Седем здравословни практики в начина на живот могат да играят роля за намаляване на риска от деменция при хора с най-високо генетично предразположение се казва в изследване, публикувано в онлайн изданието на Neurology, медицинското списание на Американската академия по неврология, цитирано от zdrave.to.
Седемте фактора за сърдечносъдово и мозъчно здраве, известни като Life's Simple 7 (Житейските прости 7 - най-лесните и широко известни 7 правила за здравословен живот) на Американската сърдечна асоциация, са:
- да сте активни;
- да се храните балансирано;
- да отслабнете, ако сте с наднормено тегло;
- да не пушите;
- да поддържате здравословно кръвно налягане;
- да контролирате холестерола;
- да поддържате здравословни нива на кръвната захар.
„Тези здравословни навици в Life's Simple 7 са свързани с по-нисък риск от деменция като цяло, но не е сигурно дали същото важи и за хора с висок генетичен риск“, казва авторът на изследването д-р Адриен Тин от Медицинския център на Университета на Мисисипи в Джаксън. "Добрата новина е, че дори хора, които са изложени на най-висок генетичен риск, по-здравословният начин на живот вероятно ще ги предпази от деменция.”
Проучването разгледало живота на 8823 души с европейски произход и 2738 африканци, които били проследени в продължение на 30 години. Хората са били със средна възраст 54 г. в началото на проучването.
Изследователите изчислили оценките на генетичния риск в началото на проучването, използвайки статистически данни за болестта на Алцхаймер.
Участниците с европейски произход били разделени на пет групи, а тези с африканско потекло на три групи, въз основа на генетични рискови резултати. Групата с най-висок генетичен риск включвала хора, които имат поне едно копие на варианта на APOE гена, свързан с болестта на Алцхаймер, APOE e4.
От тези с европейски произход 27,9% са имали вариант APOE e4, докато от африканците 40,4% са били с този генетичен вариант. До края на проучването обаче 1603 европейци са развили деменция, както и 631 души с африкански произход.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Най– важното
18:27 12.07.2022
3 един с деменция
12:59 13.07.2022