчно. Ако говорим, например, за фрегати, то е трудно да си представим ситуация, когато всички три налични такива ще са в състояние да влязат в Средиземно море. Обичайно не повече от една трета от корабите от един проект от наличния състав могат да се намират на бойна служба в Средиземно море. Това означава, че от наличните фрегати в най-добрия случай един, а в някои случаи и нито един не е в Средиземно море“, обясни Ищенко. „Не стига, като минимум, бригада фрегати. Тази бригада, която трябваше да построят в Калининград и от която, от шест кораба построиха само три („Адмирал Есен“, „Адмирал Григорович“ и „Адмирал Макаров“)“, добави Ищенко.
Събеседникът е на мнение, че китайските медии не са толкова далеч от истината, когато говорят за изтощението на руския ВМФ: Наскоро китайският портал Сина.ком публикува материал, в който военният експерт Ли Жен изказа съмнение относно заявените срокове за окончателно ремонтиране на ракетния крайце
09:51 05.01.2025
45 Кви фрегати, бе бате?
Коментиран от #49
09:54 05.01.2025
46 Васил
09:54 05.01.2025
47 предлагам
До коментар #43 от "Колко територия":
Да се пробвате направо с Европа09:54 05.01.2025
48 Кит
Да паднеш от смях 😂😂😂
09:55 05.01.2025
49 има
До коментар #45 от "Кви фрегати, бе бате?":
А на СССР дори ядрените ракети бяха в срока си на годност. Къде е сега СССР?09:55 05.01.2025
50 Под USA зависимост
09:57 05.01.2025
51 Така Така
09:59 05.01.2025
52 Кит
До коментар #40 от "амо то":
Споко, това означава само, че още не си се събудил от съня на идиотизма си - християните в РФ не са малцинство. Когато се събудиш, ще се върнеш към нормалното осъзнаване на фактите.Коментиран от #69
09:59 05.01.2025
53 Търновец
Коментиран от #70
10:01 05.01.2025
54 кой да знае
10:05 05.01.2025
55 Муахахха
До коментар #2 от "вицове от сутринта":
Путлерчето стигна Киев, заобгради го, но потече от потура и избяга с 200.Коментиран от #62
10:07 05.01.2025
56 Димо Маркса
10:09 05.01.2025
57 Фон дер Миндер
Коментиран от #60
10:11 05.01.2025
58 сащисан евроатлантик
10:12 05.01.2025
59 Ум и разум
До коментар #5 от "Ццц":
Щом човечеството през 21 век след 2 световни войни и хиляди локални, след стотици милиони, милиарди жертви и пострадали от тия войни все още не е проумяло, че войните са най-разрушителното и страшно нещо, което някога са правили хората, такова човечество не трябва да съществува. Няма военен период по време на който да е имало развитие и прогрес, винаги се е случвало в периоди на мир. Най-лошия мир е по-добър от най-добрата война!Коментиран от #102
10:26 05.01.2025
60 ЗАЩОТО
До коментар #57 от "Фон дер Миндер":
на рашистите много им се искаКоментиран от #73
10:26 05.01.2025
61 реалноста е такава
Коментиран от #71
10:27 05.01.2025
62 смотань бандерець..
До коментар #55 от "Муахахха":
Путлерчо батиса курахово и торецк и първите тренове с литий потеглиха към масква..вова за какво му е киев,да храни над три млн,бандери..на север от днипро,няма житница,няма нищо под земята..ако докопа петровск и кокса ше бъде негов..10:28 05.01.2025
63 Този коментар е премахнат от модератор.
64 Много от пишещите тук
10:33 05.01.2025
65 Този коментар е премахнат от модератор.
66 Брей
До коментар #41 от "И кво спечели":
Що, кво спечели мордор досега?10:36 05.01.2025
67 Айде сега
До коментар #65 от "Еми":
Не, с това с което е спечелила всяка важна война, включително ВСВ. По същия начин и аз мога да те попитам- с какво руснаците ще спечелят- с пелмени и лади ниви ли, или с водка?10:38 05.01.2025
68 Гориил
10:39 05.01.2025
69 не са бе. не са
До коментар #52 от "Кит":
Само дето в Москва е НАЙ-ГОЛЯМАТА джамия в света. Странна работа. А Путин изпраща мюсолмани срещу християните в Украйна. Той ли целува Корана при Кадирката?Коментиран от #83, #119
10:40 05.01.2025
70 дедо..
До коментар #53 от "Търновец":
Целта е на щатите да отслабят е.с..британците ги послушаха и втория трен след немците,които влачеха съюза го напусна,а урсула се хвана на въдицата на байданов и взе да печата траншове за гушата на зелен бандер..орбан я предупреди че швабите първи ще сдадат багажа и така и стана..вова сам си батиса северен поток та втечнената краварска газ да нахлуе в европата,и то на солени цени..Коментиран от #81
10:40 05.01.2025
71 Наполеон стигна до Москва
До коментар #61 от "реалноста е такава":
за 3 месеца с каруци и на коне. Путин се хвали с 20% от Украйна за 3 години като Крим, ЛНР и ДНР бяха завзети през периода (2014 - 2022) от Игор Стрелков (Гиркин) и готвача Пригожин. Ето колко е напреднал през 2024г., това с червеното, а синьото е завзетото от ВСУ в Курск10:43 05.01.2025
72 БгТопИдиот🇧🇬
10:46 05.01.2025
73 Дивергент
До коментар #60 от "ЗАЩОТО":
Това е предположение,да не кажа внушение.Факти,аргументи ? С какво можеш да подкрепиш твърдението си ?Коментиран от #78
10:51 05.01.2025
74 Напольон
10:52 05.01.2025
75 Паганини
Коментиран от #76
10:55 05.01.2025
76 здрасти
До коментар #75 от "Паганини":
Подсети ни, къде точно раздадоха американски паспорти? След независим референдум разбира се.10:56 05.01.2025
77 БРАВО
Има ли нещо вярно от написаното по-горе в статията????????
10:57 05.01.2025
78 Факти
До коментар #73 от "Дивергент":
ами прочети статията.За какво и е на Европа война? С кого да воюва и защо?
10:58 05.01.2025
79 ЕВРОПА ВЪВ ВОЙНА ЛИ Е?
10:59 05.01.2025
80 ужасТ ребята
11:02 05.01.2025
81 Търновец
До коментар #70 от "дедо..":
Средната класа в САЩ плати 3000 милиарда долара за изкуствената война в Ирак и Руски Френски и Китайски нефтени фирми бяха изблъскани от фирми собственост на Ротшилд и Рокфелер и сега същото става в Европа - Руски нефтени фирми с голямо участие на Руски олигарси биват изблъсквани и на тяхно място идват фирми от САЩ и Британия. Средната класа в Европа беше въвлечена да плаща стотици милиарди за войната в Украйна а Руските олигарси също губят много.Коментиран от #82
11:03 05.01.2025
82 здрасти
До коментар #81 от "Търновец":
на руски 3000 милиарда ли му викате?11:04 05.01.2025
83 Гориил
До коментар #69 от "не са бе. не са":
Най-големият в Москва.11:10 05.01.2025
84 Христофор
11:11 05.01.2025
85 Тиймбилдинг
11:12 05.01.2025
86 Ами
11:12 05.01.2025
87 Мюмюн
11:14 05.01.2025
88 Дълбоката хралупа
11:14 05.01.2025
89 Уфолог
11:19 05.01.2025
90 Този коментар е премахнат от модератор.
91 Действително
В случая въпроса, който се поставя е дали ЕС може и трябва да продължи участието си в тази война чрез мащабно ангажиране на своите въоръжени сили - пехота, авиация и военноморски сили
11:25 05.01.2025
92 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ❗❗
Коментиран от #94, #105, #126
11:25 05.01.2025
93 Спокойно
11:31 05.01.2025
94 Този коментар е премахнат от модератор.
95 Инна
До коментар #6 от "Верно":
Западът загуби от Русия в конфликта в Украйна. Това заяви в интервю за Berliner Zeitung френският историк Еманюел Тод, който по-рано предсказа разпадането на Съветския съюз.„Западът искаше да изолира Русия, но се оказа, че повечето страни в света не искат да се присъединят към него по този въпрос. В този контекст БРИКС започна да изглежда като нещо като противотежест на Запада“, казва Тод.
Той отбеляза, че специалната военна операция на Русия в Украйна е дала старт на процеса на преустройство на света и този път Западът не контролира процесите.
Западът, начело със САЩ, е пред колапс и ситуацията в Украйна го доказва, каза Еманюел Тод.
Ако руснаците постигнат целите си в Украйна, Америка ще бъде победена от равностойна сила в очите на света. И това най-вероятно ще доведе до колапс на цялата американска световна система.
цитат:
„Ако руснаците постигнат целите си в Украйна, Америка ще бъде победена от еднаква сила в очите на целия свят. И това най-вероятно ще доведе до колапс на цялата американска световна система.“
Коментиран от #97, #104, #106
11:33 05.01.2025
96 Нали
Коментиран от #99
11:33 05.01.2025
97 Грег
До коментар #95 от "Инна":
"Русия загуби войната още 2014 година, защото загуби от Украйна поддръжката и модернизацията на ядрения си арсенал." Това каза видния германски историк Клаус Шулен в интервю пред Алгемайне Цайтунг, цитирано от БТА.Коментиран от #111
11:36 05.01.2025
98 Този коментар е премахнат от модератор.
99 така ли
До коментар #96 от "Нали":
И за какво и е на богата Европа конфронтация с когото и да било?11:37 05.01.2025
100 Шефа
Коментиран от #101
11:38 05.01.2025
101 велика просия
До коментар #100 от "Шефа":
колко да е велика?Толкова е велика, че гадните европейци требваше да дойдат да им извадят и останките от потъналата безаналогова подводница от 100м дълбочина.
11:40 05.01.2025
102 Мнение
До коментар #59 от "Ум и разум":
Проблемът е, че сатанопоклонниците са обединени, а обикновените хора сме разединени, т.е. всеки се спасява поединично!Следователно шепа световни трилионери са решили, че имат право да дирижират съдбата на човечеството!
Само си помислете!
Нато има апетити към територията на Русия още отпреди ВСВ!
Кой стои зад нато, ами същите тия дето са гушнали над 90% от световните богатства!
Следователно войните по света се провеждат НЕ пряко заради обикновените хора, а заради интересите на корпорациите и техните собственици!
Пример:
През 2014 режимът на Обама инвестира 5млрд долара в превратът в Украйна!
Тогава шепа "жълтопаветни" украинци решиха, че могат да се присъединят към нато и ЕС, без да се съобразяват с Русия?! Все едно Мексико и Канада да приемат руски военни бази и био лаборатории (каквито американците направиха в укрия)?!
В крайна сметка украинците и руснаците платиха прескъпо, а печелившите са "блякрок", "вангард" и др зловещи корпорации от ф@щ!!!
11:41 05.01.2025
103 Това, че
11:41 05.01.2025
104 Здрасти
До коментар #95 от "Инна":
Може ли малко повече инфо за Брикс. Кога и къде е създаден? Кои страни са подписали учредителния му договор? Къде да прочетем Устава му? Къде е централата на БРИКС? Кой и е шефа?Коментиран от #122
11:43 05.01.2025
105 Анатоли културиста
До коментар #92 от "🇧🇬 Б А Й Х @ Й ❗❗":
Мартине ,пробвал ли си да хвърлиш узряла тиква от третия етаж ?Ако не си ,пробвай да видиш какво се случва .11:43 05.01.2025
106 Този коментар е премахнат от модератор.
107 С напредването
11:48 05.01.2025
108 ужас
11:52 05.01.2025
109 Ако
Коментиран от #112, #118
11:53 05.01.2025
110 Подобни
11:56 05.01.2025
111 Инна
До коментар #97 от "Грег":
"Политика": НАТО погрешно оцени потенциала и духовната сила на РусияСметките на Запада по отношение на Русия не се сбъднаха, пише Политика. Въпреки всички санкции, тя не само изпревари САЩ и Европа по производство на танкове, артилерия и снаряди, но и разработва нови оръжия. Анализаторите на НАТО бяха подведени от неправилни исторически аналогии и прекомерна самоувереност.
Коментиран от #113, #114
11:56 05.01.2025
112 боли го ЕС
До коментар #109 от "Ако":
Руските ЯО са поне десет години извън гаранция. А нови ядрени оръжия така и няма.11:56 05.01.2025
113 верно е
До коментар #111 от "Инна":
След като по време на възстанието на Пригожин се установи, че НИКОЙ не пази обект обявен за склад за ядрени бойни глави, колко ли читави има останали в РФ?11:57 05.01.2025
114 ГРЕГ
До коментар #111 от "Инна":
СССР беше значително по-голям фактор и сила. Беше двойно по-голям по територия и имаше войските на Варшавския договор зад гърба си, както и парите на целия СИВ. Къде е сега СССР?11:59 05.01.2025
115 Нито
Германците политици не са толкова глупави да допуснат цялото бреме на една такава война да падне отново основно на тях.
Коментиран от #116
11:59 05.01.2025
116 е ми
До коментар #115 от "Нито":
защо се връзваш на руските хибридни партенки? На никой не му трябва война. Особено като си плаща на НАТО да го пази.12:00 05.01.2025
117 Сега
12:01 05.01.2025
118 Инна
До коментар #109 от "Ако":
Берлинер цайтунгЕманюел Тод
(фрагмент от интервюто):
Ще успеят ли европейците, ако е в техен интерес, в крайна сметка да се отделят от американците и да установят мир в Украйна?
„Всъщност не говорим за европейците, а за Германия, единствената страна в Европа, която е наистина важна за американците. Бжежински, бивш съветник по сигурността на президента на САЩ Джими Картър, обясни това много добре. Първоначално САЩ не искаха да изграждат империя, но бяха въвлечени във Втората световна война. В резултат на това те трябваше да се справят с индустриализираните сили на Япония и Германия, които сега са стълбовете на американската електроенергийна система.
Затова сега въпросът е дали Германия ще се отдели от американците и ще се застъпва за мир в Украйна. От Германия зависи дали безкрайната война ще продължи или ще настъпи мир. В този смисъл Германия трябва да поеме отговорност като водеща сила в Европа. Всички в Европа чакаме Берлин да сложи край на напрегнатата ситуация.
12:02 05.01.2025
119 Д'мин
До коментар #69 от "не са бе. не са":
Най-голямата джамия на света не е в Москва, а е джамията Имам Реза в Иран, в Европа най-голямата е в "С площ от 30 000 кв. м., Голямата джамия в Рим е считана за най-голямата изобщо в Европа. В нея се намира Ислямският културен център в Италия, който предлага културни и социални услуги както на сунити, така и на шиити. Може да побере 12 000 поклонници." А България е страната с най-много джамии на глава от населението на континента!12:02 05.01.2025
120 Действително
Този наратив се повтаря все по-често от политици, анализатори, военни и общественици в ЕС. Навярно мнението по политическите върхове в ЕС отива в тази посока...
12:07 05.01.2025
121 В случай
12:09 05.01.2025
122 Инна
До коментар #104 от "Здрасти":
Ако пишете в този сайт, значи знаете как да използвате компютър и имате достъп до Интернет ресурси.FYI: просто въведете петте букви BRICS в лентата за търсене и ще получите необходимата информация.
Коментиран от #123
12:10 05.01.2025
123 Здрасти
До коментар #122 от "Инна":
Ти кажи. Не се стеснявай.12:13 05.01.2025
124 голем смех
Коментиран от #133
12:15 05.01.2025
125 Хаха
12:18 05.01.2025
126 Този коментар е премахнат от модератор.
127 Хиперзвукова лопата с чип
12:21 05.01.2025
128 За хора като теб
До коментар #29 от "не че нещо":
които не са чели достатъчно, да обясня:ТЕЦ-овете на Багдад са били разрушени в първите 30 минути (МИНУТИ) на инвазията.
А след три години война в Украйна руснаците тепърва започнаха да им бомбят енергийните структури.
Плюс това не моежш да сравнява иракската армия с украинската.
Плюс това защо си мислиш, че война между НАТО и Русия ще е като тая в Украйна, с пехота и дронове?
12:25 05.01.2025
129 Ще отнеме
Коментиран от #130
12:40 05.01.2025
130 Българските турци
До коментар #129 от "Ще отнеме":
Европа на Запад завършва с Великобритания(нато) !... На Изток завършва с Турция(нато) !... Останалото(нато) е ЕС ... тоест Съединените европейски щати на Америка !... В Африка един по един бившите европейски колонии прогонват последните колонизатори от териториите си и поемат чист африкански въздух !!!...Азия на Запад завършва на Урал(рф) , Босфора(турция) и Суецкия канал (египет) !...Най източната точка на континента Азия е Нос Дежньов , разположен на Чукотския полуостров(рф) !... Намира се между Берингово море на юг и Чукотско море на север !...Останалите в това пространство са почти 2/3 от населението на планетата ни !...Оттатък отвъд Океаните са Америките които без англосаксоните на Сащ и франкофоните на Канада са Все латино и афроамериканци или останки от коренни жители на "Новия свят" !... Това е СВЕТЪТ ни в Навечерието на Третата Световна Война(ТСВ) !... Всеки от НАС да си свалим Очилата и Призмите през които гледаме към този СВЯТ и да отправим един РЕАЛЕН поглед към него , преди да се хванем Гуша за Гуша и започнем да се ИЗТРЕБВАМЕ !!!....😢😢😢Коментиран от #132
13:08 05.01.2025
131 паси идиота с трабанта
13:11 05.01.2025
132 Българските турци
До коментар #130 от "Българските турци":
Сащ и Европейците са чакали !!!... Когато е изгодно правят двустранни договори за сигурност, както договора между РФ и С.Корея, дори със страни които са членки на НАТО ( Сащ-Гърция , Франция - Гърция , Сащ - Швеция ....когато има нападение ще воюват заедно необвързано от НАТО ...) !!!... Същото могат да направят и с Украйна !?... Правят ли го ?!... 32 европейски държави които финансират и снабдяват Украйна с военна техника , ракети , дронове и снаряди , поотделно могат да се споразумеят с Украйна и необвързани от правилата на алианса, могат да воюват срещу Русия !... Правят ли го ?!... Имат ли топки колкото севернокорейците , които са на руска територия(КУРск) и водят отбранителна война по силата на договора си с РФ и нямат право да навлизат в Украйна , пак по силата на този отбранителен договор !!!... Всеки който що годе е наясно с международни отношения знае ,че всичко е лицемерен театър на хегемоните , които се стремят да завлекат РФ , Европа и Азия в една изтощителна световна война (подобна на досегашните дистанционно управлявани от отвъд океана Две световни войни) за да продължат грабежа на световните материални,морални и човешки ресурси !...Това е "Черната ЧУМА" която върлува над планетата ни от Христофор Колумб до наши дни , замаскирано и лансирано на човечеството като "Велики географски открития" и "РЕНЕСАНС" !!?!...13:22 05.01.2025
133 сенко
До коментар #124 от "голем смех":
По всичко се личи, че не си добре със здравето защото доколкото разбрах това което казваш и се смееш на казаното . Първо Ирак нямаше 2- а Милионна армия както и модерно въоръжени сили общо числеността им беше някъде 450 хилядна армия въоръжена със Съветско въоръжение от 70 години на миналият век и второ при военен конфликт Русия ще бъде принуден да използва Ядрената си триада а не класическа война със жива сила защото срещу Една милиардно население и най развитите G-7 страни икономически не е в състояние дълго да воюва. От мен съвет неща които не знаеш не ги коментирай и после да се смееш като последният ид...от никак не говори добре за теб . Скорошно оздравяване ..Коментиран от #135
13:23 05.01.2025
134 Инна
До коментар #36 от "и с кой да се бие Европа":
Самолетоносачът е добра голяма цел за модерни средства за доставка на специални заряди със среден обсег.Това не означава, че самолетоносачите са напълно безполезни. Те са добри за атаки срещу очевидно слаб враг, който няма да може да противодейства на нищо в отговор. Битката с равен или по-силен враг ще стане неоправдано скъпо предложение.
Американското издание The National Interest се оплаква:
Ясен-М напълно превъзхожда ВМС на САЩ и съюзниците от НАТО.
Причина за публикацията: сутринта на 27 декември Военноморските сили получиха най-новата атомна атакуваща подводница от клас Ясен-М. Построена в легендарната руска корабостроителница Sevmash, подводницата, обозначена като K-564 Arkhangelsk, е четвъртата ядрена подводница клас Yasen-M, която ще бъде построена и втората, която се присъединява към разрастващия се Северен флот на Русия. Тази атомна подводница представлява пряка заплаха за наземната инфраструктура поради най-новите ракети "Циркон", които, изглежда, наскоро бяха пуснати в експлоатация.
Освен това експертите от Запада отново твърдят, че Русия има отлични позиции, чиято подготовка се извършва последователно в продължение на много години.
Между другото, Русия отново успя да приложи асиметричен подход към конфронтацията със Запада. Това е като "Лешник", за който нямат адекватен отговор. Същото е и с подводниците.
13:35 05.01.2025
135 Инна
До коментар #133 от "сенко":
Какво намислихте всички: „Русия ще използва ядрено оръжие“?Още през септември 2023 г. ви беше ясно казано:
Русия работи за създаване на оръжия, базирани на нови физически принципи“.
После дойде бойното изпитание на „Орешник“.
През ноември 2024 г. руският президент Владимир Путин на среща с ръководството на Министерството на отбраната, военно-промишления комплекс и разработчиците на ракети каза:
„В допълнение към системата „Орешник“, няколко системи от този вид в момента се тестват в Русия за по-нататъшни тестове. Въз основа на резултатите от тестовете това оръжие също ще влезе в производство. Той подчерта, че по този начин "се формира цяла линия от комплекси със среден и по-малък обсег".
14:00 05.01.2025
136 За цялата европска
14:15 05.01.2025
137 не разбрах
14:27 05.01.2025
138 Този коментар е премахнат от модератор.
139 Хмм
15:23 05.01.2025
140 В В.П.
16:20 05.01.2025
141 Този коментар е премахнат от модератор.
142 СПРАВКА СРЕЩУ ДЕЗИНФОРМАЦИЯТА В ЕС
19:51 06.01.2025