Хората, които водят здравословен начин на живот и спазват стриктен хранителен режим, са много добре запознати с ползите от ядките.
Тези богатства от природата могат да зареждат с енергия, да намаляват риска от различни заболявания и дори да облекчават депресивните състояние. Но в същото време този продукт може да повлияе отрицателно на организма.
Положителното въздействие на ядките върху организма
Ако ядете ядки всеки ден, тогава положителните им свойства няма да ви накарат да чакате. Как те въздействат на тялото ни външно и вътрешно?
Наситени с полезни вещества
Ядките са истински склад за витамини, микроелементи и хранителни вещества. Те съдържат калций, калий, магнезий, желязо, фосфор и други минерали. Тази храна е богата на фибри, витамини А, В, С, D и Е.
Диетологът Светлана Фус смята, че е необходимо плодовете да се ядат пресни, не пържени, за да се извлече максимална полза от тях. Тя сподели мнението си с абонатите в Instagram.
"Повечето полезни свойства на зърната се губят от термичната обработка. Препоръчително е да закупите ядки в черупка.", съветва тя.
Обелени и опаковани в торби, те бързо се окисляват и придобиват вкус на гранясало масло. Те трябва да се консумират белени и сурови, за да се запазят здравословните мастни киселини и витамин Е. Солените ядки и още повече подсладени със захар или мед също не са най-добрият избор, допълва диетологът.
Подобрява външния вид и подмладява
Диетолозите са съгласни, че ежедневната консумация на ядки удължава младостта. Например, шам фъстъкът и пеканите съдържат толкова много витамин Е и антиоксиданти, че тези плодове могат безопасно да бъдат класифицирани като анти-ейдж. А бадемите са богати на витамин В3, който подобрява метаболизма и поддържа здрави кожа, коса и зъби.
Освен това ядките премахват токсините от тялото и съдържат фолиева киселина, която е необходима за растежа и развитието на кръвоносната и имунната системи.
Насищат организма с омега-3 и подобряват мозъчната функция
Омега-3 мазнините са полиненаситени мастни киселини, от които тялото ни се нуждае. Те са полезни за мозъка, очите, ставите и ви помагат да отслабнете. Подходящите мазнини наистина няма да навредят на фигурата ви, за разлика от тези, открити в рафинираните масла.
Омега-3 имат положителен ефект върху умствената дейност, поради което всички ядки допринасят за добрата мозъчна функция. Но водачът, разбира се, е орехът. Съдържа повече полиненаситени мастни киселини от другите видове.
Укрепват имунитета и намаляват риска от заболявания
Лешниците предотвратяват натрупването на холестерол в кръвта, а бадемите подобряват зрението и прочистват вътрешните органи. Дори се препоръчват при астма. Ядките също имат положителен ефект върху женската и мъжката репродуктивна система и като цяло имат подчертано профилактично свойство.
Хората, които консумират шепа ядки на ден, имат нисък риск от развитие на ишемична болест на сърцето и рак. Намалява риска от преждевременна смърт, казва диетоложката.
Този ефект се постига благодарение на вече споменатия витамин Е. Той е отлично средство за профилактика на сърдечни заболявания, мускулна система и рак. И ако вече сте се сблъсквали с чернодробни, бъбречни или чревни заболявания, тогава в това положение много ядки ще бъдат от полза.
Облекчават стреса
Ядките имат благоприятен ефект върху нервната система. Шамфъстъкът има тонизиращи свойства, така че е полезен при хронична умора, стрес и депресия.
Орехът облекчава стреса, а кедровият орех ще бъде отличен спътник в борбата срещу безсънието. Между другото, той съдържа и йод - необходим е на хора, които имат проблеми с щитовидната жлеза.
Подобряват и защитават кожата
Не говорим за самите ядки, а за техните масла. По принцип те помагат на хората да се справят с кожните проблеми в козметологията.
Бадемово масло омекотява кожата и предпазва от UV лъчение. Масло от кедрово дърво хидратира сухата кожа, чупливата коса и ноктите. Орехово масло помага на хора с чувствителна и раздразнена кожа.
Но защо ядките са вредни?
Що се отнася до опасностите от ядките, трябва да разберете, че в повечето случаи негативните ефекти се причиняват от прекомерната им консумация. Тя може да доведе до неприятни алергични реакции и раздразнения.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Ани
22:38 11.12.2022