Отидете към основна версия

1 025 0

Почина нобелистката Надин Гордимър

  • надин гордимър-
  • почина-
  • нобелова награда за литература-
  • юар-
  • апартейд-
  • нелсън мандела

Известната писателка е издъхнала в съня си на 91-годишна възраст

Писателката през 2013 г. на премиерата на филма "Нелсън Мандела - дългият път към свободата". Снимка: АП/БТА

Южноафриканската англоезична писателка и поетеса Надин Гордимър, носителка на Нобелова награда за литература, е починала спокойно в съня си в своя дом в Йоханесбург на 91-годишна възраст, съобщи Би Би Си. До последните си мигове тя е била обкръжена от членовете на своето семейство.

Гордимър е автор на повече от 30 книги. Световна известност й носи излезлият през 1981 г. роман „Юлски хора“ (July`s People). По-рано, през 1974 г., тя получава престижната награда „Букър“ за романа си „Пазител“, а след няколко номинации, през 1991 г., става лауреат и на Нобел. В историята тя се записва и като третия нобелист от Африка.

Надин Гордимър е родена на 20 ноември 1923 г. близо до Йоханесбург в семейството на еврейски емигранти. Баща й е часовникар от Латвия, а майка й е от Лондон. Надин започва да пише още като дете, а първият й разказ е публикуван, когато е на 15 години.

Творбите на Гордимър са основно свързани с борбата срещу апартейда, расизма, бездуховността, те ратуват за равни права между хората и в защита на човешкото достойнство. Тя е активистка за изграждане на новата демокрация в ЮАР, както и в кампаниите срещу ХИВ и СПИН. Писателката е била член на Африканския национален конгрес, близка приятелка с чернокожия лидер Нелсън Мандела и е участвала в подготовката на знаменитата му реч „Готов съм за смъртта“, произнесена на съдебния процес срещу него по обвинение в държавна измяна (1964 г.). Няколко от произведенията на Гордимър са били забранени от южноафриканското правителство преди падането на режима на апартейд.

Последният й роман - „Сега е най-подходящото време“, е издаден през 2012 г. и разказва за ветераните от движението против расовата сегрегация в страната. Творбите на Гордимър са преведени на 25 езика.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини