Отидете към основна версия

1 674 56

Германия през зимата: Как оцеляват бездомните хора

  • бездомни-
  • германия-
  • студ-
  • зима-
  • бездомници-
  • бедни-
  • мюнстер

Нощите са ледени, сковаващ студ има и през деня: ниските зимни температури са фатални за хората, които нямат дом и са принудени да спят навън

Снимка: Shutterstock

В покрайнините на Мюнстер са подредени големи сиви фургони. На всяка врата има номер, а до оградата са подпрени велосипеди. Тук градската управа е създала малко селище от фургони, където бездомните хора получават покрив над главата при минусовите температури през зимата.

Навън е опасно

"Ако хората не са достатъчно топло облечени и никой не се грижи за тях добре, става опасно", обяснява Дана Крюкмайер пред АРД. Социалната работничка от Социалните служби на католическите жени в Мюнстер се грижи за бездомните хора в града. Тя обяснява, че много от тях често са болни или зависими от наркотици. Това значи, че организмът им така или иначе е с отслабени защитни сили, а студеното време може да им докара допълнителни опасности.

Във всеки фургон има двуетажно легло, маса със столове и малко шкафче. Помещението е малко, но отоплявано. За фургоните се грижат от Центъра за помощ на бездомни хора в Мюнстер. Социалната работничка Софи Дайтмар казва, че тясното жилищно пространство може да създаде и конфликтни ситуации, особено когато в един фургон живеят двама души, които не се познават. Социалните работници обаче се стараят да събират хора, които си прилягат по характер или дори са се срещали. Тази стратегия работи добре, пише АРД.

"Винаги спя навън"

Някои бездомни хора в Германия обаче избягват такива временни решения дори при минусови температури. Близо 40% от хората, които живеят на улицата, отказват, защото “им се струва опасно” - обикновено ги е страх от кражби, насилие и консумация на наркотици сред настанените в тези подслони, казват от “Армията на спасението” пред АРД.

“Аз винаги спя навън, всеки ден”, казва Тино от Мюнстер. Мъжът живее на улицата, но казва, че е преживял вече осем години по този начин, включително през най-тежките зими. Тино може да нощува в един от фургоните в покрайнините на града, но не иска.

Все повече бездомни хора

Никой не принуждава хората да се настаняват там, казва Томас Мюлбауер, който ръководи подслона за бездомни хора в Мюнстер, както и временните фургони. Екипът му се старае да отправи предложение към бездомните хора и да ги подкрепи. “Някои отказват веднага да приемат помощ от нас”, разказва той пред германската обществено-правна медия.

В много случаи най-голямата бариера са психическите проблеми, които при живот на улицата остават нелекувани. Мюлбауер признава, че потенциалът за конфликти в селището с фургоните не е малък, но казва, че екипът му е подготвен и знае как да се намеси в спешни случаи.

“Статистиката показва, че проблемът с бездомните хора е сериозен. Все повече хора са на улицата. Така е и в Мюнстер”, обяснява той. В момента в Германия има близо 531 600 души, които нямат постоянно жилище, от които над 47 000 прекарват нощта на улицата или във временни центрове за настаняване, става ясно от доклад на федералното правителство. Берлин казва, че броят на бездомните хора се увеличава от 2022 г. насам.

Опит за диалог

В Мюнстер повечето места във фургоните вече са заети. Някои бездомни хора остават цялата зима тук. Чисто е, има душове и тоалетни и не е студено. Тине Рокман се грижи за бездомните, които не искат да се подслонят във фургоните. Жената работи в Центъра за временно настаняване и обикаля Мюнстер, за да провери къде има хора, които се нуждаят от помощ. Разказва, че се налага да посещава и гората край града, където в малка къщичка живее един мъж.

"Току-що получихме нов сигнал за млад мъж, който е преустроил старо ремарке за кола и спи там. Построил си е подслон с дърва и брезенти“, казва Рокман. Благотворителната организация на Протестантската църква „Диакония“ призовава да не се игнорират хората, които нямат дом, а да им се обръща внимание, че съществуват различни варианти за временен подслон – нещо, което те може и да не знаят. При подозрения, че здравословното състояние на някой бездомник е влошено, задължително трябва да се повика спешна помощ, съветват още социалните работници.

Автори: Филип Вундерзее ARD | Петра Брьонструп ARD

Поставете оценка:
Оценка 3 от 8 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: