Президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви след подписване на двустранно споразумение за сигурност с Румъния, че е "благодарен за всеки израз на солидарност със страната и народа си", предаде агенция Аджерпрес, цитирано от БТА.
„Заедно с румънския президент Клаус Йоханис във Вашингтон подписахме споразумение за сигурност между двете страни. Определихме конкретни точки на сътрудничество за укрепване на сигурността в Черноморския регион. Украйна ще получи от Румъния система „Пейтриът“ и подкрепа за нашата отбранителна индустрия. Освен това Румъния, заедно с нашите партньори, ще подкрепи центъра за обучение на украински пилоти на F-16. Благодарен съм за всеки израз на солидарност с нашата страна и народ", написа Зеленски в платформата „Екс“.
"Присъединяваме се към други съюзници и партньори, спазвайки ангажимента, който поехме в декларацията от Вилнюс #Г-7", посочи от своя страна в същата социална мрежа президентът на Румъния Клаус Йоханис.
"Румъния е била силен поддръжник на Украйна и ние ще продължим неотклонно по този път, за да може Украйна да се защити, да спечели тази война, да постигне справедлив мир и да се придвижи към възстановяване, икономическа стабилност и устойчивост, както и към интеграция в ЕС и НАТО, в полза на всички свои граждани", добави Йоханис в „Екс“.
Украйна е сключила споразумения с 23 страни, подписали Декларацията на Г-7, включително с Европейския съюз, и продължава преговорите с всички останали държави, подписали Декларацията. Всички тези споразумения имат сходна структура, като в тях се очертава вече предоставената подкрепа и се определят приоритетите за бъдещо сътрудничество с Украйна, с акцент върху военното сътрудничество и сътрудничеството в областта на сигурността в широк смисъл, но не само, пояснява Аджерпрес.
Двустранното споразумение между Румъния и Украйна предвижда, наред с другите неща, спешни консултации в срок от 24 часа, „в случай на нова агресия на Русия срещу Украйна или на значителна ескалация“, съобщава Аджерпрес, като се позовава на текста на споразумението, оповестен от румънското президентство.
Тези консултации могат да се провеждат по искане на всяка от страните "двустранно или по други канали, които те считат за подходящи, за да се определят подходящите мерки, необходими за противодействие или възпиране на агресията или ескалацията".
Румъния заявява, че в зависимост от случая ще предложи на Украйна "бърза и устойчива помощ в областта на сигурността, военно оборудване във всички области и икономическа помощ, ще търси съгласие в ЕС за налагането на икономически и други разходи на Русия и ще се консултира с Украйна относно нейните нужди при упражняването на правото ѝ на самоотбрана, залегнало в член 51 от Устава на ООН".
В двустранното споразумение се посочва още, че "бъдещето на Украйна е в НАТО и че Украйна ще стане член на НАТО в бъдеще".
Румъния се ангажира да продължи да оказва подкрепа на Украйна по линия на цялостния пакет за подпомагане на НАТО и да насърчава възможностите за сътрудничество в рамките на съответните инициативи на ЕС, включително тези, насочени към увеличаване на производствения капацитет в областта на отбраната и засилване на сътрудничеството с украинската отбранителна промишленост.
Документът подчертава ангажимента на Румъния да продължи да подкрепя Украйна "толкова дълго, колкото е необходимо" за спечелване на войната, като "поддържа настоящото динамично ниво на помощ, включително пакетите за военна помощ, договорени между двете министерства на отбраната".
Освен предоставянето на система за противовъздушна отбрана „Пейтриът“ в документа се посочва, че "като част от сътрудничеството в областта на отбраната, Румъния ще улесни транзита на цялото необходимо оборудване на своя територия до Украйна възможно най-бързо".
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.