22 Юни, 2015 19:53 929 0

Взеха решение за операцията на ЕС в Средиземно море EUNAVFOR MED

  • отмяна-
  • плоския данък-
  • време е

Съвета на „Външни работи“ в Люксембург обсъди енергийната сигурност и положението в Македония

Разнообразяването на източниците и пътищата на доставки, както и подобряването на свързаността на енергийната инфраструктура бяха изведени като водещи приоритети по време на заседание на Съвета „Външни работи” в Люксембург на външните министри, в което участва и българския министър  Даниел Митов.

Mинистрите обсъдиха със заместник-председателя на ЕК и комисар по енергетиката Марош Шевчович ролята на дипломацията за подобряване и гарантиране на енергийната сигурност на ЕС.

Разнообразяването на източниците и пътищата на доставки, както и подобряването на свързаността на енергийната инфраструктура бяха изведени като водещи приоритети. Подчертана бе необходимостта от разширяване на енергийното сътрудничество и диалога с важни алтернативни доставчици на газ за Европа като Азербайджан, Туркменистан, Алжир, Иран и Ирак.

Министър Митов изтъкна изключителната важност на единните позиции на ЕС по отношение на енергийните въпроси, включително по проекта „Турски поток”. Той заяви, че ЕС не бива да се поддава на външни опити за внасяне на разделение между държавите членки и Съюзът трябва сам да начертае картата на енергийните доставки. Българският първи дипломат изтъкна значението на Южния газов коридор, както и на интегрирането на енергийните пазари в Югоизточна Европа. Той посочи необходимостта от ускоряване на изграждането на реверсивните междусистемни връзки между България и Гърция и България и Сърбия, които наред с инициативата за „Вертикален газов коридор“ ще допринесат за подобряване на енергийната сигурност на Югоизточна Европа и ЕС като цяло.

Министрите обсъдиха и ситуацията в Република Македония, като изразиха дълбока загриженост от ситуацията в страната. Отправен бе призив към политическите партии да предприемат незабавни действия за намиране на изход от политическата криза и възстановяване на доверието в институциите на базата на споразумението от 2 юни 2015 г. Министър Митов информира за посещението си в Република Македония през миналата седмица, като изтъкна необходимостта от постигане на компромис между политическите партии за преодоляване на кризата. Външният министър подчерта, че България подкрепя присъединяването на Република Македония към НАТО и ЕС, но за целта страната трябва да извърши необходимите реформи и изпълни всички съществуващи критерии за членство. Митов посочи, че поддържането на добросъседски отношения от страна на Република Македония е от ключово значение в тази посока.

Министрите взеха решение за започване на операцията на ЕС в Средиземно море EUNAVFOR MED, която има за цел да разбие бизнес модела на трафикантите на хора. Операцията е един от елементите от всеобхватния подход на ЕС за справяне с миграционния натиск върху външните граници на Съюза. Министър Митов подчерта необходимостта от различен подход спрямо бежанците от конфликтни зони, на които ЕС  трябва да предостави защита, и потоците от икономически имигранти, чието нарастване налага адекватно прилагане на политиката на връщане. 

На работен обяд министрите обсъдиха с Генералния секретар на ООН Бан Ки-мун сътрудничеството между ЕС и ООН в усилията за намиране на решение на кризите в Либия, Ирак, Сирия и Йемен.

Първите дипломати на 28-те проведoха и стратегическа дискусия за развитието на сътрудничеството на ЕС с Азия. Важен акцент бе поставен върху по-нататъшното задълбочаване на отношенията със стратегическите партньори – Япония, Китай, Индия и Република Корея, както и с регионални организации като Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН). 

 


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА