Коронавирусът може сериозно да засегне очите. Съдовите заболявания на ретината като късен пост ковид синдром зачестяват, алармира д-р Веселин Даскалов, който е един от най-добрите български офталмолози. Оплакванията, свързани с очите, могат да се проявят непосредствено след заболяването, но появата им може да отнеме и месеци.
„Имал съм вече няколко такива случаи на пациенти с тромбози. След снемане на анамнезата се оказва, че са преболедували коронавируса преди един, два или дори 6 месеца“, обяснява управителят на Специализираната очна болница „Пентаграм“.
Три са основните, сериозни усложнения, които той е установил в практиката си. Едното е тромбоза на централната вена на ретината като следствие на микроемболизация , засилване на тромботичните процеси в малките кръвоносни съдове или увреждана на съдовата стена на капилярите, причинени от вируса SARS –CoV-2. Всичко това довежда до запушване на централната вена на ретината или неин клон, което клинично се изявявя с влошаване или дори загуба на зрението
При инфаркт на зрителния нерв се запушват малките кръвоносни съдове около изхода на зрителния нерв, , което причинява исхемична оптикопатия (инфаркт на зрителния нерв) - частичен или пълен и може да доведе до частична или практическа слепота.
„Очната емболията – запушването на централната артерия на ретината пък е остро драматично състояние, при което човек изведнъж усеща, че пред очите му се спуска тъмна пелена“, разказва офталмологът. Първосигналната реакция на пациента е да помисли, че е колабирал. След 10 минути обаче той установява, че не е колабирал, а просто не вижда. Най-честата причина за очната емболия са ритъмните нарушения на сърцето в следствие на коронавируса, а също и засилването на тромботичните процеси (увеличаване адхезията на тромбоцитите, или увреждането на съдовата стена). Тези микроемболи запушвайки централната артерия на ретината предизвикват инфаркт и съответно хипоксия на ретината. „Състоянието е изключително спешно и ако до 6-ия час не успеем да отпушим засегнатия кръвоносен съд, зрението се губи“, предупреждава д-р Даскалов.
Лекарите в Обединеното кралство, където Омикрон първо се разпространи масово, алармират, че при тази разновидност проблемите с очите могат да бъдат не само постковид синдром, но и предиктор, че човек е носител на заразата. В 11% от случаите, зачервяване на окото или развитие на конюнктивит е първият симптом, далеч преди човек да вдигне температура или да получи треска. Особено при млади, ваксинирани хора, това може да остане и единственият симптом, че са носители на вируса. „Този факт може да помогне за ограничаване на заразата. Ако в сегашната обстановка някой около вас е със зачервено око, дори и нищо друго да му няма, имайте едно наум“, предупреждава д-р Веселин Даскалов. И припомня, че още от началото на пандемията лекарите са с особено внимание върху връзката между коронавируса и очите. Един от първите специалисти, които се опитаха да предупредят света за COVID-19, беше китайският офталмолог от Ухан Д-р Ли Ванлинг, който най-вероятно се е заразил от безсимптомен пациент с глаукома.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Рошко
15:39 10.02.2022
2 Пешо
15:43 10.02.2022
3 Niknay
15:46 10.02.2022
4 Грульо
15:56 10.02.2022
5 Чудесно
Коментиран от #9
15:56 10.02.2022
6 Това е
16:20 10.02.2022
7 Всичко може
16:26 10.02.2022
8 Минева
Белите престилки приемат в болници всеки уплашен с настинка, зщото кл. пътека е по-скъпа.
Така увреждат и убиват хората.
Медиите стресират хората. Стига сте побликували тъпи статии на изкукали "вирусолози"!!!
16:55 10.02.2022
9 Хе хе
До коментар #5 от "Чудесно":
"Особено при млади, ваксинирани хора, това може да остане и единственият симптом, че са носители на вируса". Единствен симптом, ама достатъчен за да не могат да драскат и ваксинираните по форумите. Така, че по-внимателно с изказванията.17:19 10.02.2022
10 Абе тая
18:19 10.02.2022