Съществува една принципна разлика между инфлуенсърството и политиката в България – при инфлуенсърството се стремиш да рекламираш продукти, които никога в реалния живот не би ползвал, а в политиката се опитваш да рекламираш себе си такъв какъвто не си! Всичко останало е същото - скъпи почивки, яхти, бели като доброто духче Каспър зъби, пози, стойки, чалъми…
Това коментира адв. Марин Поповски.
През последните две години нивото на политическото инфлуенсърство се качи драстично, а като едни от най-вещите в занаята бързо се доказаха представителите на парламентарната група на ПП (срам ме е да произнеса цялото име). Едно от поприщата, на което инфлуенсърства тази добре смазана машина-превърнала се във въплъщение на „патриотизма“, е добивът на дървесина в България. Сред членовете на тази партия има един, който направи всичко възможно, за да настрои обществото срещу фирмите добиващи дървесина от държавната горска територия, квалифицирайки същите като мафия, рекетьори, синоним на корупция, престъпници и то от най-безпощадните и т.н. Не зная до колко е нормално народен представител да сочи като престъпен един от най-големите бизнес сектори в страната, осигуряващ над милиард лева годишен приход от продажбата на дървесина, да не говорим за данъците и таксите, които плащат фирмите и работните места, които осигуряват.
Категорично не намирам обаче нищо нормално във факта, че същият този народен представител борави с фактите, како малко дете, което си избира стъклено топче от купа пълна с десетки такива, а именно вади най-шареното, най-лъскавото…или просто вади това, което му харесва. Считам обаче, че българският народ заслужава ПОНЕ ВЕДНЪЖ да чуе истината, поднесена такава, каквато е, жалко само че никой от Изпълнителна агенция по горите и Министерството на земеделието, храните и готите няма куража да излезе и да я оповести.
Какъв е редът за закупуване на дървесина от държавните горски и ловни стопанства?
Редът е следният: в най-общия случай дървесината се продава на стоящо състояние на корен чрез провеждането на тръжна процедура. Тръжните условия и придружаващите ги документи се изготвят от лесовъди-служители на съответното горско или ловно стопанство. Участникът, който е доказал, че отговаря на тръжните условия и е предложил най-висока цена за закупуване на дървесината, печели търга и започва работа в обекта под постоянния контрол на служителите на стопанството.
В момента ДЪРЖАВАТА продава дървата за огрев НЕДОБИТИ в гората на цена около 100-120 лева за кубичен метър. В тази цена НЕ влизат разходите за добив на дървесината, които фирмата плаща на секачите, които са около 30 лева за добит кубичен метър, НЕ влизат и разходите за подвоз, горива, застраховки, такси, направа на горски пътища и т.н. С други думи държавата, която продава дървесината на свръх завишена цена излиза и пита защо цената на дървата е толкова висока?!?
Да наречем такова поведение цинично е малко!
Другата причина за високата цена на дървесината е тази, че това увеличение се случи не без съществения принос от страна именно на същия този депутат от ПП. Покачването на цената бележи своето начало от издаване на заповедта от 2021 г. на Министъра на МЗХГ с любезното съдействие на г-н депутата, с която заповед бе намален добивът на дървесина с колосалните 30%. Тази заповед с без съмнение изявен популистки характер се яви угодна за някои представители на политическите кръгове, НО не и за Народа! Заповедта бе издадена в период на безпрецедентно за последните 15 години търсене на дървесина, а нейното издаване само допринесе този недостиг да стане още по осезаем. От една страна високият ръст на търсене и от друга страна нелогичните и наложени без каквато и да било лесовъдска логика ограничения от страна на държавата създадоха вакуум на пазара, който съвсем закономерно роди нечувани цени на дървесината. Факт е обаче, че това не се дължи на спекула, а на това, че фирмите ако до средата на 2021 година са закупували от държавата един кубичен метър строителна дървеса на цена от 130 лева, то към края на същата година и началото 2022 г. държавата продаваше същата тази дървесина на ценни от порядъка на 350-380 лева за кубичен метър. Факт! Доайените на лесовъдската наука в България са категорични, че тази заповед не среща здравия разум предвид факта, че се ограничава сечта на гори във фаза на старост, т.е. гори, достигнали възраст за сеч. И за малките деца е ясно, че гората не се самоотглежда, тя има нужда от грижи, сред които и сечта, най малко за да се възобновява и да се даде път на младите насаждения. Мой добър колега и приятел казва: гората се отглежда в следния ред: аз я залесявам, моят син я отглежда, а неговият син я сече. При 6 000 000 кубични метра годишен запас на дървесина в България се добиват едва 10-15% от това число. Т.е. много сме далеч от хипотезата на обезлесяване, както се опитват да ни убедят някои поддръжници на популизма.
Цинизмът прозира и в редица други изказвания на същия този народен представител. Веднъж той заявява, че всеки търг, в които са поставени изисквания за притежание на висок клас техника е манипулиран, а в друго свое интервю заявява: „Няма пари за механизиран дърводобив, работниците бягат от гората…“ с уж загрижен тон?!? Сега… или г-н депутатът не знае какво говори, или същият мени ценностите си според интереса? Да заклеймим ли фирмата дръзнала да инвестира в техника за осъвременяване добива на дървесина или да я дадем за пример? В западните държави подобна инициатива по влагане на средства в разширяване и модернизация на бизнеса са поощрявани, а не осъждани. Защо за пореден път у нас развитието ражда хули и сплетни по адрес на дръзналия да се посвети на прогреса. Позицията на същия този депутат против инвестирането в техника доведе до свеждане минимум на инвестициите в гората, ограничавайки я до закупуването на няколко коня от фирмите, а тръжните условия се превърнаха във фиктивни писания, които да позволят на какви ли не лица да добиват дървесина. „Благодарим“, г-н депутат за проявената „загриженост“, другия път обаче си запазете мнението за себе си.
Истината няма няколко лица, тя е една и това е обективната истина. Фирмите квалифицирани като престъпници, са същите тези, благодарение на които забравените от държавата отдалечени планински села и градове все още съществуват, тъй като дърводобивът е единственият им поминък.
Същите тези „престъпници“ осигуряват работни места на повече от 150 000 българи. Същите тези „престъпници“ осигуряват на бюджета повече от 1 000 000 000 лева годишен приход. Същите тези „престъпници“ са в топ ТРИ на данъкоплатците в България. Същите тези „престъпници“ правят многомилионни инвестиции в държавата със свои собствени средства, тъй като за тях държавата е мащеха, предвид факта, че не им е предоставила възможност за участие в нито един проект от последните няколко програмни периода по програми на ЕС.