Още от деца са ни научили, че консумацията на лук е изключително полезна, особено по време на епидемии. С годините сме се убедили в истинността на този факт.
Лукът е наистина много полезен, тъй като съдържа огромно количество витамини, флавоноиди, както и сяра, флуор, желязо, магнезий и други полезни елементи. Той помага при първите признаци на настинка, укрепва имунната система и пречиства кръвта.
Въпреки това дори този чудотворен зеленчук може да бъде опасен за хората, предупреждава jenata.blitz.bg.
Лукът има едно любопитно свойство - да абсорбира всички вредни вещества и бактерии наоколо.
Изданието разказва една история, споделена от санитарка в болница. В инфекциозното отделение лежал мъж с пневмония, чието състояние било доста тежко. Съпругата му била много грижовна и непрекъснато търсела различни начини, за да облекчи състоянието му.
Един ден тя донесла лук, разрязала го и го сложила на нощното шкафче до леглото на съпруга си. След дълги дискусии с лекарите и персонала най-накрая ѝ било позволено да го остави там цялата нощ.
На сутринта лукът бил черен заради всички микроби, които бил погълнал. Зеленчукът на практика изгнил, но пациентът се чувствал много по-добре.
Тази история звучи малко като градска легенда, но лукът е спасявал хората от болести още през Средновековието.
По принцип способността му да се абсорбират бактерии от външния свят е много полезна, но има и обратна страна, която може да го превърне в огромна опасност.
Ако обелите глава лук и я оставите за известно време, тя ще абсорбира цялата мръсотия и микроби, които са наоколо. На пръв поглед в това няма никакъв проблем, стига да не смятате да я ядете. Направите ли го, всички абсорбирани елементи ще попаднат в организма ви и ще ви донесат много проблеми, особено с червата.
През лятото хората често страдат от натравяне и обикновено го приписват на продукти, които се развалят лесно заради топлото време като мляко, домати, плодове, майонеза и др. Виновникът обаче се оказва лукът, който е абсорбирал твърде много бактерии.
Ако говорим за това какъв вид лук не трябва да се консумира, веднага трябва да подчертаем пържения и маринован зеленчук.
При пържене лукът губи всичките си полезни свойства и се насища с канцерогени. Маринованият лук не е по-добър, защото под въздействието на оцета става прекалено пикантен и след това се отразява зле на работата на стомаха.
Най-добре е лукът да се пече. Само така той ще запази полезните си свойства.
В допълнение, лукът има едно много неприятно свойство - да дразни стомашната лигавица, повишавайки киселинността. И ако го използвате постоянно и в големи количества, може да се сдобиете със сериозни проблеми със стомашно-чревния тракт. Точно по тази причина зеленчукът е противопоказен за хора с гастрит и язва.
Също така не трябва да ядете лук, ако имате колит и заболявания на дванадесетопръстника. С повишено внимание той трябва да се да се консумира и от хора със заболявания на бъбреците, черния дроб и сърцето.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 ЕЖК
Коментиран от #3
15:05 13.10.2022
2 Рошко
15:14 13.10.2022
3 Калпазанин
До коментар #1 от "ЕЖК":
То тъй, като тръгне една муха от края на селото излиза на другия край слон15:15 13.10.2022
4 Роза
15:17 13.10.2022
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 тая
13:14 14.10.2022