8 Април, 2024 03:11 1 880 14

На 8 април 2013 г. Инсулт покосява Маргарет Тачър

  • маргарет тачър-
  • великобритания-
  • премиер-
  • инсулт

Този не особено дипломатичен подход обаче се оказа изцяло успешен

На 8 април 2013 г. Инсулт покосява Маргарет Тачър - 1
Снимка: Shutterstock

Маргарет Тачър ще остане в учебниците по история като най-дълго управлявалия премиер на Великобритания през ХХ-ти век. Тя заемаше този пост от 1979-та до 1990-та. В този период Тачър задвижи обхватни икономически и социални реформи. Тя съкрати социалните облаги и намали субсидиите за държавните предприятия, а това доведе до масови протести, особено от страна на синдикатите. Тъкмо на Тачър обаче се удаде успешно да ограничи влиянието им, независимо от традиционната им сила. И изведнъж цяла Европа заговори за "тачъризма".

Онова, за което бизнесът във Великобритания я славослови, дава обаче и повод за редица критики. Реформите и безпримерните приватизации на държавни фирми, както и почти безкритичното пропагандиране на свободната пазарна икономика разсипаха много съдби. Броят на безработните се увеличи до рекордното ниво от над три милиона души. Тяхната мизерия обаче не засегна Желязната лейди. Тя продължи да следва твърдата си линия, както вътре в страната, така и в международната политика.

Тачър и международната политика

Тачър ще се запомни с успешно водената война за Фолклендските острови, макар Аржентина и до днес да смята бившата управничка от Даунинг Стрийт за военнопрестъпник, дал заповед за потапянето на военния кораб "Генерал Белграно" и отговарящ за смъртта на 323 души, намирали се на борда му. Доста критики породи ангажимента ѝ за освобождаването на чилийския диктатор Пиночет, само защото ѝ беше оказал помощ по време на войната срещу Аржентина.

И до днес европейските дипломати с ужас си спомнят за 1984-та, когато Маргарет Тачър успя по типично неотстъпчивия си начин да издейства т.нар. "британски изключения" (става дума за това, че страната плаща по-ниски вноски към общия европейски бюджет, отколkото би следвало). По онова време тя беше заявила чисто и просто: "I want my money back" (Искам си парите обратно). Този не особено дипломатичен подход обаче се оказа изцяло успешен. Преговорната тактика на винаги изрядно облечената жена с "бетонна фризура" неслучайно беше наречена "handbagging" - говори се, че в решаващи ситуации тя решително удряла по масата с чанта.

По време на Обединението на Германия Тачър също играе решаваща роля. Както сямата тя признава, представите ѝ за Германия са били създадени под впечатлението на първите години от Втората световна война, без да се променят съществено и десетилетия по-късно. Тъкмо затова тя остава до последно решителен противник на Обединението. Когато става ясно, че все пак няма да успее да се наложи, тя прокарва поне условието да се запази следвоенното прокарване на границите.

Тачър продължи да дърпа конците и след 1990-та

Дори и когато Тачър се оттегли от премиерския пост през 1990-та, предавайки властта и лидерския пост в консервативната партия на Джон Мейджър, Желязната лейди продължи да дърпа конците задкулисно. Самият Мейджър впоследствие се оплакваше, че Тачър направо саботирала неговото правителство.

Желязната лейди отпразнува 80-ия си рожден ден с огромно парти заедно с британската кралица Елизабет Втора, която ѝ е почти връстница и с която бившата премиерка имаше особено близки отношения. На въпросното тържество бяха поканени 650 специално подбрани гости.

През последните години болната от деменция Тачър живя усамотено и встрани от всякакви обществени прояви. Тя почина на 8 април 2013-та на 87-годишна възраст вследствие на инсулт.


Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 10 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 ха ха

    7 9 Отговор
    Преведе успешно Обединеното Кралство през много драматични времена.
  • 2 хммм

    7 4 Отговор
    как ли се срамува от днешна Англия?
  • 3 Пак ли

    16 4 Отговор
    Беше мръсница Тачър и расистка това си спомням за тази
  • 4 Тая gaд нечиста

    15 4 Отговор
    толкова вреда нанесе на Великобритания че още и сърбат супата.
    Затова толкова са се радвали като е ритнала камбаната.

    Коментиран от #6

  • 5 Иван

    13 4 Отговор
    Не искам да се връща комунизма, но сега е в пъти по-зле, аз не мога да отгледам дете.

    Има идиотизъм в това - да живееш глупаво.

    Не приемам да се мъча, заради някакви тарикати, че им трябва на тях лека кола, аз да не мога да си напълня хладилника.

    И - впрочем - започвам работа в 5 сутринта и в 4 съм буден и така.

    А някой си "мърка" до 12 на обед, няма лошо, "мъркай" си, но все пак трябва да не пречиш.

    Влизам в магазина навремето - 1985 година и - мога да си купя нещо, пък - заплатата ми - 150 лева.

    Наем на гарсониерата беше 100 лева.

    Но - имахме пари, не беше така.
  • 6 РЕАЛИСТ

    19 2 Отговор

    До коментар #4 от "Тая gaд нечиста":

    В Англия я мразят. Работническата класа я ненавижда. Тя смаза с кръв протеста на миньорите и сведе до минимум ролята на профсъюзите. После по неведоми пътища предизвика Фолклендската война, за да се спаси от народния гняв. Като почина навсякъде звучеше песента" Вещицата умря" Чак се радваха БиБиСи, че песента е на второ място в класацията. Разбраха, че нищо не е забравено и никой не е забравен.
  • 7 Колю Пъръма

    6 6 Отговор
    Ванко пипелянко щом не искаш да се върне комунизма Яш му глъвуня и си бъди робче и примерена главичка !!!???
  • 8 Свързвам я с

    2 1 Отговор
    дерегулация на финансовата сфера и погром на британските профсъюзи. Колко бой са изяли миньорите и печатарските работници от полицията само те си знаят. Торите много си я тачат, защото води безмилостно класовата война. Договорките и с Мърдок бяха описани в разследването на съдия Левисън. Въобще е един от министър председателите, които се помнят. Точно обратното на това, което твърди един от нашите самохвалци, че министър председатели не се помнят.
  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 Умирам от смях

    1 0 Отговор
    ще си вържа черно на м-у,я
  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 Този коментар е премахнат от модератор.

Новини по държави: