• mercedes-
  • red bull-
  • гран при на абу даби

Подобно състезание едва ли някой се е надявал дори да види

Инфарктен финал с кола за сигурност и обрат в последната обиколка за титлата във Formula 1 - 1

Шампионатът във Formula 1 официално приключи с една от най-големите драми в историята на състезанието, а победата отиде в ръцете на пилота на Red Bull Макс Верстапен в последната обиколка и то след кола за сигурност в решителните кръгове.

Инцидентът на пистата на практика реши състезанието, тъй като Люис Хамилтън имаше аванс от повече от 10 секунди малко преди края, но колата за безопасност остави само обиколка и половина в състезателен формат и то при условие, че гумите на Mercedes бяха с близо 30 обиколки по-изнесени от тези на Red Bull.

Нидерландецът официално пресече финалната линия след 1:30:17.345, което бе с 2.256 секунди пред прекия му конкурент за титлата.

В крайното класиране Макс вече има 395,5 точки, а след него Люис остана на 387,5.

В отборната надпревара Mercedes спечели с 587,5 точки срещу 559,5 точки за Red Bull Racing Honda. Ferrari остана на трето място с 307,5.

72 23 Отговор
    Така загуби първата си борба за титлата, така спечели първата си титла и така загуби последната си борба за титлата. Туй беше краят на ерата Монкий! Айде, Бай бай🐵
  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

Бях сигурен в него!
  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

• 8 Az2021

47 12 Отговор
    Очевидно авторът на статията е гледал, ако изобщо е гледал, само последните 5-6 обиколки. Иначе щеше да напише някой ред за безобразните решения на рейс контрола от първата до последната обиколка включително в полза на британския юургав рицар...
  • 9 И. Иванов

8 14 Отговор

До коментар #7 от "asd":

Кими отдавна трябваше да си отиде - още преди 2015 г.
    А на пистата остават достатъчно истински шампиони - точно четирима.

Коментиран от #10

• 10 Ами

30 7 Отговор

До коментар #9 от "И. Иванов":

Първо, честито на Верстапен за титлата, определено си я заслужи. Много се накефих да видя Хамилтън разочарован че не успя да вземе рекордната осма титла, според мен точно той изобщо не заслужаваше да има толкова титли и победи ама това е друг въпрос......а тази година както и преди се усещаше побутването към него от страна на съдии, стюарди, федерация, да не говорим че реално Мерц пак имаха най-добрата кола.......и се радвам че въпреки това Макс успя да го победи! Относно Райконен, той можеше да стане шампион още 2-3 пъти и да спечели поне още 30-ина победи.......просто нещата не се развиха добре за него! Явно изпитва удоволствие от карането, а получаваше и доста хубави пари така че със сигурност за него е имало смисъл да остане чак досега, но е факт че просто не получи друг шанс да се бори за титлата! Общо взето по същия начин стоят нещата с Алонсо, който обаче имаше големия шанс да вземе трета титла през 2010, но отново грешните решения във Ферари го провалиха, както и Маса през 2008.......Надявам се че Ф1 ще бъде интересна за гледане, но съм наясно че никога няма да бъде както преди - 80-те и 90-те години, някъде докъм 2010 беше по-мъжкарски спорт с интересни битки на пистите, после за съжаление много се изджендъри както и много други неща!