Запорожката ядрена централа продължава да изпомпва вода от Каховския язовир, за да охлажда ядреното гориво и за да се избегне инцидент, заяви Международната агенция за атомна енергия, предаде Франс прес.
Унищожаването на язовира, намиращ се на река Днепър, предизвика евакуацията на хиляди хора от наводнените зони и породи безпокойство за Запорожката АЕЦ, окупирана от руснаците и намираща се на 150 километра нагоре по течението.
След проучване стана ясно, че операциите по изпомпване на вода би трябвало да продължат, дори и водното ниво да спадне под настоящия праг от 12,7 метра, който преди това бе преценен като критичен, обясни агенцията към ООН. Тя фиксира сега на 11 метра критичния праг на водното ниво.
"При тези трудни обстоятелства, това ни оставя малко повече време, преди евентуално да преминем към други източници на снабдяване с вода", заяви ръководителят на МААЕ Рафаел Гроси, който ще посети централата идната седмица.
Когато язовирът няма да може повече да бъде използван, централата може да прибегне до използването на резервоар наблизо - така наречения ретенционен басейн - както и до по-малки резервоари и до кладенци на място, които биха могли да доставят вода за охлаждането за няколко месеца", допълни Гроси.
Той обаче предупреди, че ситуацията си остава потенциално опасна и много несигурна.
Горивото в активните зони на реакторите и в басейните за съхранение трябва да се охлажда постоянно, за да се предотврати авария и в резултат на нея отделяне на радиоактивни вещества в околната среда.
Персоналът на АЕЦ Запорожие вече въведе мерки за ограничаване на потреблението на вода, като тя се използва само за основни дейности, свързани с ядрената безопасност.
МААЕ, която разполага с екип от експерти в централата, поиска достъп до мястото, където се измерва нивото на водата в резервоара, за да може да извърши независими проверки.
Киев и Москва се обвиняват взаимно за разрушаването на язовира.
Запорожката АЕЦ, най-голямата в Европа, е в центъра на конфликта - тя беше обстрелвана няколко пъти и седем пъти беше изключвана от електрическата мрежа, откакто беше превзета от руската армия на 4 март 2022 г., десет дни след началото на инвазията в Украйна.
Източник: БТА
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Дядя
Коментиран от #2
05:51 09.06.2023
2 Коно
До коментар #1 от "Дядя":
Всъщност, тези системи използват два контура: първичен и вторичен. Та за това се строят близо до големи водоизточници: големи реки или водни басейни.Коментиран от #3, #6
06:44 09.06.2023
3 Мимч
До коментар #2 от "Коно":
А Днепър малък ли е?Вода в него много.Нашата АЕЦ на Дунав помпи от реката..Що да не може и Запорожката да помпи директно от Днепър..Коментиран от #4, #5
06:59 09.06.2023
4 Коно
До коментар #3 от "Мимч":
Защото мащабите са различни, за това.07:57 09.06.2023
5 Коно
До коментар #3 от "Мимч":
“Помпинето” на АЕЦ-а не става като от бунара на двора, трябва за да смениш водоизточника да направиш проект за преместване на външната тоалетна за да мине маркуча(съгласувано с МААЕ).08:03 09.06.2023
6 Дядя
До коментар #2 от "Коно":
Ами то ти е написано-"Когато язовирът няма да може повече да бъде използван, централата може да прибегне до използването на резервоар наблизо - така наречения ретенционен басейн ", но аз го казвам на обикновен език, защото кой ще разбере "ретенционен"?08:03 09.06.2023
7 Защо
08:31 09.06.2023
8 Тодор Младенов
11:13 22.06.2023