Китай и Япония започнаха първите си официални консултации в сферата на сигурността от четири години насам, съобщава "Ройтерс".
Китайските официални лица изразиха загриженост относно трупането на военна мощ от страна на Токио, докато японските дипломати се фокусираха върху близките отношения на Пекин с Русия и предполагаемото използване на шпионски балони.
Преговорите се провеждат в японската столица и целта им е облекчаване на напрежението.
Те идват на фона на опасенията на Япония, че Китай може да прибегне до сила, за да установи контрол над Тайван след атаката на Русия срещу Украйна - ход, който може да доведе до по-широк конфликт, в който да бъдат въвлечени също Токио и Съединените щати, и да наруши световната търговия.
През декември Япония заяви, че ще удвои разходите за отбрана през следващите пет години до 2% от брутния вътрешен продукт на страната - общо 320 милиарда долара - за да възпре Китай от започване на военни действия. Освен това Токио планира да придобие ракети с по-голям обсег, способни да поразяват цели в континентален Китай, както и да се запаси с други боеприпаси, необходими за водене на конфликт заедно с американските сили, разположени в Япония.
Пекин, който увеличи разходите за отбрана със 7,1% миналата година, харчи четири пъти повече от Япония за своите въоръжени сили.
В началото на разговорите днес китайският заместник външен министър Сун Уейдон изрази загриженост относно променящата се позиция на Япония в областта на сигурността.
"Международната ситуация със сигурността претърпя огромни промени и виждаме завръщането на едностранчивостта, протекционизма и манталитета от Студената война", подчерта той.
Сун отправи предупреждение и срещу "негативните ходове" на Япония по отношение на Тайван, "в тайно споразумение със сили извън региона".
От своя страна заместник-министърът на външните работи на Япония Шигео Ямада подчерта опасенията на страната си относно териториалния спор на двете съседни държави за необитаеми острови в Източнокитайско море, известни като Сенкаку в Япония и Диаою в Китай.
Той също така повдигна въпроси относно неотдавнашните съвместни военни учения на Пекин с Русия и китайските балони за наблюдение, забелязани над небето на Япония поне три пъти от 2019 г. насам.
"В отношенията между Япония и Китай има редица възможности, но ние сме изправени и пред много проблеми и притеснения", заяви Ямада пред Сун.
Китай отхвърли твърденията на Япония относно шпионските балони, наричайки ги "безпочвени".
Обвиненията на Токио последваха тези, отправени от САЩ, които миналия месец свалиха предполагаем китайски шпионски балон.
Миналата седмица Япония заяви, че планира да позволи на своите изтребители да свалят дронове, които нарушават въздушното ѝ пространство.
Последният диалог в сверата на сигурността между Китай и Япония се проведе в Пекин през февруари 2019 г.
Източник: News.bg
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 И за последен
12:51 22.02.2023
2 китай запазва неутралитет
12:54 22.02.2023
3 реру
12:56 22.02.2023
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 това е
12:59 22.02.2023
6 Шантав свят
13:31 22.02.2023