2 Май, 2022 14:09 9 591 28

Десетки милиони се източват през схеми в дърводобива

  • дърва-
  • отопление-
  • мерки-
  • сеч

Подробен доклад на Александър Дунчев разкрива злоупотребите с дървесина

Десетки милиони се източват през схеми в дърводобива - 1
Снимка: БГНЕС
ФАКТИ огласява журналистически разследвания от различни медии, защото подкрепя свободата на словото.

Десетки милиони левове продължават да се източват от дърводобива в България, който на практика е монополизиран от няколко големи фирми. До този извод стига бившият шеф на Агенцията по горите и настоящ депутат от "Продължаваме промяната" Александър Дунчев в свой доклад, с който настоява министърът на земеделието да бъде изслушан в Народното събрание, уточнява в. "Сега".

В детайлното проучване на Дунчев са анализирани 800 тръжни процедури за добив и продажба на дървесина в 20 родопски стопанства, както и 100 тръжни процедури за дългосрочни договори за добив и продажба на дървесина в цяла България. "По сигнал на горскопромишлени фирми от Ракитово, Тетевен, Сърница, Сатовча и други населени места бяха проверени и установени дългогодишни мащабни схеми за нарушаване на свободната конкуренция, водещи потенциално до източването на десетки милиони лева годишно от държавни горски и ловни стопанства", съобщава бившият шеф на ИАГ.

Дунчев отбелязва, че за въпросните схеми в земеделското министерство от различни фирми през годините са подавани редица сигнали. Директорите на държавните предприятия също са сезирали министерството. Последният сигнал е подписан от над 30 фирми през лятото на 2021 г., но към днешна дата не са предприети стъпки за ограничаване на порочните практики. В същото време, с повишаване на търсенето на дървесина през последната година като възобновим и климатично неутрален ресурс, и особено през последния месец поради срива на износа на дървесина от Украйна заради войната, финансовите щети за държавата продължават да растат.

Схемите

Най-големи загуби са за горските стопанства - над 15 милиона лв. за последните 3 месеца в Родопите, се генерират чрез превратно прилагане на разпоредбите на Закона за горите, съгласно които до 1/3 от дърводобива във всяко стопанство може да се предоставя на т.нар. "местни фирми" или "местни търговци", имащи седалище в съответната община. Тази разпоредба има за цел да защити местния поминък, но поради ограничената конкуренция тези фирми почти винаги се договорят и си разпределят продаваната от стопанствата дървесина, в резултат на което я купуват на начални цени. Те се определят от горските стопанства, като при динамичен пазар като настоящия могат да са 1-3 пъти по-ниски от пазарните нива, пише в доклада.

Ограничаване на конкуренцията се постига и чрез избор на типа тръжна процедура. Най-лесно се договарят фирмите, когато търговете и конкурсите не са електронни, тъй като единствено при тях не може да се разбере кои са конкурентите, кой наддава или каква е предложената цена. В Европа неслучайно се прилагат основно електронни търгове, но в България по-силните фирми винаги протестират срещу тях, защото затрудняват схемите, коментира Дунчев.

Другата разпространена схема е за продажба на стояща дървесина на корен. Една и съща фирма закупува дървесината още преди да бъде отсечена, като лично я добива и в последствие транспортира до цеховете си. Съгласно наредбата за възлагане на дейности в горските територии продажбата на "стояща дървесина на корен" се допуска при санитарни сечи и провалени търгове за добив, които следва да са единични случи. "Реално прилагането на тази порочна процедура надхвърля 30% от дърводобива в Родопите и 50% в цяла България, защото позволява повече условия за корупция – избор, който съвсем съзнателно се прави от директорите на горски стопанства под натиска на по-големите фирми и местните политици", пише в проучването си депутатът.

