В рамките на традиционния есенен панаир в гр. Свиленград се проведе открит турнир по българска поясна борба Кореш за „Купата на кмета“. Родовата традиция-поясната борба Кореш се явява като своеобразен маркер на българската етническа култура и идентичност на българите. Историята на нейното възникване и развитие отива със своите корени в дълбочината на вековете. Войните на прословутата българска конница, влизайки в близък бой с врага на бойното поле, там където ползването на традиционни оръжия било невъзможно поради ограниченото пространство са се вкопчвали с голи ръце в пояса на противника, изтръгвали са го от седлото и са го хвърляли на земята.
Снимка: Инстаграм

Да свалиш от стремето на коня противника е знакова практика, характерна за българите воини в различни периоди от нашата история. Да извадиш от равновесие чрез захват, обхващащ поясите в центъра на тялото на противника е висше умение, водещо до персонална победа. Това е древна българска приложна система за самозащита и неутрализиране на врага. Българската родова традиция -поясната борба Кореш е съхранена и развивана днес в България, като вид спортна борба, носителка на самобитна нематериална културна традиция, ценно родово наследство, подобно на популярни народни обичаи, като коледуването или кукерските шествия, бойна приложна практика с хилядолетна история, част от съкровищницата на нашето духовно и нематериално културно-историческо наследство.
Снимка: Инстаграм

Първенството беше проведено в четири категории: за мъже, юноши и деца. Призьорите получиха медали, грамоти и парични награди. Носител на голямата награда „Купата на кмета“ стана Златко Стефанов от София. Призът му бе връчен лично от градоначалника на Свиленград, арх. Анастас Карчев.
Снимка: Инстаграм

На свой ред от ръководството на Българската Федерация по Кореш, почетни плакети за принос във възраждането и утвърждаването на родовата културна традиция - поясната борба Кореш бяха връчени на арх. Анастас Карчев, кмет на община Свиленград; г-жа Анелия Георгиева, заместник-кмет на община Свиленград по социални и хуманитарни дейности, спорт и туризъм; д-р Димитър Ермов, изпълнителен директор на МБАЛ Свиленград; г-н Карчо Карчев, г-н Трифон Тодоров.
Снимка: Инстаграм

В последните години, българската поясна борба Кореш е един от възраждащите се символи на психо-физическата и духовна мощ на българите, включена от антични времена в бойния арсенал и пазена като свидна традиция от предците ни през вековете.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Ако корешът е български
Коментиран от #3
09:36 27.09.2023
2 Смехотвоци
И лепнали едно измислено име КОРЕШ.
09:59 27.09.2023
3 Историк
До коментар #1 от "Ако корешът е български":
Не е зле, когато коментирате нещо да прочетете поне малко исторически сведения и тогава да празнословите.10:03 27.09.2023
4 Читател
13:50 28.09.2023