Last news in Fakti

1 Февруари, 2022 04:12 1 502 11

1 февруари 2003 г. Трагедията с "Колумбия" (ВИДЕО)

  • совалка-
  • колумбия-
  • трагедия

Совалката се разпадна на части над централен Тексас при опита си да се приземи

1 февруари 2003 г. Трагедията с "Колумбия" (ВИДЕО) - 1
Снимка: БГНЕС

На 1 февруари 2003 година “Колумбия”се разпада при повторното си навлизане в атмосферата по време на своята 28-ма мисия. Всичките седем членове на екипажа загиват.

За 42-годишната история на космическата програма на САЩ това е първият случай на катастрофа при приземяване. В края на януари 1986 г. совалката "Чалънджър", също със седем души на борда, се взриви при излитането.

Совалката се разпадна на части над централен Тексас при опита си да се приземи в космическия център "Кенеди" във Флорида.

На борда на “Колумбия” има седем астронавти, които загиват: Дейвид Браун, Уилям МакКуел, Айлън Рамон, Рик Хасбънд, Лоръл Кларк, Калпана Чаула и Майкъл Андерсън. Космическият център "Кенеди" във Флорида губи връзка с "Колумбия" малко след девет сутринта , източно стандартно време. В този момент совалката се намира някъде северно над Тексас и се движи с 29 000 км/ч.

Първата космическа совалка в орбиталната флотилия на НАСА е “Колумбия”’. Първата ѝ ̀мисия продължава от 12 до 14 април 1981 година. “Колумбия”извършва общо 28 полета.


Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 3 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Хихихи

    2 1 Отговор

    До коментар #2 от "Ей ЗА ТВА НЯКОИ ЛЕТЯТ ОЩЕ":

    Ама никой не е видял за жертвите на Жигулата, пък тези една шепа изолационна пяна го затри

    Коментиран от #6, #8

  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 mi6osp

    3 0 Отговор

    До коментар #5 от "Хихихи":

    Затри ги това, че дефектът на изолацията бе констатиран преди старта и не бе отстранен. Експерти твърдят , че и другата совалка е катастрофирала поради локално прегряване следствие дефект на изолацията.

    Коментиран от #10

  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 Явно

    2 0 Отговор

    До коментар #8 от "mi6osp":

    Нищо не си разбрал. Съвсем ясно се вижда на камерите как изолацията пада при излитане и наранява корпуса. Пускано е многократно. Совалката е в космоса 3-4 дни, достатъчно време да изпратят друга

    Коментиран от #11

  • 11 mi6osp

    2 0 Отговор

    До коментар #10 от "Явно":

    И в двата случая на катастрофи със свалки е документирано при прегледа на совалките преди излитане , че плочки от термозащитата са с нарушено закрепване към корпуса. Но са решили, че това не създава опасен риск за полета и е дадено разрешение за излитане. При този полет, вече на орбита ,екипажът докладва, че има повреди в термозащитата, но не е предвидена възможност за ремонт в космоса. Така че кацането е било много рисково.
    Същият подход на поемане прекален риск се наблюдава при сегашните полети на корабите на Мъск и другите. Но в космоса всеки компромис с безопасността се плаща скъпо. Подозирам, че ще бъдем свидетели на подобни събития в бъдеще.