Необходимо е да бъдат създадени капиталоемки производства, за да има постоянна трудова заетост, каза Божидар Данев в интервю за Факти.бг.
- Господин Данев, какви опасни явления наблюдаваме на пазара на труда през последната година?
- Едно от нещата е, че не се създават нови качествени работни места, а временни, които едва ли биха могли да дадат добавена стойност в българската икономика.
Свидетели сме обаче на един добър феномер – в България се увеличава заплащането, но то се увеличава за сметка на повишаването производителността на труда и освобождаване на част от работниците, които не работят ефективно. Кризата донякъде е катализатор за освобождаване от ненужни длъжности и усъвършенстване на производството. Така че не виждам нищо лошо в развитието на икономиката в това отношение. Процесът трябва да продължи. Така например, средната работна заплата в IT сектора расте вече над 1000 EUR. Подобна тенденция се наблюдава и във фармацевтичния бранш.
- През последните две години се наблюдава ръст на аутсорсинг компаниите в България. Те биха ли могли да увеличат заетостта?
- За голямо съжаление това не са качествени работни места. Това са места, свързани с услуги, сървиз и тъй като при тях няма капиталова заетост, всеки момент решението на централата може да смени тази заетост. Няма капитал – няма построени предприятия, а е свързано с определен човешки ресурс. Затова е важно да създаваме капиталоемки производства, които задържат съответния инвеститор в страната с високо качество.
- Българският предприемач разполага ли с механизми или инструменти да увеличи заетостта?
- Българският предприемач в момента се стреми как да оцелее в условията на политическа неадекватност. За една година се направиха промени в 150 закона и в 1000 подзаконови акта.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 хихихи
19:43 09.01.2012