В цял Ирак мерките за сигурност са изключително засилени, тъй като страната гласува в първите си парламентарни избори откакто американските войски се оттеглиха преди три години, съобщава Би Би Си.
Премиерът Нури ал Малики се надява да си спечели трети мандат на поста, въпреки все по-честите и мащабни бунтове в западната част на страната и острото разделение между жителите на страната.
Икономиката на страната е в тежко състояние, сунитските бойци в западната провинция Анбар постоянно влизат в ожесточени сблъсъци с иракската армия, а Малики, който е сунит, е критикуван, че влошава религиозните конфликти и че се опитва да консолидира властта си, коментира Ройтерс.
Малики призова гласоподавателите въпреки опасностите и напрежението да отидат до урните, "за да изпратят послание в лицето на тероризма". За да увеличат сигурността по улиците на Багдад и да предотвратят самоубийствени бомбени атентати, властите наложиха забрана за придвижване с автомобили в изборния ден.
Ирак преживява най-страшните вълнения от 2008 г. насам с 160 убити само през изминалата седмица.
Някои избиратели са многократно претърсвани преди да влязат в тъмната стаичка, съобщава Би Би Си.
Първият съобщен случай за насилие в сряда беше в град Дибис, в северната част на района Киркук, където крайпътна бомба уби две жени тръгнали да подадат гласа си.
Избирателните секции отвориха врати в 07:00 часа местно време (04:00 по Гринуич) и ще приключат работа в 18:00 часа. Близо 22 милиона иракчани имат право да дадат гласа си в днешния ден. Те могат да го направят в почти 50 000 избирателни секции, открити в цялата страна.
Според политическите анализатори нито една партия няма да спечели мнозинство в 328-местния парламент. Дори партията на Малики „Алианс Върховенство на закона" да получи най-много гласове, както се очаква, сформирането на правителство ще отнеме време, според някои – дори година. Самият премиер е уверен в победата си и представя партията си като защитник на шиитското мнозинство от сунитите и близката до "Ал Кайда" джихадистка групировка "Ислямска държава в Ирак и Левант".
Основният съперник в надпреварата за премиерския пост е председателят на парламента Усама ал Нуджаифи, който твърди, че по време на управлението на Малики сунитите са страдали от "тероризъм и милиции". Останалите шиитски, сунитски и кюрдски партии също не желаят той да остане на власт, но няма вероятност да спечелят повече гласове от него.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Монго
16:20 30.04.2014
2 Stone Kold
03:57 03.05.2014