Отидете към основна версия

3 658 23

Кога Втората студена война ще ескалира в Трета световна война?

  • сащ-
  • русия-
  • китай-
  • владимир путин-
  • доналд тръмп-
  • си дзинпин-
  • тайван

Все пак маховикът на автокрациите е Китай, а демокрациите позволяват икономическата мощ на Пекин, като извършват търговия с Китай за трилиони долари всяка година

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Следващият президент на САЩ ще изиграе решаваща роля в определянето на победителя в разрастващия се глобален конфликт между демокрации и автокрации. Това пише в материал за онлайн изданието Asia Times Джордж Такач, старши сътрудник в Центъра за съвременна история на Бил Греъм към Университета на Торонто и автор на "Студената война 2: Изкуственият интелект в новата битка между Русия, Китай и Америка".

Когато написах "Студената война 2" преди около 18 месеца, Владимир Путин беше в разгара на инвазията си в Украйна, а Си Дзинпин заплашваше Филипините в Южнокитайско море и Тайван с военни наказателни учения за нанасяне на удари в сивата зона. Когато книгата беше публикувана по-рано през 2024 г., атаката на "Хамас" срещу Израел вече беше предизвикала голям военен конфликт в Газа, а подкрепяните от Иран хуси в Йемен прекъсваха глобалното корабоплаване през Суецкия канал, като изстрелваха ирански ракети по кораби в Червено море. Сега, в края на 2024 г., украинците се борят агресивно, за да задържат територията в Русия, която завзеха през август, а Русия разполага севернокорейски войски в тази военна зона. Израел атакува "Хизбула" (друго посредничество, финансирано от Иран) в Южен Ливан и сега Израел и Иран си разменят директно големи ракетни удари. Освен това, три пъти тази година, Китай значително ескалира своите наказателни военни тактики в сивата зона срещу Тайван. Всичко, което остава, е Пекин да засили агресията си срещу Тайван до пълна блокада и Студената война II ще ескалира в Световна война III.

Нов президент на САЩ ще бъде избран следващата седмица в атмосфера на напрегната геополитическа динамика. Ако Камала Харис спечели, ще видим как САЩ продължават да укрепват своите съюзи за сигурност по света, особено в Тихия океан с Япония и Южна Корея, за да отблъснат четирите автокрации, които движат Студената война II и държат света на ръба на Световна война III: Русия, Китай, Иран и Северна Корея.

Ако Доналд Тръмп спечели, наистина може да се гадае какво ще направи този непредвидим автократ. Измежду най-заплашителните автокрации в света Русия изглежда най-голямата заплаха. Путин нанася удари, които превишават възможностите му, защото, честно казано, той обича да удря. Все пак централният играч в мрежата от автокрации е Китай. Както при много други неща по света, ако искате да намерите източника на сила, просто следвайте парите.

Всъщност гигантската икономика на Китай - втората по големина в света - вече финансира Студената война II. Китай поддържа руската икономика на повърхността, като купува огромни количества нефт и газ от Русия и в замяна доставя огромни количества автомобили, машини и технически компоненти в Русия. Те са необходими, за да се гарантира, че военната икономика на Москва ще продължи да произвежда оръжия и боеприпаси и ще попречи на населението да се разбунтува срещу режима. Без Китай Русия отдавна щеше да се е изтеглила от Украйна. Вместо това, с помощта на Китай, а сега и със севернокорейски войски, Москва продължава откритата си агресия срещу Киев, надявайки се, че един по-отстъпчив американски президент (а именно Тръмп) ще накара Украйна да капитулира. Китай финансира също и Техеран, като купува почти целия петрол, който Иран изнася. След това Иран използва тези пари, наред с други неща, за производство на оръжия и боеприпаси за своите прокси бойци в Близкия изток - хусите,"Хизбула" и "Хамас". Москва предоставя сателитни данни на хусите, за да им позволи да атакуват кораби, преминаващи през Червено море, като по този начин прекъсват корабния маршрут на Суецкия канал. Иран отговаря реципрочно, като предоставя на Русия дронове и балистични ракети, които след това причиняват хаос в Украйна. Китай също купува 95% от износа на Северна Корея, като отново поддържа жива тази страна парий. Северна Корея е доставила милиони артилерийски снаряди на Русия за използване срещу украинската армия, а наскоро Пхенян също изпрати на Москва балистични ракети. В замяна севернокорейският режим вероятно ще получи от Москва високотехнологична ракетна технология, с която режимът на Ким Чен Ун може по-добре да заплашва Южна Корея и Япония.

Все пак маховикът на автокрациите е Китай, а демокрациите позволяват икономическата мощ на Китай, като извършват търговия с Китай за трилиони долари всяка година. Следващия път, когато купувате нещо "Произведено в Китай" от местния търговец на дребно, помнете критичната роля, която потребителите в демокрациите играят във финансирането на мрежата от автокрации, като по този начин им позволяват да се борят с демокрациите в настоящата Студена война II и предстоящата Световна война II.

Основната задача на следващия президент на САЩ ще бъде спирането на потока от огромно икономическо богатство от демокрациите към Китай.

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 40 гласа.

Свързани новини