По-голямата част от швейцарските гласоподаватели гласуваха срещу драстичните ограничения на имиграцията, предложение което можеше да изложи на риск отношенията на страната с Европейския съюз, коментира ДПА.
Швейцария отхвърлиха с голямо мнозинство и още две предложения, поставени на национален референдум в неделя.
Гражданите на страната трябваше да се произнесат по три инициативи - за въвеждане на допълнителни, стриктни ограничения на имиграцията, за задължително съхраняване на държавните златни резерви в страната и за купуване на допълнителни количества от благородния метал от централната банка, както и за премахване на данъчните привилегии за чужденци.
Още преди да бъдат преброени всички бюлетини стана ясно, че и трите референдума са отхвърлени, тъй като не успяха да спечелят мнозинството в 26-те кантона на Швейцария.
Гласоподавателите отхвърлиха така наречената „инициатива Екопоп”, която призовава за рязко намаляване на имиграцията в името на околната среда.
Това е вторият референдум по тази тема от февруари насам, когато избирателите тясно одобриха въвеждащи ограничения и квоти за всички чужденци, включително граждани на ЕС, в така наречената "инициатива за масова имиграция."
Оттогава, швейцарското правителство се бори да излезе с политика, която отговаря на желанията на избирателите и на Брюксел в същото време, като резултатът от тогавашния референдум противоречеше на споразумението с Европейския съюз за свободно движение на хора.
Според данните от днешното допитване 73% от гласоподавателите са казали „не”.
Същевременно 62% от избирателите са отхвърлили предложението за отмяна на данъчните облекчения на богати чуждестранни граждани, живеещи в Швейцария.
77% от гласоподавателите пък са отхвърлили опита на швейцарската централна банка да повиши своя златен резерв.
Тези резултати отговарят на предварителните очаквания.
Привърженици на идеята за ограничаване на имиграция до 0.2% от населението на страната или по-малко от 17 000 души на година, твърдяха, че това ще намали натиска върху ресурсите и инфраструктурата на Швейцария. Опонентите на предложението смятат, че това ще навреди на икономиката.{
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 тошибиян
10:06 01.12.2014
2 кмета
15:45 02.12.2014