Украйна и Полша постигнаха разбирателство по въпроса за транзита на украинско зърно през полска територия, след като Полша наложи забрана за внос на украинско зърно и други селскостопански продукти. Тя ще бъде възстановена в нощта на 20 срещу 21 април 2023 г., съобщи УНИАН.
Това заяви първият вицепремиер и министър на икономиката Юлия Свириденко след разговорите във Варшава, според пресслужбата на Министерството на икономиката.
"Ние се отнасяме към проблемите, които нашите полски колеги имат със същото внимание, както Полша се отнася към нашите проблеми. Затова трябва да реагираме бързо и конструктивно на тази кризисна ситуация. Въз основа на резултатите от преговорите беше решено, че транзитът на украински селскостопански стоки през територията на Полша ще бъдат деблокирани в нощта на четвъртък 20 април срещу петък 21 април тази година", каза министърът.
Свириденко подчерта, че сега украинското правителство очаква официална комуникация от полската страна относно техническите аспекти на транспортирането на украински продукти през Полша.
От петък от полунощ ще бъде пуснат транзитът на селскостопански продукти от Украйна през Полша, каза и министърът на развитието и технологиите на Полша Валдемар Буда по време на съвместна полско-украинска пресконференция по въпроса за повторното отваряне на транзита на храни и зърно през Полша, съобщи TVP World.
"Запазваме забраната за внос на стоки в Полша, като същевременно разрешаваме преминаването през Полша до четири полски пристанища и до други европейски страни", уточни Буда.
Доставките на зърно от Украйна, които ще бъдат възобновени в петък през Полша, ще бъдат ескортирани и наблюдавани от специализирана електронна система, каза министърът на земеделието Робърт Телус по време на пресконференцията.
Успяхме да създадем такива механизми, които да гарантират, че нито един тон зърно от Украйна няма да остане в Полша", подчерта Телус. Той добави, че превозите на зърно през Полша ще бъдат запечатани с електронни GPS пломби.
На свой ред министър Буда подчерта, че ще бъде въведена нова разпоредба, която ще направи невъзможно страните, към които е насочено зърното, да се оттеглят от транзит, ако зърното вече е на път.
Припомняме, че във вторник за втори ден продължиха разговорите между Полша и Украйна за възобновяване на транзита на зърно и други хранителни продукти, който Полша забрани преди дни. Това потвърди полският министър на земеделието Робърт Телус.
По думите му разговори се водеха както с Украйна, така и с Европейския съюз, за да се намери решение на казуса. "Искаме тези продукти да отидат в Европа, но да навлязат дълбоко в Европа", заяви Телус.
Той припомни, че през вчерашния ден - 17 април, двете страни седнаха на разговори, които Телус уточни, че са били дълги, но просто технически.
На 15 април стана ясно, че Полша забранява вноса на украинско зърно, както и на някои други хранителни продукти. Ден по-късно бе уточнено, че се забранява и транзита на тези стоки, тъй като е твърде вероятно те да достигнат до местния пазар. Унгария и Словакия също въведоха забрана на вноса на украинско зърно, а ЕС осъди действията на страните членки като неприемливи.
На 16 април служебният министър на земеделието Явор Гечев заяви, че България също обмисля да въведе подобна забрана, но повече подробности не са предоставени до този момент.
Източник: News.bg
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Зеленски
22:43 18.04.2023
2 Делю Хайдутин
22:44 18.04.2023
3 Възстановяват баба ми
22:45 18.04.2023
4 Мда
22:46 18.04.2023
5 Гориил
22:46 18.04.2023
6 Сандо
Коментиран от #7
22:53 18.04.2023
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 Лвов
23:06 18.04.2023
9 Мнение
С това зърно ще стане номера.Първо ,местните ще ядат замърсено зърно.Второ,местните производители ще фалират.Ново няма да се засее в Украйна заради войната.Местните също,защото са фалирали вече.Така ни чака Гладомор догодина и намаляване на индианците.Ето защо в този регион засипват с укро зърно.Защо не го карат в Африка или поне на Урсула,а от ЕС насила ни карат да го купуваме?
23:14 18.04.2023
10 СЛОНА
23:20 18.04.2023
11 Гориил
23:48 18.04.2023