Отидете към основна версия

3 807 8

Двигателите на Вояджър 1 заработиха след 37 г. бездействие (ВИДЕО)

  • вояджър 1-
  • космически кораб-
  • наса-
  • voyager 1-
  • двигатели

Космическият кораб лети вече в продължение на 40 години и може да комуникира със Земята

Снимка: НАСА

Ако се опитате да запалите двигател на кола, която е стояла в гаража с десетилетия, може би няма да очаквате да запали. Но системата от двигатели на борда на Вояджър 1 заработи, след като не беше използвана в продължение на 37 години, съобщи американската космическа агенция.

Вояджър 1, най-бързият космически пътешественик на НАСА, който достигна по-далеч, от което и да е друго човешко творение, остава единственият пратеник на Земята извън пределите на Слънчевата система.

Апаратът, който пътува в космическото пространство вече повече от 4 десетилетия, разчита на система от малки двигатели — тръстъри, за да се ориентира така, че да може да комуникира със Земята. Тръстърите работят на малки пулсации или "избухвания", продължаващи няколко милисекунди, за да извършат фини корекции в положението на Вояджър 1, така че антените му да бъдат насочени към нашата планета. Сега екипът на проекта може да използва системата от четири резервни двигателя, които бяха в "спящ" режим от 1980 г.

"С помощта на тези тръстъри, които все още функционират след 37 години бездействие, ще можем да удължим живота на мисията Вояджър 1 с две до три години", заяви Сюзън Дод, мениджър на проекта Вояджър 1 в лабораторията на НАСА "Jet Propulsion Laboratory" в Пасадена, Калифорния.

През 2014 г. инженерите от космическата агенция изказаха опасения, че тръстърите вече не функционират нормално. На 13 милиарда мили от Земята обаче няма сервиз, където да се поправят фините настройки, шегуват се от НАСА.

В Пасадена е сформирана група от учени — Крис Джоунс, Робърт Шотуел, Карл Гернси и Тод Барбър, които трябва да анализират възможностите и да предвидят различни сценарии. Инженерите предлагат изненадващо решение на проблема: да се направи опит за задействане на четирите резервни тръстъра, "спящи" от десетилетия.

Налага се преглеждане на софтуера, чиито кодове са писани на остаряла версия на асемблер.

Усилията на учените са възнаградени — на 28 ноември те успяват да запалят четирите тръстъра за първи път от 37 години и да тестват способността им да ориентират апарата, използвайки 10-милисекундни "пулсации".

Учените очакват с нетърпение резултатите от теста, които пътуват към Земята в продължение на 19 часа и 35 минути преди да бъдат "уловени" от антената в Голдстоун, Калифорния, която е част от мрежата на НАСА за проучване на дълбокия космос.

На 29 ноември изследователите установяват, че тръстърите работят перфектно — точно толкова добре, колкото тези, които са контролирали положението на апарата през мисията досега.

Следващата "задача" за тръстърите е планирана за месец януари.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини