Бившият министър на околната среда и водите Евдокия Манева разкритикува остро управлението на водите у нас. В предаването "Още от деня" по БНТ експертът заяви, че темата с водната криза не е от вчера или днес - още в първото правителство на Бойко Борисов преди 7-8 години стратегията за управление на водите е била приета в "осакатен вид" от МС и Народното събрание. Именно сега разглежданите реформи в управлението на ВиК сектора са били отхвърлени тогава от Борисов.
Манева смята, че Нено Димов е изкупителна жертва, а всъщност проблемите се коренят в липсата на експертиза и контрол. Дължат се на невежество, безотговорност и политически решения.
"Има три много важни въпроса покрай така създалата се ситуация: Защо се случи? Кой е виновен? Какво трябва да се направи незабавно и в дългосрочен план. На първия въпрос категорично мога да отговоря, че водната криза Перник и в други региони от страната е в резултат на лошото управление на водите. Много лошо управление на водите. Но това не е нова тема. Още в края на 2011 година, по време на първото правителство на Борисов, ние в МОСВ възложихме, съзнавайки всички тези заложени проблеми, да се изготви стратегия за управление на водите в България и в края на 2012 година, след голямото наводнение, този документ беше готов. Той беше приет от Министерски съвет и народното събрание в доста осакатен вид, а именно, че това, което не се прие беше с управлението на ВиК сектора. Това беше важно, но предложенията бяха отхвърлени от премиера и МРРБ. Това трябваше да се направи още преди седем години.", категорична беше Манева.
Манева е категорична, че по основните принципи на управлението на водите трябва да има консенсус, да не надделяват политически съображения. Тя цитира Закона за водите, съгласно който политиката по водоснабдяването е отговорност на министъра на регионалното развитие и всички негови специалисти надолу по веригата.
По отношение на контролната система бившият екоминистър е на мнение, че тя на практика не съществува: контролните органи са най-потърпевши от липсата на експертиза.
Що се отнася до до използването на питейна вода за промишлени нужди Манева подчерта, че "Стомана - Перник" е длъжна да има алтернативен водоизточник и да се снабдява извън питейното водоснабдавяне.
"Не може за сметка на населението да се подава вода и да се поставя на колене министъра, но той след това отива в ареста."
Евдокия Манева е убедена, че трябва подробно да се проучат причините за кризата. След това анализът на ситуацията ще подскаже решението за казуса "Перник".
В контекста на необходимата експертиза тя подчерта, че е много важно кой ще стане министър. В отговор на кресливите критиките Манева препоръча "някои от лидерите на най-гласовитите екологични организации да оглавят Министерството на околната среда и водите".