Шест проекта за промяна в Изборния кодекс обсъди на първо четене на първото си заседание правната комисия в 45-ото Народно събрание. Те бяха обсъдени в пакет, а не един по един. В крайна сметка комисията одобри само законопроекта на "Има такъв народ". Останалите не бяха приети, съобщи БНТ.
С гласуването си депутатите в правна комисия казаха "Не" на мажоритарния вот, предложен от ГЕРБ и на гласуването по пощата, предложено от "Демократична България". Други от предложенията в повечето проекти се припокриват - като отпадане на ограничението за създаване на секции в чужбина, създаване на район "Чужбина", електронно дистанционно гласуване, машинен вот. Основния спор беше между ГЕРБ и "Има такъв народ" по отношение на мажоритарния вот.
"Нашата цел, една от целите ни, разбира се, е да покажем, че както не можем да въведем мажоритарна система за една нощ, така не можем да въведем дистанционно гласуване за една нощ. Така не можем да въведем и гласуване по пощата за една нощ", коментира Радомир Чолаков - член на правната комисия от ГЕРБ.
"Те ни предизвикват с това, че ние сме поели обещание, с това че ние сме за мажоритарна изборна система и категорично искам да заявя, че ние сме за мажоритарна изборна система, но не по този начин, на първо място, точно това, което каза и г-н Чолаков - изборна система да се приема за една нощ", заяви Ива Митева, член на правната комисия от "Има такъв народ".
Срещу дистанционното електронно гласуване се противопоставиха най-остро от БСП.
"Тънката червена линия, по която няма да отстъпим е електронното дистанционното гласуване - там може да бъде засегната сигурността, да се осъществява контрол при гласуване", заяви Тодор Байчев, член на правната комисия от БСП.
Реакцията беше, че това е несериозно, а в приетия от комисията проект е заложено още на президентските избори да се експериментира с дистанционно гласуване.
"2021 година...страх от нещо електронно, страх ни е да палим лампите, страх ни е да пускаме платежни нареждания", заяви Николай Хаджигенов от "Изправи се! Мутри вън!".
"Демократична България" и ДПС размениха реплики за гласуването по пощата.
"Да се твърди, че пощенско гласуване, гласуване по интернет е толкова проблемно, нарушаващо тайната на вота, когато имаме много сериозен проблем на купен и контролиран вот в България е малко наистина изместване на темата", заяви Атанас Славов - член на правната комисия от "Демократична България".
"Изобщо не съм съгласен да ги улесним дотолкова, че да бъдат разменяни едни пликове, да бъдат получавани на незнайни адреси пликове и никой да не види този човек, който гласува. Никой да не може да каже, че неговия работодател не е раздал пликове на фирмата, казал - утре всички на работа с вашите пликове", отговори Хамид Хамид, член на правна комисия от ДПС.
Изборните промени влизат за първо четене в зала още в петък.
Партията на Слави Трифонов - "Има такъв народ" - още от първия ден на новоизбрания парламент отказа да се бори за основното си обещание - мажоритарни избори в два тура.