18 Май, 2022 15:15 995 5

Япония изпуска пречистената вода от Фукушима в морето през пролетта на 2023 г.

  • япония-
  • цунами-
  • фукушима-
  • ядрено регулиране

Японската агенция за ядрено регулиране одобри плановете на оператора на пострадалата атомна централа във Фукушима за изпускане на пречистените радиоактивни отпадъчни води в морето следващата година

Япония изпуска пречистената вода от Фукушима в морето през пролетта на 2023 г. - 1
Снимка:EПA/БГНЕС

Японската агенция за ядрено регулиране одобри плановете на оператора на пострадалата атомна централа във Фукушима за изпускане на пречистените радиоактивни отпадъчни води в морето следващата година, заявявайки, че очертаните методи са безопасни и рисковете за околната среда са минимални, съобщава "Асошиейтед прес".

Планът беше представен от Tokyo Electric Power (Tepco) през декември въз основа на решението на правителството миналата година да изпусне отпадъчните води като необходима стъпка за текущото почистване и извеждане от експлоатация на централата.

На 11 март 2011 година Япония бе ударена от силно земетресение и цунами,при които загинаха общо около 18 500 души. Природното бедствие доведе и до ядрен срив в атомната електроцентрала във Фукушима. Това беше най-тежката ядрена катастрофа от аварията през 1986 г. в Чернобил, Украйна.

Вследствие на бедствието охладителните системи на централата бяха разрушени, което доведе до разтопяването на три реактора и отделянето на големи количества радиация.

Водата, която е била използвана за охлаждане на трите повредени активни ядра на реактора, които остават силно радиоактивни, се съхранява в резервоари.

Япония изпуска пречистената вода от Фукушима в морето през пролетта на 2023 г.
Снимка: Shutterstock

Остава обаче загрижеността сред японското население и съседните страни относно потенциалната опасност за здравето вследствие на изпускането на отпадъчните води, които включват тритий - страничен продукт от производството на ядрена енергия и възможен канцероген при високи нива.

Учените посочват, че не е известно въздействието от дългосрочното излагане на ниски дози на тритий върху околната среда и хората. Опасенията са, че той може да има по-голямо въздействие върху хората, когато се консумира в риба, отколкото когато е във водата.

Планът за изпускането на пречистената вода ще стане официален след 30-дневен обществен преглед - формалност, която не се очаква да отмени одобрението.

Правителството и Tepco планират постепенното изпускане да започне през пролетта на 2023 г.

Замърсената вода се съхранява в около 1000 резервоара в повредената централа. Очаква се резервоарите да достигнат капацитета си от 1,37 милиона тона следващата година.


Поставете оценка:
Оценка 1 от 3 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 СССР

    11 1 Отговор
    Японската радиация е полезна за всички.... Само Руската е вредна защото не знаехме за нея ,а Япония ни индормира затова е безвредна...... Като почнат да ни светят плюнките ще ни кажат че е заради Чернобил .....

    Коментиран от #4

  • 2 Димов

    9 1 Отговор
    Грийнпийс мълчат като.......
  • 3 zeus

    1 0 Отговор
    Годзила: Началото :)
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Госあ

    0 0 Отговор
    Япония трябва отново да обедини Корея. С благословията на Поднебесната от която са взели една голяма част от културата си. Тогава корейците ще спрат с комплексите си и мизериите.
Новини по държави: