Last news in Fakti

28 Април, 2021 19:40 1 354 3

Унгарският парламент предизвика недоволство, след като одобри реформа във висшето образование

  • унгарски параламент-
  • недоволство-
  • висшето образование-
  • контрол

Приетото решение поставя 11 университета под контрола на обществени фондации

Унгарският парламент предизвика недоволство, след като одобри реформа във висшето образование - 1
Снимка : Shutterstock

Парламентът на Унгария гласува вчера за прехвърляне на държавни активи на стойност милиарди долари във фондации, които ще контролират много от обществените университети и културните институции в страната - ход, който опозицията осъди като кражба на обществени финансови средства, съобщи БТА.

Решението, прието с мнозинството от две трети на управляващата коалиция в парламента, постави 11 университета под контрола на обществени фондации, ръководени от назначени от правителството попечителски съвети. Това е поредна стъпка по път, който критиците определят като превземане на системата на висшето образование в Унгария от министър-председателя Виктор Орбан и неговата управляваща партия ФИДЕС.

Фондациите получиха дарения на стойност милиарди долари от обществени активи, включително ценен недвижим имот, дворец, пристанище и дялове в компании, частично притежавани от държавата, като енергийната фирма МОЛ и фармацевтичната "Гедеон Рихтер", което доведе до обвинения за масово прехвърляне на обществено богатство в ръцете на хора, верни на правителството. "Това е много опасен ход. Мнозина предполагат, че се създава дълбока държава", каза правният директор на антикорупционната организация "Трансперънси интернешънъл" Миклош Лигети.

Унгарското правителство настоява, че реформите са необходими за модернизиране на висшето образование, както и че новият модел представлява "преосмисляне на ролята на държавата", при което фондациите ще осъществяват обществени задачи, които обикновено се изпълняват от правителството. То отрича, че обществените активи са застрашени чрез прехвърлянето им и казва, че на университетите е била дадена възможност да изберат дали да бъдат включени в реформите.

"В случая говорим за фондации в обществен интерес . . . следователно всички активи, които тези организации имат, могат да бъдат използвани единствено за обществени цели и те по никакъв начин не стават частна собственост", заяви службата за международни връзки на правителството в имейл до Асошиейтед прес.

Критиците обаче казват, че университетите са били принудени да приемат новия модел и не са получили никакви гаранции, осигуряващи академичната им самостоятелност.

Независимият депутат Бернадет Сел каза, че според нея този ход е средство, чрез което управляващата партия в Унгария иска да запази влияние върху ключови области на обществения и културния живот, дори и да загуби властта на внимателно следените избори догодина.

"По същество се изгражда паралелна “държава в държавата“, при което следващото правителство би имало много малки възможности да прилага своята изборна програма, защото дотогава държавата просто ще е прехвърлена към други структури", каза Сел след гласуването. Конституционни изменения, приети в края на миналата година, промениха правното определение за обществени финансови средства, като дадоха на фондациите по-голяма свобода да ги използват по своя преценка под слаб обществен надзор. Това предизвика опасения, че ценни обществени активи могат да бъдат продадени от организациите, за да се финансират университетски дейности, или да бъдат прехвърлени с по-занижени цени на вътрешни хора с политически връзки.

"От една страна, това е опит за поставяне на обществени активи под частно владение на управляващата партия и нейните довереници, но е и опит за запазване на контрола върху обществени сектори, дори управляващата партия да загуби властта на изборите", каза д-р Жолт Енеди, преподавател в Централноевропейския университет.

Някои висши учебни заведения се противопоставиха на опита за преструктуриране. Миналата година студенти и преподаватели от Университета за театрално и филмово изкуство в Будапеща окупираха университетския комплекс, след като бяха отнети правомощията на неговия демократично избран академичен съвет и той беше поставен под контрола на фондация. Те заявиха, че този ход е опит за потъпкване на тяхната самостоятелност и задушаване на академичната свобода.

Енеди сподели, че реформите "нямат нищо общо с висшето образование" и че преструктурирането е пореден опит на правителството на Орбан да получи по-голямо влияние върху институциите в страната. "Идеологическият и политическият контрол върху образованието е просто неразделна част от по-голямата схема, при която всички тези сфери на живота, сектори на промишлеността, търговията и изследователската дейност, религиозния живот и спорта са събрани под общото ръководство на Орбан", допълни той.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Наблюдател

    6 4 Отговор
    Унгарците изгониха "Сорос" (ЦиРейУ) и не се дават на уж
    " неправителствените "щатско-турски НПОта . Това не им е България , където 24 часа промиват мозъци с щатска пропаганда и турски сериали .
  • 2 Гост от село

    5 3 Отговор
    Орбан, гледай какво става в Бг, подготвяй се батка, че хунгарците не са търпеливи като нас към разни толпи, мутри, нафеоти и тям подобни... , ша ядеш хурката скоро и ти
  • 3 Антимафия

    0 0 Отговор
    И този е разрешил, като Бойко Борисов ,
    идеалния начин за крадене от бюджета!
Новини по държави: