2 Октомври, 2023 14:56 1 433 4

Учени развенчаха мит за изграждането на имунитет от ранна детска възраст

  • деца-
  • дете-
  • имунитет-
  • защита-
  • алергия-
  • патогени-
  • микроби

Според откритието не е вярно, че честите срещи с микроби ще попречат на развитието на алергии в бъдеще

Учени развенчаха мит за изграждането на имунитет от ранна детска възраст - 1
Снимка: Shutterstock

Шведски учени доказаха, че честият контакт с патогени в детските години не намалява възможността от развитие на различни форми на алергии, съобщи eлектронното издание "Медикал експрес".

Специалисти от Каролинския институт правят заключенията си на базата на опити с мишки, допълва БТА.

"Резултатите от нашите експерименти показват, че фразата "недобрата хигиена предпазва от развитие на алергии, а прекалената чистота ги провокира" почти никога не е вярна. Може би има някои много специфични случаи, в които тя е близка до истината, но не е вярна при мнозинство", обясни един от съавторите на изследването - доцент Джонатан Кокe от Каролинския институт, цитиран в разпространено прессъобщение.

Коке и колегите му отбелязват, че много учени изказват предположения, че една от основните причини за увеличаването на случаите на астмата и на другите видове алергии в световен мащаб, е, че в детските си години повечето хора живеят в прекалено "чиста" среда, което пречи на имунната система да се научи да различава опасните микроби от безвредните прах, полени и други дразнители.

Шведските специалисти решават да проверят това. За целта отглеждат няколко десетки мишки в естествена микрофлора, която е много сходна с микробите в храносмилателната система, както и такива в изолирана лабораторна среда. Те изучават имунитета им и проследяват колко често развиват алергии в първите сто дни от живота си.

Учените казват, че не са успели да открият сериозни разлики в производството на антитела и активността на Т-клетките при двата вида гризачи, както и в реакциите към дразнителите.

Контактите с прах, гъбички и други видове алергени също толкова често предизвикват пристъпи на астма и алергия при мишки с естествена микрофлора, колкото и при гризачи, живеещи в чиста лабораторна среда.

Статистиката на Световната здравна организация (СЗО) и Световната организация по алергии сочи, че между 10 и 30% от населението по света страда от различни форми на алергии. Малко повече от половината от тях има сезонни форми на заболяването, причинени от растителен прашец или други естествени дразнители, а останалите страдат от астма и други хронични синдроми.


Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 7 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Айде-айде

    4 0 Отговор
    Дайте им нобел и на тия.
  • 2 Механик

    2 1 Отговор
    Има стара поговорка: "Сабя която не сече, ръждясва"
    Всяко нещо, когато се тренира, то става по-ефективно. Когато "нещото" го оставиш да залежи и го изнежиш, после му е много трудно да си върши работата.
    А тия "учени" да се орииентират в някоя друга област. Хората търсят зарзаватчии, хамали и какви ли не. Нема да умрат от глад.
  • 3 Кажи честно!

    2 0 Отговор
    Обаче с факсините на Астра Зенека и Пфайзер имунитета е ТОП. Особено ако си шиеш бустер всеки месец.
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.