24 май е Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост. Ден, който като никой български празник, обединява българския дух и ни кара да сме горди, че сме българи . „24 май е един Великден, Великден на духа и на просветата, на възкресението на новите надежди“, пише титанът на българското слово Иван Вазов.
На 24 май 2016 г. в храм "Св. Александър Невски" Негово Светейшество Българският патриарх Неофит в 10,00 ч. ще отслужи в чест на Светите братя Кирил и Методий празничния молебен за 24 май - Деня на българската писменост, духовна просвета и култура.
Столичната община и Министерството на образованието и науката организират празнично общоградско шествие по повод Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост .
Началото на шествието е в 10.30 ч. от Археологическия музей до Националната библиотека „Св.св. Кирил и Методий”. В него ще се включи и президентът Росен Плевнелиев.
В 11.00 ч. започва официалната церемония пред паметника на светите братя Кирил и Методий. Програмата включва тържествен водосвет, изпълненение на хора на Националното музикално училище „Любомир Пипков”, участие на деца от 22 СОУ „Г. С. Раковски” и 60 ОУ „Св.св. Кирил и Методий”.
Слова ще произнесат президентът на Република България – Росен Плевнелиев, кметът на София – Йорданка Фандъкова, главният уредник на къща-музей „Иван Вазов” – Мирела Иванова.
Водещ на церемонията ще бъде актьорът Пламен Манасиев.
Стихотворението „Аз съм българче” от Иван Вазов ще изпълнят Никол Николова и Кристиян Димев, току-що завършили I клас в 22 СОУ „Г. С. Раковски”.
Гвардейци венценосци ще поднесат венци и цветя от името на официалните лица. Националната гвардейска част и Представителният гвардейски духов оркестър ще изпълнят тържествения ритуал.
След края на церемонията в Националната библиотека „Св.св. Кирил и Методий” може да бъде разгледана Националната изложба „Благословен с мъдростта”, посветена на 1100-годишнината от кончината на Свети Климент Охридски.
В Националната библиотека държавният глава ще посети изложбата „Благословен с мъдростта“, посветена на 1100 години от успението на свети Климент Охридски.
С академично тържество в Аулата на Софийския университет най-старото висше училище в България ще отбележи Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост 24 май.
Празникът ще започне в 11.30 часа с приветствено слово на ректора на Софийския университет „Св. Климент Охридски” проф. дфн Анастас Герджиков.
Академично слово на тема: "За буквите и за достойнството" ще произнесе проф. дфн Анна-Мария Тотоманова.
По време на академичното тържество ще бъдат наградени победителите в Десетия национален литературен конкурс за стихотворение и разказ на Фондация “Св. Климент Охридски” за студенти с българско гражданство, обучаващи се у нас и в чужбина.
По традиция в деня на светите братя Кирил и Методий ще бъде връчена стипендия на Фондация „Блага Димитрова“ за студент от Факултета по славянски филологии на Софийския университет.
За втори път Българското национално радио ще връчи награда на студент в специалност „Журналистика“, профил „Радио“. Инициативата е в памет на проф. д-р Веселин Димитров и цели насърчаване на обучението по радиожурналистика.
В рамките на академичното тържество ще бъде отличена и езиковедската книга на годината на Факултета по славянски филологии на Софийския университет.
По традиция по-рано през деня Академическият съвет на Софийския университет ще участва в официалната церемония за отбелязване на празника, която ще започне в 11.00 часа при паметника на светите братя Кирил и Методий. Академичният съвет на Алма матер ще се присъедини към празничното общоградско шествие в 10.50 часа от главния вход на Ректората.
От 18.30 ч. в Националния исторически музей в столицата президентът Росен Плевнелиев дава традиционния прием по случай Деня на славянската просвета и култура и на славянската писменост.
Припомнете си и българският всеучилищен химн:
"Върви, народе възродени,
към светла бъднина върви,
с книжовността, таз сила нова,
съдбините си ти поднови!
Върви към мощната Просвета!
В световните борби върви,
от длъжност неизменно воден -
и Бог ще те благослови!
Напред! Науката е слънце,
което във душите грей!
там, дето знаньето живей!
Безвестен беше ти, безславен!...
О, влез в Историята веч,
духовно покори страните,
които завладя със меч!..."
Тъй солунските двама братя
насърчаваха дедите ни...
О, минало незабравимо,
о, пресвещени старини!
България остана вярна
на достославний тоз завет -
в тържествуванье и в страданье
извърши подвизи безчет...
Да, родината ни години
пресветли преживя, в беда
неописуема изпадна,
но върши дългът се всегда!
Бе време, писмеността наша
кога обходи целий мир;
за все световната просвета
тя бе неизчерпаем вир;
бе и тъжовно робско време...
Тогаз Балканский храбър син
навеждаше лице под гнета
на отоманский властелин...
Но винаги духът народен;
подпорка търсеше у вас,
о, мъдреци!... През десет века
все жив остана ваший глас!
О, вий, които цяло племе
извлякохте из мъртвина,
народен гений възкресихте -
заспал в глубока тъмнина;
подвижници за права вярна,
сеятели на правда, мир,
апостоли високославни,
звезди върху Славянски мир,
бъдете преблагословени,
о вий, Методий и Кирил,
отци на българското знанье,
творци на наший говор мил!
Нека името ви да живее
във всенародната любов,
речта ви мощна нек се помни
в Славянството во век веков!
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА