До края на месеца прокуратурата ще възложи изготвянето на счетоводна експертиза, която да изясни начина, по който е функционирала КТБ. Това съобщи пред журналисти главният прокурор Сотир Цацаров, преди заседанието на ВСС
По думите му в нея ще участват и международни експерти. На въпрос защо до момента тази експертиза не е била назначена, Цацаров обясни, че заплащането на експертите е забавило назначаването й.
"Трябваше да бъдат осигурени средства за възнаграждението на експертите, а те вече са намерени”, заяви той, като уточни, че такава експертиза струва повече от обикновената счетоводна.
"Липсите са установени. Говорим за обвинение, което беше за фактическата липса, или така наречената - касова липса, която е установена", каза още Цацаров.
По думите му за българското разследване не е проблем това, че Цветан Василев се намира в Сърбия и процедурата по екстрадицията не е приключила. Той припомни, че в такъв случай Василев може да бъде задочно подсъдим и коментира, че няма никаква информация за действията на сръбския съд. Ако процедурата по екстрадицията на Цветан Василев в Сърбия продължава да се бави, българската прокуратурата ще внесе в съда делото източването на 206 милиона лева от КТБ и ще съди Василев задочно, подчерта той.
Сотир Цацаров коментира и идеята на правосъдния министър Христо Иванов за извършване на независим одит на работата на прокуратурата.
"В първия мониторингов доклад на Европейската комисия в работата ми като главен прокурор бе препоръчано извършването на функционален одит на прокуратурата. Той бе извършен, а планът за действие е приет от ЕК. При цялото ми уважение към битността на министъра в предното му битие на активист на НПО - нямаме нужда от подобно нещо. Освен това аз не виждам вариант, при който прокуратурата ще бъде подложена на одит от международна организация, при положение че такъв е направен и ЕК го е приел", обясни той.
Тази международна експертиза е съществувала и в проекта за стратегия, заяви още той.
"Изключително съм удовлетворен, че правителство прояви необходимия здрав разум и този текст не съществува в приетата стратегия. Виждам обаче, че сега отново се надигат такива гласове. Всеки може да прави всякакъв одит, но за нас е важна оценката на ЕК и на нормалните граждани. А това, че някой е решил да си захрани организациите с него, ами нека да го прави, това е свободна държава. Както има индекс на реформата в Прокуратурата - да го прави", заяви Цацаров.
"Третият законопроект, този на министър Христо Иванов е плод на работа на работна група. Самият министър още в началото заяви, очевидно за избегне всички въпроси, които съществуваха при проекта на стратегия, че проекта е дело на политическото ръководство на министерството, а то е министъра и тримата му заместници. Следователно този законопроект е тяхно дело. Те носят отговорността за това", заяви главният прокурор.
Цацаров заяви още, че трябва да има Съдебна реформа.
"Тук не става дума за противоречия, които да са личностни, дейни, стратегически, или други. Според мене става дума за тактически, които според мен са противоречия в подхода. Аз не възприемам подхода, при който първо имаме стратегия, после изведнъж ни хрумва да правим изменение в Конституцията, после правим един закон за Съдебната власт, който е отдавна чака, като този проект се прави сглобявайки два други готови проекта - единият създаден от една съсловна организация, другият за електронното правосъдие", обясни той.
Резултатът от това е, че в момента чакаме, дали конституционните изменения ще бъдат приети. Ако не бъдат приети очевидно е, че ще трябва да се пише четвърти проект, каза той.
По думите му, всичко това трябва да върви паралелно с още една линия на действия - изменения НПК, ГПК, ЗАН.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА