Казусът "Труд" повдига един сериозен проблем за България - има ли България качествена национална референтна медия. Медия, която коригира вълните от фалшиви новини с безпристрастна информация, не с едната гледна точка и другата гледна точка. Или само с едната. Отговорът е - не, няма.
Това коментира във "Фейсбук" Юлиян Попов.
Националната телевизия, в която има добри журналисти, няма нито стратегия, нито ресурс, нито последователност, за да може да и се довериш.
Националното радио няма ресурс, но пък си има абсурдни феномени
като Волгин, който е лъжичка в кацата с меда. БТА е пасивна медия, също е без необходим ресурс. Качествени медии има, но те са нишови. Народното събрание, вместо да обсъжда наема на Труд (!) е по-добре да се заеме с финансирането и независимостта на националните медии.
България има нужда от високопрофесионален, независим и добре финансиран медиен център без реклами. Както Владислав Панев много ясно подчерта в Парламента, рекламите са лост за влияние.
Не може обаче да се разчита на правителството, че ще престане да го използва, просто така, защото е добро правителство и ще прави само хубави неща. Финансирането, независимостта и функциите на националните медии трябва да се уредят със закон, който да не допуска правителствена и партийна намеса в работата на националните медии.
Финансирането трябва да се увеличи, в пъти. Може би 4-5 пъти. Българският език е език на малобройно население, което не може да издържа с реклами висококачествена национална медия, която не прави компромиси.
Основни функции на националните медии трябва да са образователната и информационната.
Рекламите, мангъровщината и волгинщината трябва да се разчистят. Необходима е поне една основна радиопрограма, която няма музика. Музиката в радиото е просто евтин пълнеж.
В съвременният дигитален свят да запълваш програми с музика, при положение, че всеки разполага с достъп до десетки канали за всякаква музика на телефона си е тежка отживелица. Дали националните медии ще се съберат или ще си останат отделни е друг въпрос.
Важно е обаче да се проведе дълбока структурна реформа на националните медии и тяхната обективност, информативност и образователна стойност да се защити и гарантира със закон.
* Заглавието е на ФАКТИ