20 Ноември, 2024 07:00 2 027 17

С войната в Украйна Пхенян се сближава с Москва във вреда на Пекин

  • русия-
  • украйна-
  • северна корея-
  • ким чен-ун-
  • владимир путин-
  • китай

Западът се опасява, че Русия може да изпрати на Пхенян, в замяна на неговата подкрепа, технологична помощ, която може да допринесе за развитието на неговата ядрена програма

С войната в Украйна Пхенян се сближава с Москва във вреда на Пекин - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

След подписването на договор за взаимна отбрана връзките между Пхенян и Москва се засилват: Ким Чен-ун се срещна вчера с руския министър на природните ресурси в момент, когато Северна Корея е обвинявана, че изпраща войници в Русия, за да се бият с украинските войски.

По време на срещата си с руския министър Александър Козлов севернокорейският лидер призова за "по-голямо развитие на търговския, икономически, научен и технологичен междуправителствен обмен", съобщава официалната агенция на севернокорейския режим КЦТА.

Срещата се състоя в същия ден, в който в Пхенян е пристигнала делегация от руска военна академия, съобщава КЦТА, без да предоставя повече подробности.

Двете страни ратифицираха неотдавна договора за взаимна отбрана, подписан през юни, по време на едно от редките посещения на Владимир Путин в Пхенян. Той предвижда "незабавна военна помощ" и "взаимопомощ в случай на агресия срещу страна по договора".

САЩ и Южна Корея обвиниха Северна Корея, че е изпратила повече от 10 000 войници в Русия в подкрепа на войната ѝ в Украйна.

На 7 ноември украинският президент Володимир Зеленски заяви, че севернокорейски войски са "участвали във военни действия" и са дали "жертви" в граничещата с Украйна руска Курска област.

Севернокорейската военна подкрепа за Русия беше посочена, особено от френския президент Еманюел Макрон, като фактор, допринесъл за зелената светлина, дадена от САЩ на Киев за използването на американски ракети с голям обсег срещу Русия.

"Пхенян и Москва ще претендират за легитимността на разполагането на севернокорейската армия в Русия и ще твърдят, че това действие е оправдано от договора, ратифициран между двете страни", смята Хонг Мин от базирания в Южна Корея Институт за национално обединение, "въпреки че договорът им не отменя резолюциите на ООН, забраняващи подобно сътрудничество".

Според експерта ратификацията на договора позволява да се предвиди "разполагане на допълнителни и потенциално по-големи сили" от севернокорейски войници в Русия.

Технологична подкрепа

Според анализатори севернокорейското участие в руската военна кампания е притеснило Пекин, основен съюзник и търговски партньор на Пхенян, с изводите, до които води в сферата на сигурността, въпреки че през последните години Китай и Русия засилиха дипломатическите, икономически и политически връзки, използвайки личното приятелство между Си Цзинпин и Владимир Путин.

На срещата на Г-20 в Рио вчера Пекин запази мълчание по този въпрос, въпреки че Си Цзинпин обяви миналата седмица пред Джо Байдън, че Китай ще защитава "фундаменталните си интереси" на полуострова.

Русия би могла да позволи на Северна Корея и достъп до обширните си природни ресурси, като петрол и газ.

Западът се опасява, че Русия може да изпрати на Пхенян, в замяна на неговата подкрепа, технологична помощ, която може да допринесе за развитието на неговата ядрена програма.

Севернокорейската министърка на външните работи Чое Сон-хюи неотдавна посети Москва и обяви, че нейната страна "ще подкрепя твърдо" своите "руски другари до деня на победата".

Тя определи руската офанзива срещу Украйна като "свещена борба" и заяви, че Пхенян вярва в "мъдрата насока" на Владимир Путин.

Запитан публично за разполагането на севернокорейски войски миналия месец, руският държавен глава не отрече, но предпочете да отклони въпроса с критика срещу западната подкрепа за Украйна.

Превод от френски език: Асен Георгиев, БТА


Поставете оценка:
Оценка 2.1 от 9 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Петър

    14 9 Отговор
    Според Конституцията на Украйна след изтичане на срока правомощията на президента се поемат от Председателя на Народното събрание и се провеждат избори за нов президент.Военното положение не позволява провеждане на избори,но не удължава правомощията на бившия президент.Отказът на бившият президент да сдаде властта на Предс. на нар. събр.се нарича .............
  • 2 Гориил

    10 13 Отговор
    Русия е велика ядрена сила. Вашата смелост е като отчаяние.
  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 пътник

    5 9 Отговор
    "Фундаменталните интереси" на Русия и Китай вече се сблъскват не само на полуострова , но и в Африка...
  • 6 Констатация

    10 5 Отговор
    Незнайно защо Джамахирия Франция си позволява да говори така за други страни ,след като колонизираните от нея африкански държави я изгониха от своите територии.
    Колониална страна извършила толкова зверства в своите колонии да дава оценка на независими държави се нарича....
  • 7 Всъщност

    9 5 Отговор
    Демагогията и интригантността на Колективния Запад е отдавна насочена към генериране на недоверие и напрежение в отношенията между Русия и Китай с използване на всякакви подривни средства, тъй като те са опората на светвната съпротива срещу атлантическата агресия и хегемония. Доверието в политиката на Аталантическия Запад обаче вече е на дъното и резултатите са предварително занулени.
  • 8 Демократ

    10 4 Отговор
    Драпат атлантическите ни мисирки да скарат Москва и Китай . Елементарни !
  • 9 Стилиян

    7 3 Отговор
    ПростиБеге коментатори! Китай също е в играта но е известно, че евроатлантиците нямат достатъчно мозък за разсъждение та затова така пишат
  • 10 поредните напъни за нещо

    5 1 Отговор
    и как точно вредят на пекин ? защото им завижда или просто защото така са ви наредили да пишете???
  • 11 Мишел

    4 0 Отговор
    Свиквайте, че Русия, Китай и Северна Корея фактически са съюзници.
  • 12 Даа!

    1 1 Отговор
    Значи отанчо може да присъединява още държави,но според оонето,други държави нямат право за такъв двустранен договор.Две вече безмислени и дори вредни за световната общност организации- оонето и сезеото.Абсолютна диктатура,под емблемата на демокрация и равенство.
  • 13 Първанов

    1 2 Отговор
    Това беше номера на Путин да се опита да разхлаби китайската схватка. Няма да стане. Твърде е зависим от китаеца,трябват му кинти от петрол. Единственото спасение за някакво бъдеще на Русия е спиране на войната и връщане към изконните Европейски ценности. Но това ще се случи явно след смърта на психопата

    Коментиран от #16

  • 14 Бай Дрън

    0 1 Отговор
    А кой набута Рашъ във сътрудничество със Н Корея? Въпросът не е със повишена трудност. Хора по стари от Бай Пън казват, “Да би мирно стояло, не би чудо видяло” а ФАЩ и и съюзници искат да си пробват оръжията там. Е ето и резултата.
  • 15 предложена

    2 0 Отговор
    ни е една дълбоко погрешна и направо дебилна интерпретация на отношенията между Китай, Русия и Северна Корея. Свободно съчинение на слаб аналитик.
    Между Русия и Северна Корея не може да се случи нищо, което да не е съгласувано с Китай.
    Авторчето на публикацията има още много да учи.
  • 16 имаш ли идея

    2 0 Отговор

    До коментар #13 от "Първанов":

    какво наричаш изконни европейски ценности.
    Някак зад кухата фраза минават всякакви гадости, които трудно могат да бъдат определени за ценности
  • 17 веско

    1 0 Отговор
    Добре ,че Ким Чин се притече на помощ в най- трудният момент за Русия -- по късно и Иран . Путин иначе щеше да остане като риба на сухо когато се срещаше със Западните лидери усмихнат до ушите и им вярваше въпреки ,че го бяха излъгали не веднъж. Самоуверен , счита ,че всичко може да контролира , и под негов контрол ( на всички им писна с неговата пасивност ) и когато започна СВО сякаш са тръгнали на парад. Ид...от ? къде беше 8 години Западът подготви , въоръжи , финансира Украйна като хиляди бяха подготвени там , и в реално време спътниците предава предвижени на Руските военни колони. Всичко това аз знам как така ти като Главнокомандvащ не знаеш ? когато над 30 Генерала попаднаха в плен -- за войниците не говоря -- размениха ги с Азов в Турция не ми е ясно .