Отидете към основна версия

3 474 5

Търговските вериги ще увеличават присъствието си у нас и през 2011 г.

  • търговия-
  • пазар-
  • вериги-
  • прогнози-
  • магазини

Търговските вериги очакват 2011 г. да бъде изключително конкурентна за тях. Големите играчи на пазара планират да открият нови обекти. Освен че пазарният дял на супермаркетите ще се увеличава, очакванията са, че ще расте и броят на отделните вериги, които ще развиват бизнес в този сектор. Очаква се още големи ритейлъри да навлязат в бранша през следващата година.

Според проучване на консултантската компания CB Richard Ellis почти една пета от големите международни търговски вериги предвиждат да инвестират средства и да развиват своя бизнес в България през 2011 г. С най-голям интерес се следи германският гигант Aldi, който е един от лидерите в продажбата на хранителни стоки с отстъпка. От компанията са заявили апетит за развиване на бизнес у нас следващата година. Ръководената от милиардерите Албрехт верига има над 8000 обекта в 18 страни в различни региони по света. Припомняме, че тази година друг немски гигант вече стъпи на българския пазар. Lidl откри едновременно 14 обекта в страната. Плановете на веригата са до февруари броят на магазините им да достигне поне 25. На територията на България свои обекти имат и други дискаунтери. „Кауфланд“ и „Плюс“ също са част от голямото семейство на Schwartzgruppe, в което се намира и Lidl. „Пени маркет“ и Billa са съответно под шапката на „Реве груп“. В групата на магазините за отстъпки се включва и „Карфур“, които също присъстват на българския пазар.
Търговците в България залагат на добрата локация на обектите, богатия асортимент на продуктите, които предлагат, както и на атрактивните цени за клиентите. Тенденциите са все повече обекти да се ориентират и към франчайзинг и малките маркети да се управляват от големите вериги.

Друга интересна насока може да се окаже тясната специализация на търговските магазини в такива, които са ориентирани към определен тип потребители и предлагат специфични продукти. Например ще се отворят обекти за диетични стоки, вино или биомагазини. Добре познатите квартални микро- и минимаркети също ще се възродят през 2011 г. според експертите в бранша. Това най-вероятно ще се случи, ако те работят под шапката на големите вериги. Очаква се дори бум на подобен тип обекти заради улеснението, което те предлагат на потребителите. Печелившата стратегия на повечето търговци е свързана с предлагането на удобство на клиентите. Качеството на продуктите вече не е единственият фактор, който привлича покупателите към търговеца. Сега консуматорите търсят допълнителни услуги и удобства, които трябва да получат, когато пазаруват. Гъвкавостта е свързана с денонощно обслужване, осигуряване на паркинг, персонално отношение към клиентите и др.

От друга страна, в България има и много свободни търговски площи, които могат да бъдат заети от играчите. Все повече шопинг центрове ще разчитат на веригите за хранителни стоки и дискаунт наематели, за да привличат основния поток посетители през 2011 г., смятат експертите в сегмента за бизнес имоти от GVA Sollers Solutions.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини