Отидете към основна версия

4 215 22

"На мигрантите не бива да им се иска да остават в Дания"

  • дания-
  • мигранти-
  • бежанци

Дания се слави като либерална, интелигентна и уютна държава, но от години затяга своето миграционно законодателство и дори обсъжда как да отмени правилата на ЕС

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Ежедневието в датските лагери за бежанци е потискащо – дават им по един матрак и храна, но нищо друго. Правилата са крайно сурови и посланието е пределно ясно: "Не сте желани в Дания".

Бежанският лагер Керсхьовегор се намира в дълбоката датска провинция. Там са настанени нежелани мигранти, които са несемейни. За хора като иранеца Ясин, чиито молби за убежище са отхвърлени. 36-годишният мъж живее в лагера, който по всичко прилича на затвор. Всяка нощ е зад решетките, и то вече от седем години. „Нямаме право на нищо. Условията настина са сурови. Дания е държава на възможностите – но не и ако живееш в Керсхьовегор. Тук си оставен на произвола на съдбата“, казва Ясин пред АРД.

В затвор, защото пренощувал при приятелка

Ежедневието на хората в лагера, които са над 200, е много потискащо, обяснява иранецът. Имаш само матрак, храна по три пъти на ден и строги правила. Посланието е пределно ясно: бежанците да си вървят.

Ясин говори добре датски, би искал да работи и да се среща с датската си приятелка. Един път пренощувал при нея. Но след това дошла полицията. „Сутринта в седем часа в стаята дойдоха трима служители. Казаха ми: събирай си дрехите – ти си задържан. Попитах – защо? Те казаха: пренощувал си на място, на което не си регистриран“, обяснява иранецът пред АРД.

Нарушението му било установено с помощта на електронна система. Следствието: три месеца затвор.

Изключително строги правила за бежанците

Дания се слави като либерална, интелигентна и уютна държава. Същевременно тя от години затяга своето миграционно законодателство и дори обсъжда как да отмени правилата на ЕС. Целта: максимален контрол над мигрантите и „нула молби за убежище“, както го беше формулирало датското правителство преди няколко години. Обяснението: миграцията застрашава благосъстоянието в датската социална държава.

Тази политика се ползва с популярност – в Дания така се печелят избори. Министърът по миграционните въпроси Кааре Дибвад се гордее с постигнатото – броят на молбите за убежище в Дания е спаднал сериозно. „Постигнахме успехи по отношение на отхвърлените молби за убежище. Ние сме едни от най-добрите в Европа, що се отнася до депортирането на хора. Места като Керсхьовегор не бива да изглеждат така, че на хората да им се иска да останат в Дания. На тях трябва да им е ясно – те са нежелани. Разберете, че нямате бъдеще в тази страна“, казва министърът, цитиран от АРД.

Като в руски затвор

Елебек, така нареченият „Център за бежанци“ край Копенхаген, всъщност представлява затвор за депортиране. Датската телевизия показа още преди години кадри от този „център": недовършени строежи, непоносими хигиенни условия, липса на медицинско обслужване, ограничен достъп до чист въздух. Изпратените на място инспектори на ЕС заявяват категорично: дори руските затвори са по-добри.

Мартин от Уганда е бил в Елебек. Причината – при полицейска проверка в Копенхаген от страх се представил с фалшиво име, което е нарушение на правилата. Въпреки че процедурата му за убежище била в ход, той бил задържан за шест месеца в Елебек. АРД цитира неговите думи: „Беше травматизиращо. Чувството, че всеки момент можеш да бъдеш депортиран, те изпълва със страх и ужас. Нощем не можеш да спиш, имаш кошмари. Когато се почука на вратата, си казваш – ето, дойде моят ред.“

Мартин не се предава. Активисти му осигурили адвокат. Той бил освободен и получил убежище в Дания. Но никога няма да забрави преживяното в Елебек, където, според него, условията така и не са се променили.

„Датската миграционна политика е смразяваща"

Министърът по миграционните въпроси Дибвад защитава взетите мерки: „Не знам дали експертите на ЕС са посещавали руски затвор. Аз не съм бил, затова не мога да коментирам. Казано направо – това може да е ваканционен лагер и не е място за забавление.“

Църквата, която е близо до Керсхьовегор, кани веднъж седмично хората от лагера на срещи. Ана Лизбет Зоне, която организира тези срещи от години, споделя пред АРД, че е виждала стотици бежанци да идват и да си отиват. Много от тях междувременно са се укрили и са потърсили късмета си другаде в Европа. „Нашата безмилостна политика функционира: броят на бежанците намалява. Принципно датчаните са дружелюбни хора. Но датската политика е смразяваща."

Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 25 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания