Откакто Едуард Сноудън показа на света засекретените файлове на Американската агенция за национална сигурност, общественото внимание се фокусирана предимно върху нея и огромните й мрежи за наблюдение. Но наскоро разкрити документи от Сноудън показват, че и ФБР, организацията за прилагане на закона, която има за цел да се бори с вътрешните заплахи, е синхронизирана с АНС, най-голямата разузнавателна агенция на Америка в чужбина. И когато двете шпионски агенции решават да работят заедно, се създаде нова кампания за наблюдение, насочена към чуждестранните хакери, пише сайтът „the daily beast“.
Кампания за борба с хакване на ФБР се разраства толкова бързо, че през 2011 г. бюрото се обърна към АНС за съюз и с искане да използва по-голямата инфраструктура, която шпионската агенция бе създала след атаките от 11 септември, за да наблюдава комуникациите на терористи. Бюрото мислеше, че може да помогне за намиране на хакери в чужбина.
"Въпреки, че ФБР провежда многобройни електронни надзори без чужда помощ, по-голямата част от тях са насочени срещу цели, разположени в Съединените щати," се казва в документ на АНС от 2012 г, който описва помощта, която шпионска агенция планира да даде на ФБР. Желанието на бюрото е да следи хакери, които могат да навредят на САЩ, но всъщност са със седалище в друга държава.
За щастие, АНС е подготвена за такова искане и е "изразходвала значително количество ресурси, за да създаде възможности за събиране / обработка на международните комуникации, които влизат и излизат от САЩ", пише в един от последните документи, който Сноудън даде на журналисти и, който бе публикуван в четвъртък от "Ню Йорк таймс".
ФБР имаше специалисти, които биха могли да работят с тези ресурси. A един отдел, наречен „Технологично звено за заглушаване на данни“ е основната наблюдателна единица на Бюрото и действа като проводник между АНС и големите американски технологични компании, включително Google, Yahoo и Facebook, когато правителството иска да събира данни по Закона за наблюдение, който разрешава шпионирането на хакери, както и на терористи и шпиони. Работа на този отдел е и да подслушва телефонни разговори и имейли на терористи в рамките на Съединените щати, и работи в тясно сътрудничество с трите най-големи американски телекомуникационни компании - AT&T, Verizon и Sprint.
Вътрешни операции за наблюдение на ФБР също се разшириха и по въздух. Бюрото поддържа малки въздушни сили, които носят технологиите за видео и мобилно наблюдение, съобщи тази седмица АП. Част от тази технология може да идентифицират хората в зависимост от вида на телефона, който те носят, дори когато те не говорят по него.
Правомощията за надзор на ФБР също получиха силен тласък тази седмица, когато Сената с голямо мнозинство прие Закона за Свободата, който възражда временно прекратяване на правомощията за мониторинг над мобилните телефони, компютрите и други комуникационни устройства за предполагаеми шпиони и терористи.
USA Today на свой ред съобщи, че друга силна правоохранителна агенция, Агенцията за борба с наркотиците, е надвишила над три пъти използването на подслушвания и други форми на наблюдение над електронните съобщения през изминалото десетилетие.
Трима бивши американски държавни служители казаха пред The Daily Beast, че сътрудничеството между АНС и ФБР се е родило в резултат на взаимното желание на двете агенции да се борят с чуждестранния кибер шпионаж и че то никога не е било насочено към хакери, извършващи дейност в Съединените щати.
Но бившите служители настояват, че американците ще бъдат ужасени да научат, че тяхното правителство не се е опитвало да следи чуждестранни хакери, които крадат тайни от американски компании и пари от американски граждани. Въз основа на документите, публикувани от новинарските агенции и интервютата с бивши държавни служители на САЩ, се оказва, че общата работа на ФБР и АНС не нарушава никакви закони или подзаконови актове.
По времето когато АНС се е съгласи да предостави на ФБР своята техническа помощ, представители на САЩ са особено загрижени за кибер шпионажът от страна на китайските и руските власти, както и нарастващата заплаха от Иран. Съгласно Закона за международните шпионски служби, АНС е в състояние да шпионира чуждестранни хакери, които се намират в чужбина и са свързани с чуждестранни правителства. Така например, един руски хакер се опитва да открадне поверителна информация от компютърните мрежи на Белия дом.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА