13 Март, 2023 17:25 958 6

Вносът на оръжие в Европа се удвои през 2022 г.

  • украйна-
  • европа-
  • близък изток-
  • оръжия-
  • внос-
  • световна търговия-
  • сипри

Със скок от 93% спрямо предходната година вносът се е увеличил и поради ускоряването на военните разходи на европейските държави, сред които Полша и Норвегия

Вносът на оръжие в Европа се удвои през 2022 г. - 1
Снимка: Shutterstock

Вносът на оръжие в Европа почти се е удвоил през 2022 г. Това се посочва в доклад на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI), съобщава "Франс прес".

Отбелязва се, че това се е случило благодарение на огромните доставки за Украйна, която се е превърнала в третата по големина страна вносител на оръжия в света.

Със скок от 93% спрямо предходната година вносът се е увеличил и поради ускоряването на военните разходи на европейските държави, сред които Полша и Норвегия.

Вносът на оръжие в Европа се удвои през 2022 г.
Снимка: Shutterstock

Изследователите очакват темповете на вноса да се ускорят още повече.

"Инвазията действително доведе до значителен скок в търсенето на оръжия в Европа, което ще има по-нататъшен ефект и най-вероятно ще доведе до увеличаване на вноса на оръжия от европейските държави", заяви Питер Веземан, старши изследовател в SIPRI.

Като се изключи Украйна, европейският внос през 2022 г. се е увеличил с 35%.

До миналата година Украйна беше незначителен вносител на оръжия. През 2022 г. обаче тя много бързо се превърна в третата по големина оръжейна дестинация в света, след Катар и Индия.

Данните на SIPRI сочат, че само на Украйна се падат 31% от оръжейните доставки за Европа и 8% от световните доставки като цяло.

Вносът на Украйна, включително даренията, е нараснал над 60 пъти през миналата година, като доставките са предимно на оръжие от складове.

Те включват около 230 артилерийски единици от САЩ; 280 полски бронирани машини и над 7000 британски противотанкови ракети, както и повече новопроизведени единици, като системи за противовъздушна отбрана.

Въпреки че е трудно да се определи стойността в долари заради непрозрачността на много договори, световната търговия с оръжие възлиза на над 100 млрд. долара годишно, а миналата година SIPRI посочи, че общите военни разходи за първи път са надхвърлили 2 трилиона долара.

Вносът на оръжие в Европа се удвои през 2022 г.
Снимка: Shutterstock

Оценката на Инситута за военните разходи за 2022 г. ще бъде публикувана през април.

Скокът на вноса в Украйна даде тласък на една вече възходяща тенденция, тъй като европейските страни бяха започнали да се превъоръжават предвид нарастващото напрежение с Москва след анексирането на Крим през 2014 г.

Веземан заяви, че европейските държави или вече са поръчали, или планират да поръчат оръжия, вариращи от "подводници до бойни самолети, от безпилотни самолети до противотанкови ракети, от пушки до радари".

Той обясни, че се разглежда всичко, защото идеята е да се укрепи военният капацитет чрез целия спектър от налични военни технологии.

Европейският съюз, който в момента уточнява плана за доставка на милиони снаряди за Украйна, работи и за увеличаване на местното производство в Европа.

Еврокомисарят Тиери Бретон обяви проект, включващ 15 производители в 11 страни членки.

По данни на SIPRI през последните пет години (2018-2022 г.) европейският внос се е увеличил с 47% в сравнение с предходните пет години, а световните трансфери са намалели с 5%.

За разлика от Европа, на всички останали континенти вносът е намалял през последните пет години.

Значителен спад е отбелязан в Африка (-40%), както и в Северна и Южна Америка (-20%), а също в Азия (-7%) и Близкия изток (-9%).

Друга съществена промяна е, че през миналата година Близкият изток се е превърнал във водеща дестинация за износ на оръжия - на него се падат 32% от общия световен износ, като така изпреварва Азия и Океания, която години наред беше на първо място, но през 2022 г. падна на второ с 30% от общия обем, а Европа я доближи с 27%.

SIPRI отбелязва, че въпреки че Китай продължава да разходва много за армията си, страната все повече произвежда оръжията си на местно ниво, вместо да внася много от Русия, което води до намаляване на износа за Азия.

Основните дестинации за трансфер на оръжия са Катар (10 % от общия обем в света), Индия (9 %) и Украйна (8%). Следват Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства (по 7%) и Пакистан (5%).

Петте най-големи страни износители в света през последните пет години остават САЩ (40%); Русия (16%); Франция (11%); Китай (5%) и Германия (4%).

Веземан обаче посочи, че въпреки че в САЩ се наблюдава ръст на износа, руският износ на оръжия намалява. Той допълни и че се обсъжда Китай да стане доставчик на Русия.

Източник: "Франс прес"


Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 9 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Последния Софиянец

    10 1 Отговор
    А с тези трилиони Земята можеше да е рай.

    Коментиран от #4

  • 2 Само така

    2 4 Отговор
    И ще продължи да се удвоява каквото повикало такова се обадило
  • 3 ✰ Б О Л Ш Е В И К ✰ ©©©℗ ☭★

    7 2 Отговор
    На американците това им харесвам, че принудиха пуделите си в Европа да вдигат разходите за отбрана и да задлъжняват за покупката на оръжие. След време това оръжие ще излезе в ръцете на хората в отделните държави за водене на граждански войни и с микса от идващите мигранти ще стане много весело в западните колониални държави!
  • 4 Чудно ми е

    4 6 Отговор

    До коментар #1 от "Последния Софиянец":

    Разия с тия трилиони от петрол и газ десетки години до сега и само 140 милиона население защо не е рая на земята а се превърна в държавата от която всичко живо бяга

    Коментиран от #5, #6

  • 5 ✰ Б О Л Ш Е В И К ✰ ©©©℗ ☭★

    3 3 Отговор

    До коментар #4 от "Чудно ми е":

    Къде за тебе е Рай? Сигурно на Запад да избягаш и да слугуваш или работиш най-черната работа, да си на квартира в една стая с още 7-8 човека които не са ти от семейството, а просто да може да ти е по-евтино?
    И за тебе това да е свободния и демократичен свят, че някой това ти го е казал?
    Аз предпочитам да си живея как беше преди 33 години в България - в собствено жилище или такова със символичен наем от работата, да работя държавна работа, а не на робовладелеца или чорбаджията. Сега България нали е със Запада и е капиталистическа държава, защо гледаш кой избягал на Запад и кой не иска да бяга на Изток?
  • 6 Защото

    2 4 Отговор

    До коментар #4 от "Чудно ми е":

    Не е Норвегия а яко краде путя и олигарсите.това не променя факта че с войната в Украйна той има право
Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания