Тема: Украйна

Руските провокации в Балтийско море ще зачестяват?

23 Юли, 2025 20:05 2 248 87

  • балтийско море-
  • нато-
  • русия-
  • сенчест флот-
  • дания

От началото на годината Дания засили контрола срещу т.нар. „сенчест флот" на Русия

Руските провокации в Балтийско море ще зачестяват? - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA, учение във Финландия

Европа трябва да има готовност за ескалация на конфликта с Русия в Балтийско море. Експертът по сигурността Хелге Адрианс от берлинската фондация „Наука и политика" смята, че предстои значително увеличаване на руските танкери от т.нар. „сенчест флот" в Северно и в Балтийско море след приемането на последния пакет санкции на ЕС срещу руския износ на газ и нефт. Казано иначе: по-нататъшната ескалация на конфликта с Русия в района на Балтийско море е неизбежна.

Същевременно Русия продължава да се въоръжава и да укрепва военната си мощ в региона, например на Ладожкото езеро близо до Санкт Петербург, посочва Адрианс, позовавайки се на проучване на "Наука и политика".

Още новини от Украйна

Над 60 контролни поста пред бреговете на Дания

От началото на годината Дания засили контрола срещу т.нар. „сенчест флот" на Русия - танкерите, чиято собственост трудно може да се установи. От Датската служба за морско корабоплаване потвърдиха за ДВ, че от февруари насам в близост до датския крайбрежен град Скаген са били проверени повече от 60 танкера за превоз на нефт. Сред тях е имало и кораби от въпросния сенчест флот.

Два танкера са били задържани заради проблеми със сигурността, опазването на околната среда и защитата на моряците, информират от Службата за морско корабоплаване. Засилването на контрола от страна на датските охранителни органи е в синхрон със санкциите на ЕС срещу руската петролна икономика, с приходите от която Русия продължава да води нападателната си война срещу Украйна.

Сенчестият флот: риск за околната среда

Съгласно международното морско право крайбрежните държави всъщност трябва да гарантират свободното корабоплаване. Прагът, при който държава като Дания може в своята изключителна морска икономическа зона да контролира, да прави проверки на борда и евентуално да попречи на кораб да продължи пътуването си, е много висок, казва пред ДВ Кристиан Бюгер от Копенхагенския университет.

Той може да бъде преминат тогава, „когато корабът няма флаг или ако вчера е плавал под панамски флаг, а днес - под либерийски. В този случай властите могат да предположат, че всъщност не принадлежи на определена държава, което е забранено съгласно международното морско право". Контролни мерки могат да бъдат предприети и ако се смята, че от плавателния съд произтича заплаха за околната среда.

Затова при извършването на проверки на кораби пред Скаген Датската служба за морско корабоплаване се позовава особено на стандартите в сферата на сигурността и опазването на околната среда. „Мерките се предприемат като реакция на движението на по-стари кораби, които транспортират нефт през датските проливи, което представлява повишен риск и повод за загриженост за сигурността в морето, на моряците и на околната среда."

"Динамика на провокациите" с Русия

Според Русия тези основания са измислени. В края на май говорителят на руския президент Дмитрий Песков заяви, че Русия ще продължи да защитава корабоплаването „с всички легални средства". Обмисляло се разполагането на сили за сигурност на корабите под руско командване.

Кристиан Бюгер от Копенхагенския университет предупреждава за възможна спирала на ескалация в Балтийско море. „В крайна сметка и двете страни искат да установят как ще реагира другата."

Европа би трябвало да се подготви за „динамика на провокациите - не само по море. Мисля, че ще видим и все по-интензивно използване на дронове", смята Бюгер.

Все повече дронове и над Балтийско море?

Дания до момента е купила от САЩ десет от т.нар. ветроходни дронове за морско наблюдение. „Това са много гъвкави платформи, които могат да бъдат оборудване с различни сензори за електронно разузнаване и камери", обяснява Бюгер.

Същевременно той и неговият изследователски екип регистрират все повече дронове с неясен произход, но за които се предполага, че са руски. „Много е вероятно да зачестят тези инциденти", казва Бюгер. „Можем например да си представим, че такива дронове повреждат някоя инсталация за производство на вятърна енергия, които крие потенциал за ескалация."

Ученият не изключва нещо подобно да се случи още тази година.

Автор: Франк Хофман


Поставете оценка:
Оценка 2 от 32 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Вузраждане

    13 61 Отговор
    Защо сте затворили мненията за новината за тази гнусна руска партия Вузраждане на руския партиен форум? Такова гнусно нещо ли трябва да се търпи? Копейката Костадинов снимал се пред руското знаме като някое изпънато селяндурче! Какъв позор! И ГЕРБ са до Възраждане в управление. Днес България има едно русистко управление! Септември ще му бъде поставен края. И Пеевски ще нарича ПП руска партия? Тази свин която спря продажбата на реакторите на Украйна. Ядосайте много хора.

    Коментиран от #6, #7, #10, #14, #15, #30

  • 2 Последния Софиянец

    36 10 Отговор
    България купува противокорабни ракети от САЩ за милиард и половина за война с Русия в Черно море.

    Коментиран от #8, #11, #13, #68

  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 И вие си мислите

    48 5 Отговор
    че ще ги спрете.
    Започнах да съжалявам че се родих в Европейския съюз заради нашите гинеколожки комисари и всички останали изкукуригали същества на ръководни постове. А започнах да съжалявам от момента в който една смислена източно германка покани животните на гости и ги направи повече отколкото нас живеещите тук.

    Коментиран от #16

  • 6 Справедлив

    38 4 Отговор

    До коментар #1 от "Вузраждане":

    Пий си хаповете
  • 7 Пази

    30 3 Отговор

    До коментар #1 от "Вузраждане":

    Скалната вена. Не се напъвай. Ще ти трябва.🖕
  • 8 Ами

    11 52 Отговор

    До коментар #2 от "Последния Софиянец":

    Черно море не е само на Русия. Нека да се опитат да правят нещо и ще изгърмят. Пък и България не е нужно да прави нещо. Турция има пълната възможност да потопи целия черноморски флот на терористите.

    Коментиран от #18, #45, #79

  • 9 си дзън

    12 47 Отговор
    От руснаците чакай само провокации, саботажи, убиства и кражби.

    Коментиран от #22

  • 10 Дзегун

    36 3 Отговор

    До коментар #1 от "Вузраждане":

    Бегай, ненужнико!
  • 11 Справедлив

    35 1 Отговор

    До коментар #2 от "Последния Софиянец":

    Ще качим Пеевски да се вози на тях БЕЗПЛАТНО
  • 12 Някой

    42 6 Отговор
    Зеле, кои са провокациите на руснаците? Вие, натювците, нима не правите провокации срещу руснаците?
    Хайде стига плоскоземна пропаганда. По-припаднали от вас няма.
  • 13 Прокурор

    34 3 Отговор

    До коментар #2 от "Последния Софиянец":

    Правителството на Желязков е разрешило на военния министър да тегли заем до 3 МИЛИАРДА ЕВРО за въоръжаване по европейски програми, и голямата файда щяла да бъде, че парите няма да се облагат с ДДС!
  • 14 Виткоф бабаита

    23 2 Отговор

    До коментар #1 от "Вузраждане":

    Сус беХюмне
  • 15 МОДЮ- РАТТОРА

    25 2 Отговор

    До коментар #1 от "Вузраждане":

    Тихо бе пррррДуеk,не нарушавай добрия тон в дискусията !
  • 16 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 17 хаха

    34 4 Отговор
    Вече е явен основния кандидат, който ще разшири протока за сметка на миниатюрната си държавица, въпросът е ще продължи ли да съществува Дания, ако населението ѝ бъде изпепелено и удавено за назидание на останалите плъхове.
  • 18 Кирил Петков

    24 2 Отговор

    До коментар #8 от "Ами":

    Абе Фессс,кой се интересува от мнението ти ?
  • 19 Злобното Джуджи

    8 31 Отговор
    Повикайте украинските морски дроноводи, те бързо ще пратят руския балтийски флот при Масква.
    Хоспади какой СТЬIД 😁😁😁

    Коментиран от #34, #80

  • 20 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 21 Забрана

    27 2 Отговор
    Пълна забрана за притежаване, съхраняване, каране и продажба на тротинетки. Минимум 10 години затвор при нарушаване на гореизброеното. Защитете нормалното движение на ХОРА по тротоарите.
  • 22 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 23 вай вай вай

    8 22 Отговор
    руските завалии, това им остана накрая, да правят провокации хехехееее
  • 24 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 25 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 26 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 27 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 28 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 29 Мони

    4 27 Отговор
    Всяка сутрин благодаря на Господ, че не съм се родил руснак.

    Коментиран от #33

  • 30 По искане на Възраждане

    4 24 Отговор

    До коментар #1 от "Вузраждане":

    е това. Защото под всяка статия за тях, всеки ги обижда, подиграва им се и ги наритва и става много грозно.
    В България руснаците не са много обичани, особено напоследък.

    Коментиран от #31

  • 31 няма коментари

    8 8 Отговор

    До коментар #30 от "По искане на Възраждане":

    под платените статии
  • 32 да питам

    6 23 Отговор
    А крайцера Мацква изплува ли, оправиха ли го вече ?

    Коментиран от #36, #56

  • 33 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 34 Макгрегър

    23 1 Отговор

    До коментар #19 от "Злобното Джуджи":

    Злобно ли си е ясно Зеленски но варианта да бъдеш бетониран в някой строеж, или пуснат с бетонни ботуши в морето е вече 80% спрямо това, да бъдеш затворен до живот.
    Мнение изказано от западен военен.
  • 35 Порно

    28 1 Отговор
    Смешници, крайбрежната държава може да контролира корабоплаването само в териториалните си води, в икономическата зона може да се намесва ако се нарушават правата и, например с промишлен риболов или с добив на нефт. Всичко друго са пиратски акции и да не пискат , ако руснаците се защитят.
  • 36 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 37 Мишел

    28 7 Отговор
    Морската блокада на Куба приключва светкавично, когато съветскаска подводница изплува между военен флот на САЩ и търговските кораби, които американците опитваха да спрат.

    Коментиран от #39, #70

  • 38 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 39 верно ли?

    5 22 Отговор

    До коментар #37 от "Мишел":

    И затова СССР скоропостижно си натовари и си прибра ракетите от Куба? Жива да не бях!
  • 40 хаха

    22 5 Отговор
    Не само 1,5 милиона укронацисти, но 10 хиляди наемника и офицери от Нато гледат тревата от към корените и чакат още милиони нацисти при себе си.
  • 41 Азззззззз

    23 4 Отговор
    Не беше ли тая европа взривила северните потоци? Щото нещо за провокации пише в заглавието.
  • 42 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 43 Мони

    6 18 Отговор
    Всяка сутрин се събуждам щастлив и доволен, че не съм се родил руснак. Това ми оправя деня още от сутринта.

    Коментиран от #46, #57

  • 44 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 45 ...

    5 23 Отговор

    До коментар #8 от "Ами":

    Черноморския флот на Русия е 80% унищожен, останаха 4-5 малки корабчета, но ги изтеглиха и ги скриха. В момента Русия няма присъствие в Черно море. Просто руски кораб там не може да оцелее.

    Коментиран от #71, #72

  • 46 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 47 аz СВОПобеда80

    6 11 Отговор
    Oчакваме включване на крайцера Москва
    🤣🤣🤣
  • 48 много

    5 14 Отговор

    До коментар #46 от "Българин":

    много от далече вониш на валенки и ватенка

    Коментиран от #61

  • 49 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 50 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 51 Град Дуп Ница

    7 4 Отговор

    До коментар #38 от "Последния Софиянец":

    Кестен,ти можеш единствено да избиваш срамните буби ,налази ли те след нерегламентирани контакти .

    Коментиран от #65

  • 52 Отец Теофилий

    3 4 Отговор

    До коментар #46 от "Българин":

    Спипам,ли те ще пуснеш топла солена вода в крачолите.

    Коментиран от #55

  • 53 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 54 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 55 Кер Естетто

    2 3 Отговор

    До коментар #52 от "Отец Теофилий":

    Като малък,разширявали ли са ти ∆π€тто?Ако не и като голям можем да го направим .
  • 56 аz СВОПобеда80

    4 10 Отговор

    До коментар #32 от "да питам":

    Да добавя!Единственият и последен руски самолетоносач от времето на СССР Кузя бе претопен.
  • 57 Ами охлюффф

    5 4 Отговор

    До коментар #43 от "Мони":

    Е не всеки може да е късметлия ,ромм от Хумата ,като теб .
  • 58 ГЛАДНИЯ НА СИТИЯ НЕ ВЯРВА

    11 3 Отговор
    ЕЛАТЕ В ВАРНА ЩЕ ВИ ДАМ КОРДИНАТИТЕ НА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ПРЕЗ РАБОТНО ВРЕМЕ КОГАТО ИМА КВОРУМ ЗА ЯКО КРАДЕНЕ
  • 59 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 60 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 61 така е

    3 10 Отговор

    До коментар #48 от "много":

    тази агресия, присъща на копейките, е типично доказателство за пълно отчаяние, от факта че Лусия е бита карта.
  • 62 Хубаво аре и това разбрахме

    10 1 Отговор
    (Казано иначе: по-нататъшната ескалация на конфликта с Русия в района на Балтийско море е неизбежна.)....... нещо друго има ли?
  • 63 Сократ

    13 2 Отговор
    Дойче зеле защо не напише за подготвения план на новите немски нацисти да атакуват и унищожат Калининград и областта? Май швабата пак иска да яде бой. Ама този път е Путин, не Сталин. Няма да има прошка.
  • 64 Сократ

    5 1 Отговор

    До коментар #59 от "Учуден":

    А ти чия измет си? Можеш ли да назовеш господаря си?

    Коментиран от #66

  • 65 Последния Софиянец

    2 11 Отговор

    До коментар #51 от "Град Дуп Ница":

    Това, което пишеш, не може да промени фактите, които аз съм написал. Просто показваш ниския капацитет и интелект на почитателите на Русия, а това не е добра реклама за Русия, губи фенове и ефекта от това което пишеш, става обратен. С две думи по-зле и от безсмислен 🤣

    Коментиран от #67

  • 66 ....

    3 13 Отговор

    До коментар #64 от "Сократ":

    Робското мислене и наличието на господар е типично за руския крепостен. )))

    Коментиран от #87

  • 67 Град Дуп Ница

    3 7 Отговор

    До коментар #65 от "Последния Софиянец":

    Млади момко,срамните буби които си закачил са вследствие контактите ти с жрици на любовта по тир паркингите .

    Коментиран от #69

  • 68 Ами купува

    11 11 Отговор

    До коментар #2 от "Последния Софиянец":

    Ако рушняците бяха нормални хора а не агресори нямаше да се налага да купуваме оръжия.А пък вие русофилите продължавайте да ги подкрепяте.

    Коментиран от #74

  • 69 МНОГО,

    6 1 Отговор

    До коментар #67 от "Град Дуп Ница":

    МНОГО СИ ГОЛОСЛОВЕН МОМКО. АМА ТО ВСИЧКО ОПИРА ДО ЦЕНТРАЛНИЯ ПРОЦЕСОР, ТОВА СХВАЩАШ ЛИ ГО? ЕДВА ЛИ.
  • 70 777777

    11 4 Отговор

    До коментар #37 от "Мишел":

    Рашистки измишльотини и пропаганди драги ми мишел.Такова никога не се е случвало.Ха ха ха.
  • 71 Мишел

    7 11 Отговор

    До коментар #45 от "...":

    Фантазираш.
    От руския Черноморски военен флот, който е 61 кораба и една подводница, е потопен крайцера Москва и два малки ракетни катери. Останалите няколко ударени кораба и подводницата са ремонтирани и са в строя. Флотът участва с крилати ракети морско базиране във всички удари срещу Украйна.
    Украинският Черноморски военен флот , който е 60 кораба и една подводница, включително най големия военен кораб в Черно море тежкия крайцер "Киев" и близнакът на крайцера " Москва" крайцера "Сагайдачнии " лежи изцяло на дъното на Черно море.

