Майката на 17-годишния младеж, който беше спрян с колата си и убит от полицай през юни във Франция, поведе протест в неделя, за да призове за справедливост. Това стана, след като полицаят, заподозрян във фаталната стрелба по сина ѝ, беше освободен от ареста в очакване на по-нататъшно разследване, предаде Асошейтед прес.
Смъртта на Нахел Мерзук през юни предизвика бунтове в цялата страна, които подчертаха гнева срещу полицейското насилие, бедността и дискриминацията към хора с имигрантски произход. Мерзук е от северноафрикански произход.
Няколкостотин души се събраха в неделя на мястото, където той беше убит - площад Нелсън Мандела в парижкото предградие Нантер. Полицейски микробуси бяха наредени по близките улици. За кратко избухнаха викове, когато по полицията бяха хвърлени предмети, но като цяло събирането беше мирно.
Майката на покойния тийнейджър, Муния, се разплака от емоции, докато описваше липсата на сина си. Тя поведе групата със скандирания „Справедливост за Нахел“.
Сред тълпата имаше хора, преживели полицейско насилие, като музикалния продуцент Мишел Зеклер, както и леви активисти и майки, страхуващи се, че децата им могат да преживеят същата съдба като Мерзук.
Няколко описаха ужас от крайнодясна кампания за групово финансиране, която събра 1,6 милиона долара за полицая, преди той да излезе от ареста.
„Не разбираме освобождаването му“, каза Надя Еса, жителка на Нантер. „Това е лош сигнал за младите хора.“
Тя каза, че е отказала да пусне 17-годишния си син, който има марокански корени, седмици след смъртта на Мерзук.
Видеозапис от деня на смъртта на Мерзук показва двама полицаи на мотоциклети до прозореца на колата, която управлява, единият с пистолет, насочен към тийнейджъра. Докато колата потегля напред, полицаят стреля.
Полицаят, който е идентифициран само като Флориан М., е арестуван два дни по-късно и му е повдигнато предварително обвинение в умишлено убийство. В сряда прокуратурата на Нантер каза, че магистратите са стигнали до заключението, че продължаващото му задържане „вече не отговаря на законовите критерии“, при които е бил задържан.
Предварителните обвинения според френското законодателство означават, че магистратите имат сериозни основания да подозират неправомерни действия, но оставят повече време за по-нататъшно разследване. Не е ясно дали и кога делото ще влезе в съда.
Протестите срещу смъртта на Мерзук бързо се превърнаха в безредици, които се разпространиха в градовете из Франция, водени от реакция главно на тийнейджъри срещу френска държава, която според мнозина редовно ги дискриминира, и подсилена от социалните мрежи.
Хаосът утихна след масово разгръщане на полицията и нанесе щети за 100 милиона евро щети по училища, магазини и други обществени сгради, много от които още не са ремонтирани. Правителството обеща редица мерки в отговор на събитията през лятото, насочени най-вече към по-строги полицейски мерки и съдебно преследване.
„Всички познаваме някой в семейството или обкръжението ни, който е бил засегнат от полицейско насилие, защото сте арабин или черен“, каза Ибрахим Асебане, 22-годишен студент по компютърни науки от Нантер, по време на протеста в неделя.
„Единственият път, когато ни чуха, беше, когато имаше бунтове“, каза Асебане. „Ние не подкрепяме това, но разбираме откъде идва гневът.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Мъ де ра т0 ра е тъ п0 к0 пе ле
05:33 20.11.2023
3 Мъ де ра т0 ра е тъ п0 к0 пе ле охлюф
05:33 20.11.2023
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Току-що
05:47 20.11.2023
6 маймунека си беше стоял в африка
06:25 20.11.2023
7 жорко
08:05 20.11.2023
8 Булдог
09:42 20.11.2023
9 Факт
Коментиран от #11
11:47 20.11.2023
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 Фактолог
До коментар #9 от "Факт":
Я раздуй как е виждал Франция след 100 години въпросният австриец, който, да не забравяме, е бил доста гъст с аллахакбаровците?04:46 04.12.2023