Той се позовава на доклад на Агенцията по горите до земеделското министерство от 16 септември 2021 г., който сочи, че при този тип процедури се допускат двойно повече нарушения в гората спрямо случаите на разделени процедури за добив и отделно за продажба на дървесина от склад, тъй като фирмите често се изкушават да добиват дървесината, която им трябва, а не която е маркирана. Нарушенията се узаконяват чрез домаркиране след сечта. Отделно, тъй като дърводобивната фирма е собственик на добитата дървесина на корен, това създава условия за корупционен натиск върху горските служители с цел занижаване на качеството или количеството на дървесината при експедиция и транспортиране, което е по-трудно ако една фирма добива и друга фирма закупува дървесината. При тази масова практика се нанасят допълнителни скрити щети за бюджета на горските стопанства.

Третата порочна схема, която Александър Дунчев обяснява, е тази с дългосрочните договори. Близо 20% от продаваната дървесина в България е обект такива. "В шестте държавни предприятия през 2022 г. има активни 87 дългосрочни договори за добив и продажба на дървесина, от които загубата за държавата за 2022 г. е оценена на 17 милиона лева, получена в резултата от разлика между реални пазарни цени и административно определените цени за дървесината", изчислява депутатът.

В същото време едва 11 от 87-те договори са сключени при реална конкуренция, а при останалите е нямало други допуснати участници и съответно е нямало конкурентни наддавания. Дунчев посочва, че чрез тях не се подпомагат малки и средни фирми, а най-големите и финансово стабилни дървопреработвателни предприятия като "Свилоза" АД, "Кроношпан България" ЕООД, "Кастамону България" АД, "Монди Стамболийски" ЕАД и др. За 2022 г. от всички 470 000 пл.м3 продадени или добивани чрез дългосрочни договори, близо 340 000 пл.м3 (72%) са продадени директно или на фирми-доставчици на 4-те най-големи предприятия.

В случая ограничаването на конкуренцията пък става с административен трик. До търга се допускат единствено фирми, които са заявили предварително желание за участие. Тъй като няма предварителни обяви за процедурите за дългосрочни договори, на практика директорът на горското стопанството решава кои фирми да предупреди неофициално, че ще има такъв търг, за да подадат навреме заявление, докато останалите фирми не разбират за търга и не подават заявление, с което отпадат от условията на търга.

Дунчев прилага в доклада си и разбивка на сключените дългосрочни договори от шестте горски предприятия. В Северноцентралното държавно предприятие има активни 36 такива договора, от които едва 6 са сключени при реална конкуренция, докато при останалите е нямало други допуснати участници. Североизточното държавно предприятие пък няма нито един сключен дългосрочен договор от своите 17, за който да е имало повече от един кандидат. Такава е ситуацията и в Югоизточното държавно предприятие, където и 6-те договора са били без реална конкуренция. В Югозападното държавно предприятие само за 1 от 14 договори е имало такава. Южноцентралното държавно предприятие има активни 8 дългосрочни договора за продажба на дървесина. Само за 3 от тях е имало наддаване.

Ниски гаранции и санкции

Бившият шеф на Агенцията по горите изтъква още в доклада си, че големите фирми с политически протекции биват толерирани да извършват незаконни сечи, както и да изоставят, без да довършат дърводобивните обекти след отсичане на достъпната и най-ценната дървесина и да зарязват недостъпната и по-малоценната, тъй като не търпят сериозни санкции (3-5% от договора) или горските служители ги е страх да ги санкционират изобщо поради силните политически връзки на тези фирми.


Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 26 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 САТЪРА НА ХАНА

    19 7 Отговор
    ДАЛАВЕРАТА С ПРИРОДНИЯ ГАЗ НА ПП Е ПО ХУБАВА ... НЯМА ДА СЕЧЕШ , ВОЗИШ, РЕЖЕШ
    .... СЕДИШ В СОФИЯ И ПРАВИШ ВРЪТКИ С КОМПЮТЪРЧЕТО
    ...
    КЕФ. Е ДА ГЛЕДАМ КАК ОПГ-ТАТА СА СЕ СБИЛИ
    В ТАЯ МАЛКА НО РОБСКА СТРАНА
  • 2 Някой

    11 15 Отговор
    Тия от ПП - то много насериозно се взеха. Искат да разпределят сами пориците. Спечелете си 50+1 народни представители, правете каквото искате. Както сте тръгнали обаче скоро ще се отечете в канала.
  • 3 сила

    34 3 Отговор
    ДПС ИЗСЕКОХА ГОРИТЕ НА БЪЛГАРИЯ.......може би превантивно,за да няма къде да се крият хайдушките чети някой ден когато раята се ОСЪЗНАЕ
  • 4 Кош

    20 0 Отговор
    НАВСЯКЪДЕ!! ВСЯКА ЕДНА ИНСТИТУЦИЯ ДЪРПА ПАРИТЕ НА ДАНЪКОПЛАТЕЦА А ПЪК НА ДАНЪКОПЛАТЕЦА МУ ХАРЕСВА ДА БЪДЕ ОГРАБВАН И ДА СЛУГУВА НА ЧУЖДИ ИНТЕРЕСИ. ПАМЕТНИК НА БЪЛГАРСКИЯТ ГЕРОЙ ДАНЪКОПЛАТЕЦ ТРЯБВА ДА СЕ ВДИГНЕ!!
  • 5 Кога стана дървобивник

    16 6 Отговор
    Г- н Дунчев, кога изследва 800 договора и тръжните процедури? И като установи порочните процедури, защо не отстрани директорите на Държавните горски предприятия или поне не ги наказа докато бе изп. директор в ИАГ? Служителите на ИАГ от години разкриват нарушенията в горския сектор, министрите на МЗХГ усилено ги прикриват и сега " месията" Дунчев разкри за няма и 7 месеца всички схеми.Браво Сашко, браво Дунчев!
  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 asd

    13 3 Отговор
    ХАХАХАХАХАХА

    Тези сега се осетиха. Това е още от Миро-Мършата и Емо-Фаса беееееееее.
    Леле леле. И в същото време се имат за ЕНТЕУЕГЕНТНИ.

    80% сте по-иво-христов и джендърлясали. Само врещят и се оплакват като някакви бабки.

    Коментиран от #8

  • 8 asd

    6 0 Отговор

    До коментар #7 от "asd":

    ООООсетиха ... че да сте наясно какви сте ООООсетителни.

    ХАХАХА
  • 9 ФактЪ

    15 0 Отговор
    Нема, такава крадлива “държава”.
  • 10 Амии

    21 0 Отговор
    Афвокатската мижетурка Тихомир Трендафилов взел на жестока експлоатация ловно стопанство Тъмраш сече до голо вековните букова и смърчова гора около стопанството. Заградил е и реката с мрежа в продължение на километри. Сложил е и бариера на пътя нямаш нищо общо със ловното стопанство. За него закони няма. Няма щото в бардака наречен ловен дом Тъмраш чести гости са Кюлчев, Гоце, Каскетов, Нинова, ДПС боклуците и тн, разбира се всички те със съответният антураж. Тази инфо е тайна разбира се. За нея знаят няколко десетки туриста, охраната, местните хора и нито една от тн медии.
  • 11 Перо

    12 2 Отговор
    Корупционно законодателство, корупционни практики! Към Просто Киро са М-во на земеделието и горите, МВР, ДАНС, мнозинство с НС, какво още?
  • 12 Бай Иван - горския

    16 0 Отговор
    Заплата не ща , само да не мъ барат ..........докато довърша хотелчето и на другото дете

    Коментиран от #20

  • 13 бай Иван

    16 1 Отговор
    От 30 години го говорите, кога ще се вземат мерки това да спре и отговорните в кауша.
  • 14 доко

    11 7 Отговор
    Дунчев, ти си едно недоразумение, стига си плямпал глупости, ако имаш някакви доказателства прати ги на прокуратурата. Иначе ще излезе, че вие от ПП всички сте лъжци, особено вашят председател.
  • 15 Тома

    18 0 Отговор
    Не е ли по добре да се казва кражба а не източване
  • 16 Анонимен

    7 1 Отговор
    Станаха заможни, но са обвързани. И кво от това. Смениха си старите жени с млади. Умни. При живково тирове, а сега тирове с дърва и под наем, а дървата най вече се изкупуват от гърците. Руски понимает, български не знает. Да си ги харчат с кеф, работливи са, а и ромите искат да ядат. Дават им някой лев, милите, и вечер по варелите търсят, те си знаят, кво ровят
  • 17 Студопор

    17 0 Отговор
    Отидете да видите какво прави кмета на Белово - Варев. Брат му е шеф на полицията и незаконната сеч е абсолютно не възпрепятстван. Варев си продаде чрез фиктивни трети лица почти всички земи около Белово и сега никой нищо не може да му каже. Даваха го и по националната телевизия, и дело се води срещу него - човека продължава да си е кмет.
    Мафия от всякъде!!!
  • 18 111

    4 0 Отговор
    Искате гласопидавателите ви роми да умрат ли. Добре, че са дървеният материал. С брадвата цепят дърветата за огрев. Да са живи и здрави. От ромите има много добрички. Съжелявам ги и им подавам на такива честни роми. Те нямат вина, че някои искат да работят, да подреждат в кауфланд, но пусти пари, прах, дрехи трябва за там, а на дървата, чист въздух, лаф моабет. Сладури са и децата им възпитани, но са градски, от старите са
  • 19 112

    13 1 Отговор
    Както казват българските турци върнали се от турция в българия. Така ще върви в БГ. Същото е и в Турция и внука ни не знае български, но и той дойде в БГ и е зъболекар. Те горе се борят за кокала. Беше ок за мнозина при соца, колкото и днес феодалите комунисти да отричат. Имаше сигурност, имаше ред, имаше дисциплина, имаше съдии не подкупени, както и прокурори, с малки изключения от 0,0001 %. Те запада го знаеха, и така ни отмъкнаха най умните и работливи строители и учени. Бг загуби, ЕС и САЩ спечелиха със зелените карти през 1989,10 хиляди евро, а кой можеше да си позволи, позволиха си тия, които крадоха по време на Живков и децата им са в САЩ. Същото си е от 1944 до днес. Излишно пишем. Младите са били някои не родени и нищо не знаят, но живота и тях ги научи
  • 20 Бай Иван - Каскета

    3 0 Отговор

    До коментар #12 от "Бай Иван - горския":

    Може , стига да си от наште !
  • 21 Дървосекача

    5 0 Отговор
    Сечем отляво сечем и от дясно,важното е келепир да има.
  • 22 Потрес!

    2 2 Отговор
    Защо Дунчев не е шеф на горската агенция! ?
  • 23 111

    4 1 Отговор
    Дунчев е изключително некомпетентен. Повърхностни плямпания угаждащи на определен кръг фирми с цел лесно и защитено обпгатяване
    Същият Като Кирчо-тенекиен човек.
  • 24 Бизнеса с дървен материал в България

    8 1 Отговор
    е на Доган. ЦЕЛИЯ бизнес Цялата сеч. Експорта. Всичко.
  • 25 Защо???

    6 1 Отговор
    Защо не можем да си купуваме свободно дърва и дървесина от горните стопанства а трябва да я купуваме от складовете на големите фирми,по този начин тия пари нали така влизат в във фирмите вместо в държавата.Дано тая стара корупционна схема да спре най после.
  • 26 ????

    5 2 Отговор
    Г-н.Дунчев бихте ли ми обяснили от кое горско стопанство мога да си платя дърва за огрев и да си ги взема за родителите ми, понеже от складовете са много скъпи.Благодара!!!
  • 27 Шаран БГ

    5 0 Отговор
    Този, който си позволява да назовава варварското унищожение на българската гора без спиране вече 12 /дванадесет/ години ДЪРВОДОБИВ , за мен Е ПРЕСТЪПНИК !!!
  • 28 Дрифт

    4 0 Отговор
    Държавата е мафия. Казах.