    Коментиран от #73

  • 72 да де

    7 9 Отговор

    До коментар #45 от "...":

    Ама ние купуваме противокорабни ракети! От кой ще се пазим - от Русия или от САЩ? Американците ще бъдат настанени в НАШИТЕ ЧЕРНОМОРСКИ РАЙОНИ!? Щях да пиша бази, ама те НЯМА ДА СА НАШИ, А ТЕХНИ! Ние сме ще платим за ракети, които да им пазят корабите на наглеците от америка!!!
  • 73 Мишел

    7 10 Отговор

    До коментар #71 от "Мишел":

    Продължение: През 2023-2024г. в руския флот се вляха още 3 новопостроени малки ракетни кораба.
  • 74 да бе да

    9 12 Отговор

    До коментар #68 от "Ами купува":

    "Агресори" са само за промитите ви мозъци! А виж за нашата страна, агресори са САЩ, които се разпореждат с бази на нашата територия и ни казват КАКВО ДА КУПУВАМЕ ЗА ДА ПАЗИМ ТЕХНИТЕ БАЗИ! И направихме летища ЗА ЕДИН Ф-16, за да могат да кацат и излитат всичките техни ескадрили! НИЕ СМЕ ПРЕВЗЕТА ТЕРИТОРИЯ ОТВЪТРЕ!

    Коментиран от #76

  • 75 Тома

    9 9 Отговор
    До колкото знаем провокациите са на натовските държави в Балтийско море и имат късмет че руснаците още ги търпят
  • 76 да бе да

    9 9 Отговор

    До коментар #74 от "да бе да":

    Промити са вашите русофилски мозъци, ама не се усещате.На кого да сме база, на руснаците ли?Ако не са едните, ще са другите.Избери по-доброто.Аз не искам да сме кочина като блатната.Били сме вече.

    Коментиран от #82

  • 77 Кравария убер алесссс

    3 6 Отговор
    Поредна недомислица.... Хубаво е, че уж летят дронове. Като се показа Су-то и пиратите резко смениха курса. Не може да си пиратстваш или каперстваш. Не сме 17 век, уж. Особенно пък като нямаш сериозна мощ, а си плюнка на картата
  • 78 васил

    3 2 Отговор

    До коментар #38 от "Последния Софиянец":

    поизтрезней , че тъпотата ти става много явна
  • 79 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 80 Сладки ботчета

    2 3 Отговор

    До коментар #19 от "Злобното Джуджи":

    Оооо жужана, сега на морски дронове ли смени името на дилдото си.... Велик диванен войн .
  • 81 Кико

    3 6 Отговор
    Тези, които най-безсрамно гръмнаха СП 1 и 2 сега се опасяват от руски отговор?
    Имат право по международното криво!
  • 82 Руски шпионин(таен)

    4 8 Отговор

    До коментар #76 от "да бе да":

    Нещо бъркаш,малкия.Служил съм в славната БНА 26 години.Смея да те уверя,че в НРБ нямаше нито една съветска база,нито един съветски войник.Сега си дадохме дупетата на новия голям брат.България се напълни с американски бази,съвместни командвандвания и всякакви командни пунктове и тем подобни.И децата вече знаят,че станахме плацдарм за бъдеща война.Ако не знаеш,стани шпионин.Руски,много таен.

    Коментиран от #84

  • 83 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 84 Ааааа,

    5 2 Отговор

    До коментар #82 от "Руски шпионин(таен)":

    то затова така разсъждаваш, защото си бил военен.Ние руски бази сме нямали, но бяхме изцяло под руски контрол и това всеки го знаеше.Цяла Источна Европа беше под руски контрол.Трябваше да купуваме техните стоки, дори да не ти харесва, нямаше избор.Аз също съм служил през комунизма, но само 2г. което беше задължително.Да ти напомням ли за революциите в Унгария, в Чехия и много други места, където не са искали да бъдат с кремъл.Куба сега е една от най-бедните държави и знаеш ли защо?Защото останаха с Русия.Разликата между Западна и Източна Германия помниш ли я?И защо я имаше?И т.н.Има още много за напомняне.

    Коментиран от #86

  • 85 Провокациите от чия страна са?

    3 4 Отговор
    Русия просто търгува, а едни мироъворци я провокират,
  • 86 ахахахааа

    0 2 Отговор

    До коментар #84 от "Ааааа,":

    "Цяла Источна Европа беше под руски контрол". И кво викаш, цяла иСточна...?
  • 87 Орк

    1 0 Отговор

    До коментар #66 от "....":

    казала марионетка снощи капитулирала пред САЩ